Tarımı İnsanlar İcat Etmedi, Karıncalar Etti

Çoğu insan, tarımı insanların icat etmediğini bilmiyor. Karıncalar milyonlarca yıldır ekinleri besliyor, evcilleştiriyor ve koruyorlar.
Tarımı İnsanlar İcat Etmedi, Karıncalar Etti
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tarım, şüphesiz insanlık tarihinin en büyük başarılarından biridir. Diğer icatlarla birlikte Paleolitik çağdan ayrılmamızı sağlamıştır. Peki ya tarımı icat eden insanlar değilse? Merak ettiniz mi? Okumaya devam edin!

Tarımı insanlar icat etmedi, karıncalar etti

Uzmanlar, tarımın 12.000 yıl önce Asya’da insanlarla başladığına inanıyor. Bu başlangıç hayvanlarıyla birlikte insanların kendilerine düzen kurmalarına ve sonunda bizi şu an bulunduğumuz yere getirecek teknikler geliştirmeye başlamalarını sağladı. Ancak, ister inanın ister inanmayın, yeni bir araştırma, karıncaların en az altmış milyon yıldır mantar yetiştirdiklerini gösteriyor!

karıncalar tarımı icat etti

Aslında 250’den fazla “tarımsal” karınca türü, daha doğrusu çiftcçi karıncalar vardır. Bu nedenle, tarımı ya da en azından ilk versiyonlarını insanların icat etmediğini söylerken şaka yapmıyoruz.

Araştırmacılar, bu yeni çalışmanın, karıncaların çiftçilik kurma yeteneklerinin birkaç kez evrimleştiğini gösterdiğine inanıyor ve bu, ikna edici evrim olarak biliniyor.

Karıncalar, parazitlere duyarlı mantarlar yetiştirirler. Bununla birlikte, karıncalar, her iki organizmanın da hayatta kalmasına izin veren aktinobakteriler ile simbiyoz içinde kalırlar. Aktinobakteriler, karıncaların “mahsullerindeki” mantar parazitlerini kontrol etmelerini sağlayan antibiyotik üreten bir bakteridir.

İnsanlar tarımı değil, pestisitleri mi icat etti?

Bu bakteriler Pseudonocardia cinsine aitlerdir ve bu simbiyozu Latin Amerika ülkelerinden gelen birçok yaprak kesen karıncayla sürdürdükleri bilinmektedir.

Bu karıncaların, aktinobakterileri taşımalarına izin veren kript olarak bilinen bir bölmeleri vardır. Bu keşif, hava kabarcıklarının aktinobakterilerin eski aktivitesini görmelerine izin verdiği fosilleşmiş kehribar içinde bulundu.

Günümüzün yaprak kesen karıncalarında, bu simbiyoz zaten biliniyor ve karıncaların taşınabilir antibiyotiklere sahip olmalarına ve hasatlarını gübrelemelerine olanak sağlıyor.

Bununla birlikte, karıncalarda tarım süreci aslında göründüğünden daha gerçek olabilir. Ayrıca, spor üretmediği için karıncalar mantarı evcilleştirmişlerdir. Bu nedenle, bu “evcilleştirme”, insan tarafından gerçekleştirilen herhangi bir benzer faaliyetten daha önce başlamış olacaktı. Uzmanlar, karıncaların 15 milyon yıldan fazla bir süredir bunu yaptıklarını düşünüyorlar.

Karıncalar, parazitin büyümesini önlemek için mahsulün kalıntılarını bile ortadan kaldıracak kadar ileri giderler. Ek olarak, bu, kendi topraklarının sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu arada, diğer karıncalar koloniye yiyecek sağlamaya devam etmek için ekinlere taze malzeme sağlarlar.

Dolayısıyla, tüm bunlar, tarımı insanların icat etmediğini açıkça ortaya koyuyor. Mantar yetiştiren karıncalar gerçekten varlar ve insanlara çok benzer bir iş yaparlar.

Antibiyotiklere direnç

İlginçtir ki, karınca kolonileri hiçbir zaman antibiyotiklere direnç göstermez. Bu, aktinobakterilere bağlı olarak binlerce yıl sonra ortaya çıktı. Bu nedenle araştırmacılar, karıncaların 21. yüzyılda insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri olan antibiyotik direnci hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabileceklerine inanıyor. İlginizi çekebilir ...

Karınca Taklit Eden Örümcekler Genus Myrmarachne
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Karınca Taklit Eden Örümcekler Genus Myrmarachne

Bu yazımızda karınca taklit eden örümceklerden bunu neden yaptıklarından, doğada bunun faydalarının ve dezavantajlarının neler olduğundanbahsediyor...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Munkacsi, A. B., Pan, J. J., Villesen, P., Mueller, U. G., Blackwell, M., & McLaughlin, D. J. (2004). Convergent coevolution in the domestication of coral mushrooms by fungus–growing ants. Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences271(1550), 1777-1782.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.