Eş Cinsel Köpekler Var mı?

Bazı köpekler sıra dışı cinsel davranışlar sergilerler: Tıpkı diğer erkeklerle birlikte olmak isteyen erkekler gibi. Birçok köpek sahibinin sorduğu bir soru var, eş cinsel köpekler var mı?
Eş Cinsel Köpekler Var mı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Özellikle köpeklerin davranışları bazen tuhaf olabilmektedir. Aynı cinsiyetten köpeklerin samimi davranışlar içerisine girdiğini görmüş ve bu köpeklerin eş cinsel olup olmadığını veya bunun normal bir davranış olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz.

Hayvanlar aleminde homoseksüellik karmaşık bir konudur. Biz insanların halen köpeklerin doğası ve davranışları hakkında öğrenecek çok şeyimiz var. Bununla birlikte, bu makalede eş cinsel köpeklerin varoluş olasılığını daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Hayvanlar aleminde eç cinsellik var mı?

Yıllar önce, bilim insanları bu soruya yanıt vermeye çalıştılar. Hayvanların eş cinsel olup olmadıklarını bulmak için mantıksal olarak da hayvan davranışlarını çok detaylı bir şekilde gözlemlemeleri gerekiyordu.

Bilim insanlarının araştırmaları, hayvan cinselliği hakkındaki birçok efsaneyi yıkmalarına olanak sağladı. Örneğin: Klasik evrim teorileri, hayvanların yalnızca türlerin korunması amacıyla seks yaptıklarına inanmamızı sağlamıştır.

Burada anlatılan mantığa göre aynı cinsiyetten hayvanlar arasındaki ilişkiler üremelerine yardımcı olmayacağı için anlamsız olacaktır. Ancak günümüzde insanların zevk için cinsel ilişkide bulunan tek tür olmadığı bilinmektedir.

Hayvanlar aleminde yunuslar, şempanzeler ve hatta köpekler gibi diğer birçok hayvan türü de üreme amacı gütmeden seks yapıyor. Bu hayvanlar sadece vücutlarının ve doğalarının gerektirdiği ihtiyaçları ve istekleri yerine getiriyorlar

Elde edilen bu verilerin tamamı, hayvanlar aleminde aynı cinsiyetten hayvanlar arasındaki ilişkilerin “mantık dışı” olacağı fikrine alternatif getiriyor. Aslında, farklı hayvanlar türleri arasında çok fazla “eş cinsel” davranış izlenilmektedir. Japon makakları, pandaları ve bonoları bu anlatılanlar için örneklerdir.

Bu eş cinsel hayvanların olduğu anlamına mı geliyor?

Hayvanların seks yapması veya aynı cinsiyetten bireyler tarafından dürtülenmesi gerçeği mutlaka eş cinsel oldukları anlamına gelmez. Eş cinsellik, insan ilişkilerini veya davranışlarını belirlemek için insan tarafından uydurulan bir kavramdır.

Hayvanlar ve onların sosyal yapıları insan toplumu ile aynı kurallara tabi değildir. Bu nedenle cinselliğimizi hayvanlarla karşılaştırmak ya da bir hayvanın tabiatını ve davranışını açıklamak için dilimizi empoze etmek her zaman sınırlayıcı özellik taşır ve manasız olacaktır.

Öyleyse, hiç eş cinsel köpek var mı?

Sorulması gereken soru köpekler özellikle de kızgınlık dönemindeyken seks yapabilir mi veya aynı cinsiyetten bir birey tarafından cinsel olarak uyarılabilir mi olsaydı cevap evet olacaktı. Ancak, eğer soru köpeklerin eş cinsel veya homoseksüel olup olamayacakları ise köpeklerde bu türden davranışların varlığı prensip olarak mümkün değildir.

birlikte oynayan büyük ve küçük köpek

Bir köpeğin cinsel içgüdülerini aynı cinsiyetle özgürce ifade edebildiği gerçeği karşı cinsiyeti reddettiği anlamına gelmez. Aynı cinsiyetten bireylerle de ilişki kurmayı tercih etmesi köpeğin eş cinsel olduğu anlamına da gelmez. Bu durum sadece cinselliklerinin, insanoğlunun uydurduğu şartlarla sınırlı veya paralel olmadığı anlamına gelir.

Cinsel içgüdü köpek tabiatının önemli bir parçasıdır. Her köpek cinsel arzusunu farklı şekillerde ifade edebilir. Tabii ki de, hayvan sahipleri olarak, istenmeyen yavruların ortaya çıkışını önlemenin ve sokakların hayvan popülasyonuyla dolmasının engellenmesinin öneminin farkında olmalıyız.

Cinsel arzuyla bağlantılı olduklarını düşündüğümüz için bu durum kesinlikle bazı davranışları bastırmamız veya cezalandırmamız gerektiği anlamına gelmez. Bu tür tutumların yerine, köpeğinizin sterilizasyon veya kısırlaştırma gibi uygun üreme kontrolü gibi uygulamalara sahip olduğundan emin olun.

Köpeklerin eş cinsel olması mümkün değilse köpeğim neden aynı cinsten köpeklerin üzerine çıkıyor?

Bu soru, hayvan sahipleri arasında oldukça yaygındır ve bu türden bir sorunun çıkışı köpek davranışı ile alakalı bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sırf bir köpek aynı cinsiyetten başka bir köpeğin üstüne çıktığı için bu hareketin mutlaka cinsel bir girişim olduğu anlamına gelmez.

çimlerde oynayan iki köpek

Örneğin, yavru köpeklerde bu doğal bir davranıştır. Bu davranış, yaşamlarının bu aktif sürecinde öğrenmelerinin bir parçası olarak kabul edilir. Köpek yavruları nasıl köpek gibi davranacaklarını öğrenmek zorundadır. Bu nedenle, kardeşleriyle birlikte yetişkin davranışlarını ‘prova ederler’.

Yetişkin köpekler ise sürekli diğer köpeklerin ve nesnelerin üzerine çıkıyorsa bu durum stres belirtisi olabilir. Köpeğinizin enerjisini olumlu bir şekilde kanalize etmesi için vücudunu ve zihnini her gün uyarması gerekir. Bu şekilde davranarak dengeli bir davranış sergileyebilecektir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve zihinsel uyarılma eksikliği davranışsal sorunlara neden olabilir. Ayrıca köpekler kendi aralarında oyunlar oynarken doğal olarak birbirlerinin üzerilerine çıkabilirler.

Son olarak, köpekler cinsel organlarında veya idrar sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıkları gidermek için başka bir köpeğin veya nesnenin üzerine çıkabilir. Elbette bu davranış onu gözlemleyenler için bazı karışıklıklara neden olabilir.

Arka bacaklarda ağrıya neden olan dejeneratif hastalıklar da bu türden davranışlara neden olabilir. Bu nedenle, köpeğiniz gördüğü her şeyin üzerine çıkmaya çalışıyorsa onu veterinere götürmenizi öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.