Amblypygid Yetiştiriciliği: Kırbaç örümcekleri ve Diğerleri

Korkutucu bir görünüme sahip olduklarında dolayı amblypygidler (bir tür eklem bacaklı) oldukça dikkat çekicidir. Bu omurgasızlar, insanlar için tehlikeli olmadıkları için iyi birer evcil hayvandırlar. Bu yazımızda amblypygidlerin nasıl yetiştirildiğini keşfedin.
Amblypygid Yetiştiriciliği: Kırbaç örümcekleri ve Diğerleri
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kırbaç örümceği pek arkadaş canlısı görünmese de eklem bacaklı sevenler bu hayvanı takdir eder. Örümceklerden veya akreplerden hoşlanan ancak ısırılmaktan veya sokulmaktan korkanlar için ideal bir evcil hayvan olurlar. Bugün sizlere amblypygid yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz.

Amblypygidler tropikal iklim hayvanlarıdır. Bu nedenle, bakıldıkları yer belirli fizikokimyasal parametreleri karşılamalıdır. Kırbaç örümcekleri olarak da bilinen bu hayvanlar daha fazla şeye ihtiyaçları olduğundan, cırcır böceği yetiştirmeye benzemez. Aşağıda amblypygid yetiştiriciliği ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

İlk hususlar

Charinus seychellarum veya Phrynichus scaber gibi bazı amblypygid türleri, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından Hassas (VU) türler olarak kabul edilir. Bu nedenle satın aldığınız hayvanın bir yetiştirme çiftliğinden olmasına ve vahşi doğadan koparılmadığından emin olmalısınız.

Aynı zamanda bu hayvanlar kolayca ürer ve farklı iklimlere uyum sağlar. Bu nedenle kaçmaları her zaman önlenmeli ve onları kasıtlı olarak vahşi doğaya bırakmayı asla düşünmemelisiniz.

Yaşam biçimleri nedeniyle bu hayvanlar, eklem bacaklıların hayatta kalması için karşılanması gereken belirli parametrelere sahip özel teraryumlara ihtiyaç duyar. Bir amblypygid’in özel ihtiyaçlarını karşılamazsanız, hayvan ölür.

Diğer eklem bacaklıların aksine, bu omurgasızlar çok huzurlu ve sakindir. Onlara korkmadan dokunabilirsiniz. Ancak, çok hızlılar ve kolayca kaçabilirler. Bu nedenle sadece gerektiğinde onu içinde tutacak bir kap ile elinize almanızı öneririz. Örneğin, teraryumlarını temizleyeceğiniz zaman.

kırbaç örümcekleri eklem bacaklılar

Amblypygid yetiştiriciliği

Amblypygidler kaçma konusunda ustadırlar. Düz gövdeleri sayesinde bu eklembacaklılar çok küçük çatlaklardan bile geçebilir. Bu nedenle bu hayvanlar için bir yaşam alanı seçerken, ortama inanılmaz derecede iyi adapte olabileceklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Amblypygid yetiştiriciliği: mükemmel teraryum

Amblypygidler gövdelerinin çok büyük olmamasına rağmen (yaklaşık 1,5 inç), bacakları yedi inçten fazladır. Buda hareketli bir hayvanlar oldukları gerçeğiyle birlikte, tek bir hayvan için en az 20 litrelik hacimde bir teraryuma ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Birden fazlasına bakmak istiyorsanız, teraryum kapasitesini amblypygid başına 10 litre artırmanız gerekir. Ayrıca teraryumun dikey olması, yani genişlikten çok uzun olması önemlidir.

Amblypygidler, ağaçlarda yaşayan hayvanlardır. Bu nedenle, teraryuma gövdelerin ve yüksek dalların yerleştirilmesi önemlidir. Ayrıca tüm eklembacaklılar gibi amblypygidler de zaman zaman dış kabuklarını değiştirirler. Bunu yapmak için kendilerini yüksek yerlerden asarlar. Asılacak yüksek bir yer bulamazlarsa hayvan derisini değiştiremez ve çok kötü bir şekilde ölür.

Alt tabakanın minimum 12 cm derinliği olmalı ve her zaman nemli olmalıdır. Ancak asla su ile ıslatılmamalıdır. Bu hayvanlar için en iyi substrat türü hindistancevizi lifidir. Çünkü nemli kalır ve aynı zamanda havalandırır. Ayrıca mantar oluşumunu da engeller. Tropikal bir dokunuş eklemek için canlı bitkileri de teraryumun içine yerleştirebilirsiniz.

Son olarak, ışıktan nefret eden bir gece türü oldukları için saklanabilecekleri alanlar oluşturmalısınız. En iyi seçenekler, dikey olarak yerleştireceğiniz mantar kütüklerdir. Eğer taş yerleştirecekseniz, olası ezilmeleri önlemek için onları iyice sabitlediğinizden emin olun.

Çevresel parametreler

Tropik iklimlerden gelmelerine rağmen, bu hayvanlar aslında gececildir. Böylece günü nemli ve serin çatlaklarda saklanarak geçirirler. Bu hayvanların ısıtıcıya ihtiyaçları yoktur.

Ancak teraryumu evinizin içinde doğrudan güneş ışığı almayan serin bir yere koymak en iyisidir. Ayrıca, yerleştirdiğiniz odada radyatör gibi herhangi bir ısı kaynağının olmadığından emin olun. Hemen endişelenmenize gerek yok. Sıcaklık ara sıra 30° C’nin üzerine çıkarsa bile evcil hayvanınıza hiçbir şey olmayacaktır.

Bu tür için en zorlu çevresel parametre nemdir. Yaşam alanlarında bağıl nem her zaman %75’in üzerinde olmalıdır. Bu nedenle teraryumu her gün nemlendirin. Ancak alt tabakayı su ile doldurmamaya dikkat edin!

Amblypygid yetiştiriciliği: beslenme

Amblypygider böcek öldürücülerdir. Hamamböceklerinin verebilecekleri zararları önlemede çok iyidirler. Bu yüzden birçok insan evlerinde serbestçe dolaşmalarına izin verir.

Bu omurgasızları, cırcır böcekleri (Acheta domesticus) veya hamamböceği (Blatta lateralis) gibi canlı avlarla beslemelisiniz. Amblypygidler sessiz avcılardır. Böylece avlarına göz kulak olurlar ve kavrayıcı kuyruklarıyla onu yakalayacak kadar yakın olana kadar tamamen hareketsiz kalırlar. Bu davranış oldukça büyüleyicidir.

Bu hayvan tüy döktüğü zaman göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir şeyse, bunu yaptıktan sonra tamamen savunmasız kalmalarıdır. Normalde avları olan cırcır böcekleri ve hamamböcekleri, eğer onları teraryumdan çıkarmazsanız, bu durumda avcı olacaktır.

Amblypygi yetiştiriciliği-örümcekler

Gördüğünüz gibi amblypygidlerin bakımı çok kolaydır. Ancak durum böyle olsa da ölümlerin çoğu belirli bir parametreye bağlıdır: Nem. Bu değeri optimum seviyelerde tutarsanız, amblypygid’iniz gelişecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gerlach, J. 2014. Charinus seychellarum. The IUCN Red List of Threatened Species 2014: e.T196517A2458903.
  • Gerlach, J. 2014. Phrynichus scaber. The IUCN Red List of Threatened Species 2014: e.T196520A2458910. 
  • Unknown. (2020). Care guide Australian Amblypygid, Charinus pescotti. Minibeast Wildlife.
  • Unknown. (2016). Whip Spider Care (Amblypygi sp.). Backwater Reptiles Blog. Disponible en: https://backwaterreptilesblog.com/care-whip-spider-amblypygi-sp/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.