Akvaryumlar için 4 Taban Türü

Taban türleri, büyük ölçüde akvaryum ekosisteminin fizikokimyasal niteliklerini belirler. Doğru taban seçimi, akvaryumda yaşayan türlere bağlıdır.
Akvaryumlar için 4 Taban Türü
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir akvaryum tasarlarken, birçok insanın aklına akvaryumlar için doğru tabanın nasıl olması gerektiği hakkında birçok soru belirir. Akvaryumlar için en iyi taban nasıl olmalıdır? Filtre sistemini tıkar mı? Bitkiler içinde yaşayabilir mi? Bu tür çakıl taşları balığa zarar verir mi? Taban gerçekten gerekli mi?

Akvaryumlar için en iyi taban türünü seçerken bunlar ve sayısız soru aklımızda yer eder. Aşağıda size en yaygın kullanılan taban türlerini anlatacağız. Ayrıca kullanımlarını ve her birinde ortaya çıkabilecek sorunları da açıklayacağız.

1.Kum akvaryum tabanı

Akvaryumlar için kum alt tabanı özellikle çakıl, çakıl taşları veya büyük kayalarla birlikte en çok tercih edilen taban türlerinden biridir. Ticari olarak farklı boyutlarda kum tabanlar satın alabilirsiniz. Ne yazık ki, aslında çok iyi olan bu türlerin birkaç dezavantajı olabilir:

  • Kolayca kompakt hale gelerek balıklara zararlı anaerobik bakterilerin büyüdüğü küçük, oksijenden yoksun cepler oluşturabilir.
  • Aşırı kompakt olması, canlı bitkilerin kök gelişimini engeller. Ayrıca tüm kum türleri besin bakımından fakirdir, bu nedenle kumlu taban bitkiler için iyi değildir.
  • Balık çok ince kumu karıştırdığında, çok hafif olduğundan kum su sütununda üzerinde uzun süre kalacaktır.
  • Kumu hareket ettirecek hayvanınız yoksa, oksijensiz cep oluşumunu önlemek için bu elle yapılmalıdır.

Kumun en büyük avantajlarından biri, kompakt hale getirildiğinde atık veya yenmemiş yiyeceklerin tabandan kaybolmasını ve her şeyin yüzeye çıkmasını önlemesidir.

Aynı zamanda kumlu bir tabana ihtiyaç duyan balıklar vardır. Örneğin, çöpçü balığı çok hassas bir cilde sahiptir ve akvaryum tabanından yemeyi sever. Bu nedenle, çöpçü balığı olan bir akvaryumunun keskin kenarları olmayan kumlu veya çakıllı bir alt tabakaya sahip olması çok önemlidir.

akvaryum, taban, taban türleri
kum tabanlı bir akvaryum üzerindeki gökkuşağı yengeci

2.Çakıl veya pirinç çakıl taşları

Çakıl, akvaryum dünyasında en çok kullanılan taban türü olabilir. Fosforludan daha doğal görünen tonlara kadar çok sayıda boyut ve renkte çakıl taşları mevcuttur.

Su tüm parametrelerini optimum aralıkta tuttuğu ve balıklar iyi beslendiği sürece seçilen renk bir dezavantaj değildir.

Kumda olduğu gibi, çakıl veya pirinç çakıl taşlarının boyutu da değişebilir. Biri veya diğeri arasındaki seçim yalnızca akvaryumda yaşayan balık türlerine bağlı olacaktır.

Örneğin, akvaryum balıkları tabanı kemirme eğilimindedir ve eğer çakıl parçaları ağızlarından geçebilecek büyüklükteyse, yanlışlıkla yutabilir ve boğulabilirler. Bunun sonucunda balık ölür.

Öte yandan, günlerini yiyecek ve dipte enkaz arayarak geçiren birçok balığın vücutlarının bir kısmı keskin çakıllardan zarar görebilir. Yaralar enfekte olabilir ve hayvanın hayatını tehdit edebilir.

Bu, çakılın akvaryum için kötü olduğu anlamına gelmez, tam tersine onlar için iyi olabilir. Önemli olanla akvaryum sakinlerine göre basit ve doğru seçilmesidir. Bunu yapmak için, akvaryumda bakmak istediğiniz hayvan türlerinin yaşamları hakkında çok iyi bilgi sahibi olmanız gerekir.

Çakıl kumdan farklı olarak, çakıllara kolayca yapışabilen bazı bitki türleri için iyi bir tabandır. Ayrıca, taşlar arasındaki boşluklar başınıza iş çıkarsa da çakılların temizlenmesi kolaydır.

Yapılması gereken en iyi şey, bir elektrikli süpürgeye sahip olmaktır ve potansiyel olarak zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemek için sık sık iyi bir vakumlama yapmaktır.

kum tabanlı akvaryumlar, kum, çakıl

3.Akvaryumlar için özel tabanlar

Şimdiye kadar görülen yüzeyler sabit duran kum ve çakıl taşlarıdır. Bu da akvaryum suyunun fizikokimyasal özelliklerini hiçbir şekilde değiştirmedikleri anlamına gelir. Öte yandan özel tabanlar, belirli özellikleri sağlayan veya bunları değiştiren tabanlardır. Bunların arasında aşağıdakiler yer alır:

  • Aragonit: Bu tip bir taban, suyun pH’ındaki değişiklikleri önleme veya düzenleme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda suyu sertleştirir, bu nedenle sadece acı su içeren akvaryumlar veya Afrika çiklitleri için önerilir.
  • Vermikülit: Potasyum ve magnezyum açısından zengin olduğu için birçok canlı bitkinin bulunduğu bir akvaryuma sahip olmak istediğinizde iyi bir seçenektir.
  • Turba: Akvaryumun pH’ını büyük ölçüde düşürür, bu nedenle içinde yaşayan balıklar asidik suda yaşayabilen balıklar olmalıdır. Bitkiler için çok iyi bir tabandır, ancak balıklar için zehirli olan çok miktarda nitrojen salgılar ve suyu çok kirletirler.

Özel tabanlar, akvaryumda belirli bir kritere sahip deneyimli akvaryumcular için en iyisidir. En iyisi, sabit bir taban veya hiç taban kullanmadan başlamaktır.

akvaryum kumları, kum

4.Boş tabanlı akvaryum

Evet doğru duydunuz. Herhangi bir alt tabaka olmadan bir akvaryum kurabilirsiniz! Tüm tabanlar gibi, alt tabakası olmayan bir akvaryumun da avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin ana dezavantaj, akvaryumun dibine bağlı yaşamayı seven herhangi bir balık veya hayvan için uygun değildir.

Alt tabakanın olmaması, alt tabakayı elle temizlemeyi çok daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, akvaryumda yararlı bakteriler çoğalmayacaktır ve tüm parametrelerin manuel olarak ayarlanması gerekecektir.

Yararlı bakterilerin çoğunun filtrede büyüdüğü doğrudur, ancak bunun büyük bir kısmı akvaryumun dibinde de büyür. Alt tabaka olmadan bu mümkün değildir.

Aynı zamanda boş tabanlı akvaryumlar genellikle daha az caziptir ve buna ek olarak, birçok balık dipteki yansımayı görerek strese girebilir. Genel olarak bu tür akvaryumlar, balığın bir problemi olduğu ve ilaç alması gerektiği zaman üreme tesisleri veya hastanede kalma alanları için uygundur.

boş akvaryumlar, akvaryumlar

Tüm akvaryum tabanları ve alt tabakaya sahip olmayan tabanlar hem iyi hem de kötü olabilir. Bir alt tabaka seçmenin en iyi yolu, akvaryumda bulundurmak istediğiniz hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmak ve biraz araştırma yapmaktır. Bunu yaparsanız, hata yapma olasılığınız güçleşecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.