Kışın At Bakımı Nasıl Olmalı?

Kışla birlikte sıcaklıklar düştüğünde, hayvanlarımızın da farklı ihtiyaçları ortaya çıkar. Kışın atlara nasıl bakım yapılması gerektiğini hiç merak ettiniz mi?
Kışın At Bakımı Nasıl Olmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kışın düşük sıcaklıklar ve hava değişiklikleri bir atın sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu sebeple, uygun koşulları sağlamak atınızın sağlığı açısından önem arz eder. Aşağıda kış mevsiminde at bakımı ve ahır koşulları nasıl olmalıdır, birkaç ipucu vereceğiz.

Kışın at bakımı: Ahırı hazırlamak için ipuçları

Ahırın sağlamlığını kontrol etmek

Soğuklar gelmeden önce ahırların sağlamlığını kontrol etmeniz ve kışın atınız için güvenli bir sığınak olacağını test etmeniz gerekir. Özellikle çatıya dikkat etmenizi öneririz.

Suyun yada soğuk havanın sızabileceği delik ya da çatlakların yer almadığından emin olmalısınız. Bu küçük sorunları düzeltmek için dış cephe macunu kullanabilirsiniz.

kışın at bakımı

Atınız için ortam hazırlamak

Her bir atın ahırda uyuyabileceği ve dinlenebileceği bir yatağı olmalıdır. Dinlenme yeri olan yer, temiz ve sıcak tutulmalıdı r . Ayrıca iyi ışık almalı ve havalandırılmalıdır. Bu sayede ahırda kir, küf ya da nem birikimi olmayacaktır.

Soğuk bölgelerde ahır içindeki sıcaklığı sağlamak için bir ısıtma sistemi kurulabilir. Ek olarak, atın yanında her zaman bir battaniye bulunmalıdır. Bakıcı, uyumadan önce atın üzerini battaniye ile örtebilir.

Takımları ve bölgeyi temiz tutmak

Ahırın içerisindeki hava sıcaklığının dengede tutulmasına ek olarak, hastalanmaması için atınızı da temiz tutmalısınız. Yiyecek kalıntılarını ve kiri günlük olarak temizlemeniz, hastalıkların ve parazitlerin yayılmasını önleyecektir.

Günlük havalandırma ve doğal ışık, nem ve küfün önüne geçer. Kışın, özellikle yağmurlu ve karlı günlerde nem artabilir. Bu sebeple, ahırda mantarın ya da bakterinin yayılmaması için tetikte olmalısınız.

siyah at

Kışın at bakımı için önemli ipuçları

1. Yemek ve su

Beslenme, kışın en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Havalar soğudukça atlar metabolizmalarını dengede tutmak için fazladan enerji harcarlar.

Kışın bu hayvanların bol enerji alabilecekleri diyetlere ihtiyacı vardır. Bunlar yüksek kaliteli proteinler, temel yağ asitleri, lifler, vitaminler ve minerallerdir. Karbonhidratlar da tüketilmelidir ancak sindirim sorunlarına neden olmaması ve kilo aldırmaması için az miktarlarda verilmelidir.

Sonuç olarak, atınız kışın daha fazla besin tüketmelidir. Temel diyeti olarak yüksek kaliteli saman vermeyi sürdürebilirsiniz. Ancak, diyetine alfalfa ve yulaf gibi lifler ve proteinler açısından zengin gıdaları da dahil etmelisiniz.

Ayrıca, kışın atınızın bol su tüketmesi gerekir. Atınızın her daim ahırda veya dışarıda taze ve temiz bir suya erişimi olması gerekir. Çok soğuk bölgelerde, suyun donup donmadığına dikkat etmek gerekir.

2. Fiziksel aktiviteler ve fırçalama

Dışarısı soğuk olduğunda bile, atınızın sağlıklı kalabilmesi için egzersiz yapması gerekecektir. Atlar dışarıda ve diğer atlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Atlar, soğuğu yenmek ve daha enerjik hissetmek için güneş ışınlarından gelen doğal sıcaklığı tercih ederler. Ancak, güneş yanıkları ya da diğer cilt problemlerinin önüne geçmek için güneşlenmesini kısıtlamanız gerekir.

Gündelik egzersizlerin yanı sıra atınızla daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Bu yüzden, atınızı sevmek ve fırçalamak için daha çok vakit ayırmalısınız. Atınızın tüylerine gereken bakımı göstermelisiniz.

Herhangi bir cilt sorunu ya da parazit olmadığından emin olmak için vücutlarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

3. At bakımı için destekleyici ilaçlar

Atlar, yaşamları boyunca destekleyici bir takım ilaçlar almalıdırlar. Kışın hava değişikliğinden dolayı hipotermi gibi hastalıklara gibi bazı hastalıklara yakalanabilirler. Kış gelmeden önce atınızın sağlık kontrollerini yaptırmanız, bu açıdan çok önemlidir.

Bir veterinerden takviye ilaç uygulaması için randevu alın. Atınızın aşılarının güncel olduğundan emin olun. Ayrıca, kışın sağlıklarını koruyabilmeleri için bir uzmandan besin takviyesi için tavsiye almanızı da öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.