Zürafa: Özellikleri, Davranışı ve Habitatı

23 Temmuz 2021
Alışılmadık gibi görünse de zürafa ne zaman doğum yapacağını seçebilen bir hayvandır. Kuşkusuz, bu, hakkında daha fazla bilgi edinmeye değer meraklı bir hayvandır.

Zürafa, tüm gezegendeki en uzun memelidir. Boynunun ve bacaklarının uzunluğu, onu ilk gördüğünüz andan itibaren çok dikkat çekicidir. Aynı zebra gibi, çok çekici bir derisi vardır ve şüphesiz birçok tasarımcıya farklı desenlerini taklit etmeleri için ilham olmuştur.

Bu, boynu iki metre uzunluğa kadar ölçülebilen otçul bir hayvandır. Bununla birlikte, özelliklerinin geri kalanı eşit derecede ilginçtir. Aşağıda, en önemlilerinden bazılarını tartışacağız.

Zürafanın özellikleri

Ağırlık ve uzunluk

Zürafanın uzun boynu, ağaç yapraklarıyla beslenmesine ve kendini temizlemesine yardımcı olur. Ancak, bu hayvanın kullanabileceği tek araç bu değildir; ayrıca çok uzun bir dili vardır. 50-53 santimetre kadar ölçülebilir ve mor-siyah renktedir. Zürafalar yiyeceklerini alıp ağızlarına götürmek için dillerini kullanırlar.

Zürafanın bacakları, 1,80 metre olabildikleri için birçok yetişkin insan boyundan daha uzundur. Bu, olası yırtıcılardan kaçmak açısından büyük bir avantaj gibi görünse de, zürafa sadece saatte 50 ila 60 kilometre hızla yürüyebilir ve dörtnala koşabilir.

Büyüklüğü ve ağırlığı ile ilgili olarak, gövdesi 3,8 ve 4,7 metre arasındadır. Buna 78 ila 100 cm arasında değişen kuyruğu da eklemeliyiz. Erkekler kadınlardan daha uzundur ve genellikle yaklaşık 1200 ila 1600 kg ağırlığındadır. Dişiler genellikle yaklaşık 1750 ila 825 kg ağırlığındadır.

su içen zürafalar

İlginç yanları

Zürafaların başlarında ossicon adı verilen bir çift “boynuz” bulunur. Genellikle erkeklerde kadınlardan çok daha belirgin olan bir tür kıkırdaktır. Bir başka ilginç gerçek de erkek zürafaların dişilerden çok daha güçlü bir kokuya sahip olabilmeleridir. Bu kokunun üreme mevsimi boyunca eşleri cezbetmelerine yardımcı olduğuna inanılıyor.

Ayrıca, kürkü koyu kahverengi benekli bir şekilde kısa ve kahverengidir. Beneklerin deseni, zürafa bir buzağı olduğunda tanımlanır ve daha sonra, kürk deseninin benzerliğine göre çiftleşir. Saça gelince, oldukça kısa ve dik.

Dört zürafa türü şunlardır:

  • Camelopardalis.
  • Reticulated (ağsı) zürafa
  • Massai zürafa
  • Güney zürafası

Ne yazık ki Batı Afrika zürafaları, yani Giraffa camelopardalis türüne ait olanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Diğerlerine göre daha öne çıkıyorlar çünkü benekleri daha kırmızımsı ve daha hafif bir kürkleri var. Bu kontrast gerçekten dikkat çekici.

Batı Afrika zürafasının neslinin tükenmesinin ana nedeni, habitatının tahrip edilmesidir. Bununla birlikte, çeşitli bölgelerde kaçak avlanma (çoğunlukla hobi olarak ve kürkleri için)  gibi başka nedenler de vardır.

Habitat ve davranış

Zürafalar Afrika çayırlarında, savanlarında, ormanlarında ve otlaklarında yaşarlar. Genellikle 20’ye kadar ve 6’dan az olmayan sürüler halinde yaşarlar. Bu sürülerin çoğu dişilerden ve genç bir erkekten oluşur. Ancak ailelerin saat başı değişmesi dikkat çekicidir. Anne bir yıl boyunca buzağılarıyla kalırken, bu süreden sonra rotasyon başlar.

karşılıklı duran iki zürafa

Erkekler boyun eğme yoluyla lider olmak için kendi aralarında savaşırlar (boyun silah olarak kullanılır). Ayrıca inek möölerine benzer sesler çıkarırlar. Bu şekilde, bir avcı yaklaştığında birbirlerine haber verirler. Dişi zürafalar da kaybolduklarında buzağılarını çağırmak için bu sese başvururlar.

Genellikle zürafa, yüzleşmekten kaçınmaya çalışan utangaç bir hayvandır. Ancak köşeye sıkıştırılırsa, tehdit edilirse veya baldırlarının tehlikede olduğunu görürse, bacaklarının ağırlığı ve gücü nedeniyle ölümcül olabilecek tekmeler verir.