Köpeğinizi Isırmaktan Nasıl Alıkoyarsınız?

Köpeğinizi Isırmaktan Nasıl Alıkoyarsınız?

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Dört ayaklı dostlarımız sadece bizlere sadık olmakla ya da (bazen aşırıya kaçan) havlamaları ile kalmazlar. Maalesef bazen de bir insanı ısırdıkları için, ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme sebebiyet verdikleri için haberlere çıkarlar. Peki köpekleri ısırmaktan nasıl alıkoyarsınız?

Köpekler Neden Isırır?

Eğer bir köpek ısırırsa ya da yapmayı denerse, cinsi ya da büyüklüğü ne olursa olsun korktuğundan ve kendini koruma içgüdüsünden ötürü böyle davranır. Tabii köpeğin çenesi ne kadar güçlü olursa, ısırığın vermiş olacağı hasar da o kadar kuvvetli olur.

Ve her ne kadar bazen ‘potansiyel açıdan tehlikeli’ olarak isimlendirilen köpekler olsa da, buradaki suç köpekte değil, ona bu şekilde davranmasını öğreten sahibindedir.

Bir köpeğin büyüdüğü çevre, görmüş olduğu muamele ve sosyalleşmesi ve eğitilmesi onun davranışını ve ısırma durumunu da etkiler.

Hem köpek hem de sahipleri için iyi bir eğitim köpeği ısırmaktan alıkoymak için temeldir.

Köpekler ve Isırmak ile ilgili Gerçekler

köpek ayakkabı ısırıyor

Köpeklerin ısırması önemsiz bir mesele değildir. Bu nedenle, hem sahibi hem de köpek için sağlam bir eğitim ile ısırmaları engellenmelidir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre:

  • Köpek ısırıkları bazlı ölümler, düşük ve orta gelirlilerin yaşadığı ülkelerde daha yüksektir. Bunun nedeni, yetersiz ya da olmayan tıbbi müdahaledir.
  • Çocuklar ana kurbanlar olurken, boylarından ötürü baş ya da boyun yaralanmaları meydana gelir.
  • Tatilcilerin hayvan bazlı yaralanmalarının çoğu köpek ısırıklarından meydana gelir.

Köpeğinizi Isırmaktan Nasıl Alıkoyarsınız?

Peki köpekleri ısırmaktan nasıl alıkoyacağız? Bunun için birçok yöntem var. Örneğin, henüz bir yavruyken, oyun oynarken ısırmamasını öğretmeniz gerekir.

Genç köpeklerin çevrelerini araştırmak adına ağızlarını kullanmaları gayet normal bir durumdur.

Ama yavru köpeklere bunun zarar veren bir davranış olduğunu anlatmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bir başka yavru köpek, oyun arkadaşı, ısırıldığı zaman ne yaptığına bakın: Acısı yüzünden kıvranır.

Bu nedenle, köpeğiniz ile oynarken birden heyecanlanıp sizi ısırırsa, acıdığını gösterin. ‘Ahh’ diye bağırın ve oynamayı bırakın. Köpeklerin ısırmalarının zararlı bir davranış olduğunu anlamalarının ve bu dürtüyü kontrol etmelerinin en iyi yolu budur.

Uygun Eğitim ve Sosyalleşme ile Köpeklerin Agresif Olmasını Engelleyin

Ama köpekleri ısırmaktan ya da agresif olmaktan alıkoyacak olan asıl yöntemler sağlıklı bir şekilde sosyalleşmeleri ve bakılmalarıdır.

Dost bir çevrede büyüyen ve diğer hayvan ve insanlar ile iletişim halinde olan bir köpek, korkusuz ve duygusal açıdan dengeli bir yetişkin olur. Bu koşullarda, ısırma dürtüsü gelişmez.

Aksine, agresifliğin en büyük ihtimali şu hayvanlarda görülür:

  • Dövülen
  • Bağlanan, evin dışında kendi başına bırakılan
  • Aşırı şekilde insanlaştırılan

Köpeğinizin Sizi Isırmasını Engellemek için Bilmeniz Gerekenler

köpek pantolon ısırıyor

Yine de, eğitim ve sosyalleşmenin yanı sıra, insanların köpekler ile uygun bir şekilde iletişime geçmeyi öğrenmesi gerekir. Bu manada;

  • Olası bir saldırı anını kestirmek için köpeğin vücut dilini iyi bilin.
  • Agresif davranışlar gösterebilecek tanımadığımız hayvanlar ile nasıl başa çıkacağınızı bilin.
  • Çocuklarınıza dört ayaklı dostları ile nasıl geçineceklerini açıklayın. Eğer çok küçüklerse, köpekler ile baş başa kalmamalarına dikkat edin.

Bu şekilde köpekleri anlamaya çalışarak, bir köpek ısırığı ile sonuçlanabilecek istenmeyen bir durumdan kaçınabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.