Farklı Armadillo Türleri Hakkında Bilgi Edinin

Kemik kaplı armadillo, Orta ve Güney Amerika'ya özgü olsa da, Missouri ve Illinois kadar kuzeyde de görülebilir.

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2019

Armadillo türleri arasında en çok göze çarpan özelliği, top halini alabilmeleridir. Bu şekilde yırtıcılardan kaçınmaktadır.

Özellikle Latin Amerika kökenli olan bu küçük memeli, karıncayiyen ve tembel hayvanla akrabadır. Yolun karşısına geçmeye çalışırken hep risk altında kalırlar. Bu makalede, bu küçük canlıyı daha yakından tanıyabileceksiniz.

Farklı Armadillo türlerinin karakteristik özellikleri ve morfolojisi

Fıçıya benzeyen ve kemikli bir plakası olan koruyucu tabaka ile kaplı armadillo ya da diğer adıyla, Dasypus novemcinctus, belli karakteristik özellikleri paylaşan memeli ailesine aittir.

Entegre Taksonomi Bilgi Sistemine (ITIS) göre, 21 farklı armadillo türü vardır. Her bir türün kabuk rengi pembe, sarı, siyah ya da gri renklerinde olabilir.

National Geographic, en küçük armadillonun 15 cm olduğunu ölçmüştür. Aynı zamanda, devasa türleri ise 121 cm’i aşabilir. Bir tanesi ile karşılaşırsanız, armadillo türünü anlayabilmeniz için kabuğundaki çizgileri saymanız gerekir.

Hatta, sadece 3 çizgili armadillo türü, yırtıcılardan korunmak için top halini almaktadır. Bu harika canlının ortalama yaşam süresi 16 yıldır.

armadillo

Uzun ve yapışkan dillerini, yakın kuzenleri olan karıncayiyenlerden almışlardır. Bu dilleri ile ana besin kaynağı olan larvaları ve böcekleri kolay yakalayabilirler.

Yediklerinin %90’ını et oluştursa da, bu canlılar hepçil sayılmaktadır. Çünkü ara sıra bitkileri ve meyveleri de yemektedirler. Yumurtalar, böcekler ve karıncalar, en sevdikleri yiyeceklerdir.

Yaşam alanı ve üreme

Armadillo’nun neredeyse bilinen bütün türleri, ekvatora yakın bölgelerde yer almaktadır. Vücutlarında yağ depoları bulunmamaktadır. Bu yüzden, sıcak iklimleri tercih etmektedirler. Ancak, bu hayvanın yaşam alanını seçmesinde toprak türü de belirleyici bir etkendir. Çünkü gözenekli ve kumlu topraklarda çok sayıda böcek ve larva bulunmaktadır.

Orta ve Güney Amerika’yı tercih etmeyen tek bir tür var: dokuz çizgili armadillo. Hem Arjantin’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilir. Aslında, bu küçük memeli, Missouri ve Illınois kadar uzak bölgelere seyahat etmiştir.

Gebelik süresi iki ila beş ay arasında sürebilir. Bundan sonra, dişi 1 ile 12 yavru doğurur. Bu hayvanlarda ikiz doğumlar oldukça yaygındır. Genelde dördüncü ayda emzirmeyi bırakırlar. Yavrular genelde bir yaşında cinsel olgunluğa erişme eğilimindedirler.

Farklı armadillo türleri tehdit seviyeleri

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), bu hayvanları nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine almamaktadır. Bununla birlikte, her bir türün farklı tehdit seviyeleri altında olduğunu da belirtir. Bu yüzden, tehdit altındaki türler listesinde, Andean armadillo yer almaktadır. Bu türün nüfusu, son 10 yılda %30 oranında azalmıştır.

İnsanlar armadillolardan müzik aletleri yapmıştır. Örneğin, charango And Dağları’nda ünlenmiş bir müzik aletidir. Tahtadan ve armadillo kabuğundan yapılmaktadır. Bu enstrüman Quechua ve Aymara kültürünün bir parçasıdır. Ancak şimdi, bu küçük memelinin neslinin tükenmemesi için sadece tahta ve kağıt kullanılmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.