Dünyadaki En Ölümcül Böcekler

Böcekler, tüm gezegendeki en çeşitli ve bol hayvanlardır. Türlerinin bir kısmı insanlara ve diğer hayvanlara karşı öldürücüdür.
Dünyadaki En Ölümcül Böcekler

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2019

Böcekler, dünyadaki en fazla çeşitliliğe sahip türlerdir. Kaydedilen yaklaşık bir milyon tür vardır, bu yüzden gezegendeki bilinen yaşam formlarının neredeyse %90’ını temsil eder.

Böcekleri gezegenin hemen hemen her yerinde bulabilirsiniz. Her türlü ekosistemde yaşarlar: ormanlar, çöller, bataklıklar, şehirler ve hatta okyanusta. Ek olarak, onlar sadece geniş bir çeşitlilikte değillerdir, aynı zamanda bol miktarda da bulunurlar, çünkü tahminen insan başına 200 milyon böcek vardır.

Fazla sayılarına rağmen, genellikle ölümcül değillerdir, fakat aşağıdakiler gibi bazı öldürücü böcek türleri de bulunmaktadır:

Katil karıncalar

Bu karıncalar dünyadaki en ölümcül, gerçek katil böceklerdir ve hepsi ekip çalışması sayesindedir. Birkaç cins ve alt familyaya aittirler, ancak hepsi yukarıdaki resimde görülebilen çok keskin ağızlı büyük karıncalar olma özelliklerini paylaşırlar.

Bu karıncaların birçoğu lejyoner davranış biçimlerine sahiplerdir ve diğer canlılara saldırmaya yatkınlardır. Ayrıca, göçebe oldukları için yuvaları hemen hemen her gün yer değiştirir. Nereden geçerlerse geçsinler, zebralar ve taylar gibi dört ayaklı canlılar da dahil olmak üzere kendi yollarına giren her canlıyı yok ederler. Hatta bu karıncaların engelli insanları öldürdüğü cinayetler bile vardır.

Bu katil böcekler, Afrika’nın birçok yerinde bulunur ve kolonileri 20 milyon karıncaya ulaşabilecek kadar fazladır.

Dev Asya Eşek Arısı (Vespa mandarinia)

Bu öldürücü böceğin uzunluğu 5 cmdir. Çoğu sıradan eşek arısı görünümüne çok benzerler, ancak büyük boyutları onları tanımlamayı çok kolaylaştırır. Öncelikle Nagano’da (Japonya) ve Çin’in çeşitli yerlerinde bulunur.

dev böcekler
Kaynak: www.express.co.uk

Bu böceklerin zehiri doku çözme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, bu eşek arılarının birçoğunun sokması ölümcül olabilir, birkaç insanın da ölümüne neden olmuştur. Çin’de, yetkililer yılda yaklaşık 70 ölüm vakası bildirmektedir.

Bu eşek arıları savaşçı böceklerdir, çünkü 1 cm’lik iğnelere sahip olmakla kalmazlar, kurbanlarına tutunacak güçlü çeneleri, sert bir dış iskeleti ve arka pençeleri de vardır.

Anofel Sivrisineği

Bu tanınmış sivrisinekler, hemen hemen tüm gezegende fakat özellikle ılıman, tropik ve alt tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Bu sivrisinekler katil böcekler değildir, ancak bulaştırdıkları hastalık ölüme neden olabilir.

anofel sivrisineği

Bazı durumlarda anemi veya koma tarafından ölüme neden olabilecek paraziter bir hastalık olan sıtma bulaştırabilirler. En karmaşık vakalar bebekleri veya hamile kadınları etkilediklerinde ortaya çıkar. DSÖ verilerine göre Anofel sivrisinekleri bu hastalığı bulaştırdığı için her yıl üç milyon insan ölüyor.

Çeçe sineği (Glossina)

Afrika kıtasının merkezi bölgesinde yaşayan bu sinek cinsi, hem büyük dört bacaklıları hem de insanları etkileyebilecek bir parazit olan ölümcül uyku hastalığının taşıyıcılarıdır.

çeçe sineği

Hastalığın son aşamasında, parazit merkezi sinir sistemini işgal eder ve o andan itibaren en karakteristik semptomlar ortaya çıkar: gündüz uyku hali ve gece uykusuzluk.

Bu hastalık aynı zamanda davranışta değişikliklere neden olur, hasta daha az konsantre olur, kolayca sinirlenir ve kayıtsızlaşır. Aynı zamanda motor becerilerini de etkiler, bu nedenle herhangi bir asgari hareketin bile gerçekleştirilmesi imkansız olabilir.

Uyku hastalığından muzdarip kişilerin kaderi ölümdür çünkü son aşamada hasta ölümle sonuçlanan bir komaya girer. Bu, Sahra altı Afrika’nın en yıkıcı hastalıklarından biridir ve hastalığı kapanların %80’i hayatını kaybetmektedir. DSÖ, her yıl yaklaşık 300.000 kişiye virüs bulaştığını tahmin etmektedir.

Dünyadaki katil böcekler

Bu katil böcekler birçok nedenden dolayı öldürücü olabilir. Bazıları parazitler veya virüsler gibi diğer canlılar nedeniyle ölümcül, bazıları ise büyük sayıları veya ölümcül zehirleri nedeniyle tehlikelidir. Bu hayvan sınıfından bu kadar çok çeşitli örneklerin olmasının nedeni şaşırtıcı bir uyum sağlama yeteneklerinden kaynaklanmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mound, L. A. (2000). Insect. New York : Dorling Kindersley.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.