Babunla Tanışın: Habitatı, Özellikleri ve Davranışı

Bu cesur "Eski Dünya" maymunları, karmaşık sosyal davranışlar sergiler ve gruplar içinde yaşayabilir.
Babunla Tanışın: Habitatı, Özellikleri ve Davranışı

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2021

Babun, en büyük ve en seçkin primat türlerinden biridir. Bu yazımızda sizinle bu tuhaf hayvan hakkında konuşmak istiyoruz. Okumaya devam edin!

“Sadece bir maymun” olmalarına rağmen, birçok farklı özelliğe sahiptirler. Bakalım bunlar neler…

Babun: Bilmeniz gereken her şey

Yetişme ortamı

Babunlar çoğunlukla Afrika’da ve ayrıca Asya’nın bazı bölgelerinde yaşarlar. Genellikle savanların, çöllerin ve kayalık ovaların düz alanlarında yaşarlar. Ancak bunun nedeni, diğer primatların aksine hayatta kalmak için sürekli ağaca tırmanmalarına gerek olmaması olabilir.

Mısırlılar babunları evcilleştirir ve onlara ağaçlardan meyve toplatırlardı. Görünüşe göre isimleri Mısır tanrısı “Babi” den geliyor.

Özellikleri

Görünüşe göre uzmanlar, bu hayvanın DNA’larının %91’ini bizimle paylaştığını bilimsel olarak kanıtladılar. Bu nedenle, bir zamanlar onları maymunlar olarak sınıflandırmalarına rağmen, daha sonraları onları primat grubuna dahil etmediler.

40 kg ağırlığa sahip olabildikleri için en büyük primatlardan biridir! Ancak, ince ve uzun çeneleri ile güzel bir yüzleri vardır, bu da onlara zarif bir görünüm kazandırır. Dişleri özellikle erkek örneklerde çok uzundur.

Babunların ellerinde, nesneleri çok iyi tutmalarına ve karmaşık görevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olan iki karşıt başparmak vardır. Boyları çok farklı olduğu için erkek babunları dişi babunlardan çok net bir şekilde ayırt etmek mümkündür. Ayrıca kürkleri de farklıdır. Örneğin, erkeklerin yüzünde ve omuzlarında uzun tüyler vardır – bu kadınlarda olmayan bir şeydir.

Bir babunun burnu da primatlar dünyasında çok tuhaftır, çünkü çoğu maymunun burnu düzken, babunun uzundur ve yüzlerinin büyük bir bölümünü kaplar. Bu aynı zamanda erkek ve dişiler arasındaki farkı da gösterir, çünkü bir erkek babunun yüzü dişilerinkinden 7 kata kadar daha büyük olabilir.

Kuyrukları karakteristiktir ve her zaman yukarıyı gösterir. Diğer maymunların aksine babunlar dört ayak üzerinde yürüme yeteneğine sahip oldukları için kuyruklarını hiç kullanmazlar. Diğer primatlar, tırmanırken bir şeyleri toplamak veya bir ağaçtan diğerine geçmek için uzun kuyruklarını kullanırlar. Ancak, konu babunlara gelince, durum böyle değil.

Birkaç babun türü vardır: Papio anubis, Papio cynocephalus, Papio papio, Papio hamadryas ve Papio ursinus.

babun maymun
Kaynak: Idobi

Davranışları

Babun grupları, bilinen diğer türlerden, primatlar olsun ya da olmasın, tamamen farklıdır. Örneğin, sürülerinde genellikle birkaç dişi gözlemleyebiliriz. Hatta bu dişilerden bazıları yavrularını yanlarında taşıyacaklar. Ayrıca baskın bir erkek ve çiftleşmesine izin verilmeyen genç bir erkek babun da var.

Ancak, baskın erkek otoritesini normalde kendisiyle akraba olan diğer erkeklerle paylaştığı için grup savanda yaşıyorsa bu durum değişir. Ayrıca bu baskın babun egemenliği altında olmak üzere dişiler ve başka erkekler de olacaktır.

Babunların doğal yırtıcıları, normalde babuna yalnız olduklarında saldıracak olan leoparlar, kartallar ve aslanlardır. Ayrıca nehirlerin yakınında olmaları durumunda timsahlar tarafından da saldırıya uğrayabilirler. Babunlar sakindir, ancak saldırıya uğradıklarında vahşi ve saldırgan olduklarını kanıtlayabilirler.

Bu ilginç hayvan hakkında daha fazla şey öğrenmekten keyif aldınız mı? Doğa, yeryüzünde yaşayan bu kadar çok canlı aracılığıyla bu kadar çok güzellik sergileyerek bizi her zaman şaşırtmıştır. Bazılarını hiç görmesek de onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak merakımızı, bilgimizi ve hayvan sevgimizi besler. İlginizi çekebilir ...

Baykuş Yüzlü Maymun: Özellikleri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Baykuş Yüzlü Maymun: Özellikleri

Tam olarak da adından anlaşıldığı gibi, tüyleri olan bir kuşu andıran bir maymun için geçerlidir. Baykuş yüzlü maymun hakkında daha fazlasını öğren...