Sizi Şaşırtacak 8 İlginç Deniz Hayvanı

Henüz insanoğlu tarafından keşfedilmemiş olsalar da, denizler ve okyanuslar bazı ilginç deniz hayvanlarını saklıyor.
Sizi Şaşırtacak 8 İlginç Deniz Hayvanı

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2021

İşte dünyadaki 8 ilginç deniz hayvanı! Okyanusun altındaki bu harika dünyaya hayran kalmaya hazırlanın.

1. En ilginç deniz hayvanlarından biri: tüylü kurbağa balığı

Aslen Endonezya yakınlarındaki ılık sulardan gelen bu küçük yaratık, yiyecek bulmak için deniz dibinde hareket ediyor. Ona “tüylü” takma adını kazandıran sarı yaprakları kullanarak yavaş hareket eder. Saldırılardan kaçınmak için mercanlar arasında gizlenir.

Tüylü kurbağa balığı, tüm Batı Akdeniz’de ve Afrika’nın Atlantik kıyılarında türünün tek örneğidir. Avını yakalamak için aniden zıplar ve onları şaşırtır. Halobatrachus cinsine aittir ve batrachianlarla ilişkilidir.

2. Engerek Balığı

Bu tuhaf deniz hayvanları etkileyici, ancak biraz korkutucu bir görünüme sahiplerdir ve 60 cm uzunluğa kadar uzanabilirler. Engerek balığını korkutucu bulsak da, kesinlikle en tuhaf deniz hayvanlarından biri olarak görülmeyi hak ediyor. Bu balıklar 60 cm uzunluğa kadar olabilir.

Derin sularda yüzen bir deniz balığıdır, yani okyanusun derinliklerine ışık yaymasına izin veren parlak organlara sahiptir. Midesinde ve yüzgeçlerinde bu akkorluğu yaratan fosfor vardır.

3. Yeti Yengeç

yeti yengeç

decapod crustaceanen garip deniz hayvanlarından biridir.İpeksi tüylerinde yaşayan farklı bakteri kolonilerine sahiptirler,

Bu garip deniz hayvanları Güney Pasifik’te yaşıyorlar. 2005 yılında, Paskalya Adası yakınlarındaki bir hidrotermal bacada ilk kez iki bin metreden fazla derinlikte bulundu.

4. Vampir Mürekkep Balığı

En garip deniz hayvanlarından bir diğeri de türünün tek örneği bu kalamar. Yaklaşık 30 cm uzunluğundadır ve gövdesini kaplayan kırmızı ve siyah bir katmana sahiptir. Vampir mürekkep balıkları okyanusun en karanlık derinliklerinde yalnız yaşarlar.

5. Domuz Balığı

Pembe bir domuzu andıran bu balığın boyu 15 cm’yi geçmiyor. Domuz balığı günlerini Akdeniz denizinin tabanında kayarak geçirir, orada beslenir ve çoğalır. Ancak 800 metreye kadar derinliklerde yaşadığı için bulması çok zordur.

6. Deniz Ejderhaları

Bu deniz ejderhaları, çoklu yumuşak ve renkli uzantıları ile dikkat çekiyor. Avustralya’nın hem doğu hem de güney kıyılarında yaşarlar.

Deniz ejderhası, deniz yosununa benzerliği sayesinde birçok yırtıcı tarafından fark edilmemeyi başarır. Ancak ayrım gözetmeyen balıkçılık nedeniyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

deniz ejderhası

7. Mermer Balta Balığı

Görünüşü şüphesiz balıkları korkutabilecek bir başka balık da balta balığıdır. Ancak çarpıcı görünümüne rağmen uzunluğu 15 cm’yi zorlukla geçmektedir. Bu hayvan, Atlantik ve Pasifik’in deniz faunasına aittir.

Yüzeyin 600 metre altında yaşar ve onu muhteşem bir avcı yapan birçok avlanma becerisine sahiptir. En büyük avantajı karanlık ortama uyum sağlamasıdır. Ayrıca vücudunda avını görmesini sağlayan fosfor bulunur.

8. Fırfırlı Köpekbalığı

Bu hayvan, en eski deniz hayvanlarından biridir. Eel shark ya da Chlamydoselachus anguineus olarak da bilinir. Solungaçlarının yarıklarının şekli ona ‘fırfırlı’ köpekbalığı takma adını vermiştir.

Fırfırlı köpekbalığı yaklaşık dört metre uzunluğa ulaşır ve rengi kahverengidir. Ancak, ana özelliği ne kadar esnek olduğudur. Avlamak için, aslında avının üzerine çıktığı yılanlara benzer bir teknik kullanır. Bu garip deniz hayvanı Pasifik ve Atlantik okyanuslarında yaşar.

Pek çok ilginç deniz hayvanı henüz keşfedilmedi

Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi, anlattığımız bu ilgin. deniz hayvanları, dünyanın dört bir yanındaki denizlerde ve okyanuslarda yaşayan birçok harika yaratıktan sadece birkaç tanesi. Japon Örümcek Yengeci veya Balık Asalağı gibi daha birçokları var. Öte yandan, henüz keşfetmediğimiz sayısız canlı olduğundan eminiz. İlginizi çekebilir ...

Deniz Tavşanları: Denizin Cevheri Diyebileceğimiz Canlılar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Deniz Tavşanları: Denizin Cevheri Diyebileceğimiz Canlılar

Küçük boyutlarına rağmen bu yaratıkların etkileyici bir savunma sistemleri bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda deniz tavşanları hakkında konuşacağız.