Sarı Kardinal: Tatlı ve Ahenkli Şarkıcı

Sarı kardinal gözden kaçmayan kuşlardan biridir ve bu durum nadir görülen tür için bir problem haline gelmiştir.
Sarı Kardinal: Tatlı ve Ahenkli Şarkıcı

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2019

Sarı kardinal, güzel şarkıları ve göz alıcı rengi başına dert açan bir kuş türü. Bu durum sarı kardinali kuşseverlerin en çok aradığı kafes kuşlarından biri yapıyor. Bununla birlikte, bu türe sahip olmak aslında yasa dışıdır.

Sayıları son yıllarda büyük ölçüde azalan bu tür, ne yazık ki nesli tükenme tehlikesi altında olan kuşlardan biri. Onları doğal ortamlarında izlemek muhteşem; ancak günümüzde görülme oranları gittikçe azalıyor.

Şık ve zarif

Ne yazık ki yalnızca 20 cm boyunda olması, onu kafeste beslemek için çok uygun bir tür haline getiriyor. Bu, dünyanın en çok aranan kuşlarından biri olmasının nedenlerinden biri.

Erkek sarı kardinallerin tüyleri, yeşilimsi bir dokunuş ve fırçayla yapılmış gibi siyahımsı lekeler içeren sarı renktedir. Bununla birlikte, görünüşüyle ilgili en çok dikkat çeken şey, çarpıcı siyah sorgucudur. Dişiler, sıklıkla daha az canlı renklerdedir. Gri ve siyah tonlarına sahiptirler, ancak boyutları ve koni biçimli gagaları erkeklerinkiyle aynıdır.

Sarı kardinalin, ruh haline göre inip kalkan karakteristik bir sorgucu bulunur. Erkekler bu sorgucu dişilere kur yapmak için de kullanır. Uçuş esnasında aerodinamiği artırmak için sarı kardinal sorgucunu alçak durumda tutar. Aynı şekilde, kendisini tehdit altında hissettiğinde de sorgucunu indirir. Bu açıkça, zihinsel durumunun bir göstergesidir.

sarı kardinal

Kaynak: https://alvearmendoza.gob.ar/alvear-un-refugio-del-cardenal-amarillo-y-el-aguila-coronada/

Sarı kardinal ve yaşam alanı

Birkaç on yıl öncesine kadar sarı kardinali Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Arjantin’in geniş bölgelerinde görmek mümkündü. Kontrolsüz yakalanma nedeniyle nüfusu Brezilya’nın güneyindeki bazı küçük alanlara, Arjantin’in kuzeyine ve Uruguay’ın bazı bölgelerine kadar düşmüştür.

Bu küçük kuşun en sevdiği alanlar açık ormanlar ve savanalardır. Bitmek bilmeyen yiyecek arayışı, pek çok kez yerde dolaşmasına neden olur. Ancak en yaygın olarak ağaçlar ve çalılar üzerinde tünemiş olarak görülür. Bu küçük kuş her zaman tetikte ve midesini dolduracak bir şeyler arayışındadır.

Beslenme ve üreme

Çok çeşitli beslenmelerine rağmen, besinleri çoğunlukla tohumlardan, böceklerden ve larvalardan oluşur. Pek çok küçük kuş gibi fırsatçıdır. Yiyecek bulabilmek için parkları ve yolları sık sık dolanır. Çevresini melodik şarkılarıyla aydınlattığı için bu durum kimseye rahatsızlık vermez.

sarı kardinal

Sarı kardinal yiyecek bulabilmek için geniş alanları dolaşır. Yakalandığında ona en çok acı veren de bu canlılığıdır. Kesinlikle kafeste yaşamayı iyi tolere edebilen bir kuş türü değildir.

Kardinalin üreme döngüsü son derece hassastır. Çiftleşmeyi gerçekleştirebilmek için sessiz, uygun koşullara ihtiyaç duyar. Şartlar uygun olduğunda dişi kardinal muhteşem bir yeşilimsi renkte, siyah benekli bir yumurta yumurtlar.

Sarı kardinal kuşunu gelecekte ne bekliyor?

Kardinallerin yuva yaptıkları yerlerde kullanılan böcek ilaçları ve artan ekim alanları, bu benzersiz kuşun nüfusunu olumsuz etkiledi. Bu güzel ötücü kuş, artık görülmediği alanların yeniden canlandırılabilmesi için koruma altında.

Sarı kardinal yakalamak Güney Amerika’da resmi olarak yasak. Bununla birlite, başarılı bir şekilde üremek için özel koşullara ihtiyaç duyan bir tür olduğundan, nüfus artışı beklenenden daha yavaş gerçekleşiyor.

Bu güzel kuşun yalnızca 30 yıl önce sahip olduğu nüfusu geri kazanıp kazanamayacağını ancak zaman gösterebilir. Bu, her kuşseverin şüphesiz özlemle beklediği bir durum.

Öne çıkan görsel kaynağı| http://www.todociencia.com.ar/aves-geneticamente-custodiadas/


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.