Origami Turnalar Neyi Simgeliyor?

Bu kuş, barışı, mutluluğu, iyi şansı, ayrıca ailenin ve zayıf olanların korunmasını temsil eder.
Origami Turnalar Neyi Simgeliyor?

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2021

Japon kültürü, hayvanlarla ilgili eski geleneklerle doludur. Bu yazıda size Origami turnalar, neyi simgeledikleri, tarihçeleri ve neden bu kadar ünlü olduklarını hakkında bilgiler paylaşacağız.

Origami turnalar ve anlamları

Origami, kağıttan nesne yapma sanatıdır ve binlerce yıllıktır; ancak, çok iyi bildiğimiz Origami turna, bir asırdan daha kısa bir süre önce ‘icat edildi’.

Her şey 1940’larda, bir atom bombasının patlamasıyla sonuçlanan Hiroşima savaşı sırasında oldu. O sırada, Sadako Sasaki adında bir kız radyasyona maruz kaldığı için çok hastaydı.

Hastanedeyken arkadaşı Chizuko ona kağıttan turnalar yapmasını tavsiye etti çünkü 1000’e ulaşırsa dileği gerçek olacaktı. Elbette onun dileği, yakalandığı hastalıktan kurtulmak olacaktı ama aynı zamanda savaşın bitmesini de istiyordu.

kağıttan origami turnalar

Küçük kız, 644’ünü yaptıktan sonra ne yazık ki hayatını kaybettiği için hedefini tamamlayamadı, ancak arkadaşları o andan itibaren tüm dünyada tanınacak ve barışı simgeleyecek bu hedefi görev edinerek devam ettiler.

Kızın anısına, elinde turnayla görüldüğü bir heykel dikildi. Her 6 Ağustos’ta, ülkenin ve dünyanın her yerinden çocuklar origami tasarımlarını bir adak ve saygı gösterisi olarak gönderir.

Japonya’da, Origami turnaları, diğer kişiye sağlık, mutluluk, esenlik ve refah dilemek için bir hediye olarak verilir. Örneğin, bir çift evlendiğinde, bir bebek doğduğunda veya biri hastalandığında. Ayrıca çok sevdiğimiz bir kişiye de verilebilirler.

Bir Japon sembolü olarak turna

Origami turnasının anlamının ötesinde, uzun bacaklı ve boyunlu bu kuşun etrafında dönen sembolizm hakkında daha fazla şey bilmek güzel olur. Japon kültüründe sadakat ve onurun yanı sıra güçle de ilişkilendirilir. Bu nedenle,  samuray sınıfı tarafından silahlarını ve kalkanlarını süslemek için seçilmiştir.

Uzak Doğu’da bir turna gören kişi, bunu iyiye alamet olarak kabul eder. Origami sayesinde buna ‘barış kuşu’ veya ‘mutluluk kuşu’ deniyor. Kung Fu Panda filminde bile görünüyor!

karda yürüyen bir çift japon turnası

Efsaneye göre bu kuş geniş kanatlarıyla zayıfları korur ve insanları daha yüksek manevi zeminlere taşır. Biri öldüğünde ruhlarını cennete götürdüğü söylenir.

Japon turnası, zarafeti, çevikliği ve tehlikeye tepki verme yeteneği ile tanınan siyah-beyaz tüylü bir kuştur. Aynı zamanda en uzun ömürlü kuşlardan biridir: 40 yıl yaşayabilir, ancak bir Japon efsanesi 1000 yıla kadar yaşayabileceğini iddia eder. Bu nedenle Budizm’de bilge yaşlılar ve manevi yol arayışı ile ilişkilendirilirler.

Hokkaido adasında yaşar ve yuvasını ailesinin diğer kuşlarında görülmeyen bir şiddetle korur. Bu nedenle aynı zamanda ailede korumanın ve iyi talihin de simgesidir. İlginizi çekebilir ...

Japon İyi Şans Kedilerinin Arkasındaki Hikaye
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Japon İyi Şans Kedilerinin Arkasındaki Hikaye

Hiçbir evin veya işyerinin ön girişinde küçük bir kedi heykeli gördünüz mü? Bugün size çağıran kedi Maneki-Neko 'nun hikayesini anlatacağız.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.