Japonya'da Bulunan Kedi Adaları

Tashirojima ve Aoshima, büyük kedi popülasyonlarına sahip en çok bilinen adalardan ikisidir. Kediler bu adalarda sağlıklı bir şekilde gelişmektedir, çünkü bu kedileri besleyen turistlerden dolayı, adalarda yaşayan kişi başına altı kedi vardır.
Japonya'da Bulunan Kedi Adaları

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2019

Japonya kıyılarında, insanlardan çok daha fazla sayıda kedinin yaşadığı birkaç ada vardır. Bu adalar kedi adaları olarak bilinir ve çok popüler turistik yerlerdir, ancak bu adalarda yaşayan kediler göründükleri kadar mutlu olmayabilirler. Aşağıda, Japonya’daki kedi adalarından biri olan Aoshima adası ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Kedi adaları nerededir?

Aoshima adası, ünlü kedi adalarından biridir. Bu adada sadece 15 kişi yaşamaktadır; buna karşın kedi nüfusu 100’den fazladır. Bu ada, Ehime eyaletinde, Japonya’nın güney bölgesinde bulunmaktadır.

Tanınmış kedi adalarından bir diğeri, her yıl yaklaşık 10.000 ziyaretçiye sahip olan Tashirojima’dır. Miyagi vilayetinde, ülkenin üçüncü kuzey bölgesinde yer alır ve sahile Aoshima’dan daha yakın bir konumdadır.

Bir insan, bu adaların her ikisine de ulaşmak için, ana kara Japonya’dan tekneyle seyahat etmek zorundadır. Doğru koşullarda, bu adaların her ikisine de yapılacak olan bir seyahat yaklaşık yarım saat sürecektir.

Bu adalara tekne ile yapılan seyahatlerin programları mevsime ve ziyaretçi sayısına bağlı olarak değişmektedir. Ancak, bu adalara genellikle günde sadece birkaç kere gezi limiti vardır.

Kedi adalarında nasıl bu kadar çok kedi ortaya çıktı?

Bu adalardaki en büyük cazibe, üzerinde yaşayan çok sayıda kedi olmasıdır. Aoshima adasında yaşayan kişi başına altı kedi olduğu tahmin edilmektedir. Bu hayvanlar yemek için insanlara bağımlıdır, çünkü adalarda avlayabilecekleri yeterince av yoktur, bu yüzden kediler çok uysal ve arkadaş canlısıdırlar.

Kediler, her yıl adaları ziyaret eden çok sayıda turist nedeniyle adadaki yabancıların varlığına aşinadırlar. Bu kediler, fotoğraf çektirirken poz vermeyi ve ziyaretçilerin onları beslemesini nasıl sağlayacaklarını biliyor. Bu nedenle, bu kediler dünyanın diğer yerlerinde bulunan normal sokak kedileri gibi değildir.

Bu yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz: Kalbinizi Isıtacak Bir Hikaye: Köpekler Adasının Bakıcısı

sokak kedileri

Bu adalara gelen ziyaretçiler, dünyanın başka bir yerinde bulması çok zor olan bir kartpostal buluyor: Fotoğraf çekmesi oldukça kolay ve insanlarla etkileşime girmek isteyen yüzlerce dost kedi.

Bir kedi sığınağı olmasına rağmen, kedi adaları çözülmesi zor olan bir ikilemle karşı karşıyadır. Kedileri besleyen çok sayıda turist nedeniyle, adalar kedilerle doludur. Maalesef turistler, kedilerin sağlıklı, steril ve iyi beslenmelerini sağlamak için adalar üzerinde yeterli bir finansal etki bırakmamaktadır.

Kedi adaları ve bakıcıları

Birkaç ada ziyaretçisine göre, bu kedilerin çoğu yaygın ve kolayca tedavi edilebilir hastalıklardan muzdariptir. En sık görülenler solunum problemleri ve göz enfeksiyonlarıdır, fakat birçoğunun yaraları, cilt problemleri ve bu problemlerden türeyen başka problemleri de vardır.

Ayrıca, bu kedileri kısırlaştırmaktan sorumlu olan herhangi bir görevli de yoktur, bu yüzden kontrolsüz bir şekilde üremeye devam etmektedirler. Bu da, bu adalardaki kedi popülasyonunun büyümeye devam etmesine sebep oluyor.

Birkaç yıl önce, bir grup gönüllü, hayvanları tedavi etmek ve TNR projesini (Yakala, Kısırlaştır, Bırak) başlatmak için adalara taşındı. Ancak bu gönüllülerin tüm çabalarına rağmen, projeye ayrılan bütçe adalarda yaşayan tüm kedilere yetecek kadar değildi.

Ayrıca bu yazı da ilginizi çekebilir; keşfedin: TNR Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Japonya kedi adaları

Kedilerin yaşam kalitesini nasıl arttıracağımız sorulduğunda, adalardan birini ziyaret eden bir kişi, düşüncelerini şu şekilde belirtti: “Bu, tek bir çözümü olmayan karmaşık bir konu. Ziyaretimiz sırasında, bizim varlığımızın turist rotalarındaki hayvanlar üzerindeki etkisinin farkında olmamız gerektiğini öğrendik.”

Turizmin kedi adalarına etkisi

Aslında, bu adalardaki yabancıların varlığı kedi popülasyonunun o kadar çok büyümesine neden olmuştur ki, şimdi turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiştir. Adayı ne kadar çok kişi ziyaret ederse, kediler için o kadar fazla yemek olur; böyle olunca da hayvanlar çoğalmaya devam eder.

Ancak bu turistlerin varlığı, kedilerin sağlığını, yaşadıkları alandaki hijyen kontrolünü ve veterinerlik bakımlarını garanti etmemektedir. Bu durum bir kısır döngüdür; çünkü bu adalardaki turizm yok olursa kediler artık yiyecek bir şey bulamazlar. Diğer yandan, eğer turizm kontrol edilmezse, kediler çoğalmaya devam eder.

Aoshima ve Tashirojima, bunun gerçekleştiği tek yer değildir. Japonya’da aynı durumda olan bir düzineden fazla ada vardır. Yiyecek bolluğu nedeniyle maymun ya da martı nüfusu kontrolden çıkmış turistik yerler de vardır.

Bu yerleri ziyaret eden turistler, hayvanların varlıklarının dünya üzerindeki etkisinin farkında olmalıdır. Gezegenimizde var olan hayvanlar ve bitkilerin mucizelerini seven ve doğal yaşam üzerinde olumsuz bir etki yaratmadan, sorumlu ve çevre dostu bir turist olmak da mümkündür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.