Güvercinleri Korkutmak İçin 7 Yol

Güvercinleri bulaştırabilecekleri hastalıktan ve dışkılarının sebep olduğu zarardan dolayı korkutmak isteyebilirsiniz. Bunu evde yapılan bazı araçlarla yapabilirsiniz.
Güvercinleri Korkutmak İçin 7 Yol

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2019

İnsanlar şehirde yaşayan kuşlardan fazla hoşlanmazlar, çünkü sayıları çok fazladır ve her yere pislerler. Bu yazıda, güvercinleri evinizden uzak tutmak konusunda size bazı yöntemler sunacağız.

Güvercinleri korkutmaya neden gerek duyarız?

Güvercinler bir şekilde insanları kızdırırlar. Her yere yuva yaparlar, pencerenizde veya balkonunuzda zaman geçirebilirler. Gittikleri her yere pislerler. Binalara, nesnelere, arabalara ve bahçelere dışkılarıyla zarar verebilirler.

Onlar şehirde her yerdedirler, özellikle de şehir meydanlarında, teraslarda ve avlularda. Dahası çok da temiz değillerdir. Dikkate değer bir durum da onların çeşitli hastalıklar ve bit veya bakteri taşıyabilecek olmalarıdır.

güvercinleri korkutmak

Güvercinleri korkutmak için yöntemler

Parkta bir veya iki güvercini ekmek kırıntıları veya yemlerle beslemek eğlencelidir, ancak evinizin etrafında sürü halinde pır pır etmeleri çok da eğlenceli değildir. Şiddetli veya tehlikeli teknikler kullanmadan, burada size evde yapabileceğiniz güvercinleri korkutma yöntemlerini sunuyoruz:

1. Eski CDler

Elinizde işe yaramayan bir çok CD var ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Onları “güvercin korkuluğu” olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu CDleri birlikte bağlayıp, görünür bir yere asmaktır.

Güneş CDlerin yüzeyinde parladığı zaman kuşlar kaçacaktır. Parlak ışık onların gözlerini rahatsız eder.

2. Su ve baharatlar

Hiçbir kuş baharatlı şeyleri sevmez. Bu yüzden, güvercinleri korkutmak için harika yöntemlerden biri de teras ya da balkonunuzun köşelerine baharatlı bir sıvı püskürtmenizdir. Bunu yaparak onları zehirlemezsiniz ve bir kez baharat kokusunu aldıklarında artık evinizin yakınlarına gelmezler.

Peki bu ev yapımı karışımı nasıl hazırlayacaksınız? Çok basit! Bir kavanozun içine acı toz biber, arnavut biberi veya herhangi başka bir acı baharat koyun. Su ilave edip güzelce karıştırın. Sonra bu karışımı bir sprey şişesine doldurun ve güvercinlerin tünedikleri yerlere püskürtün.

3. Eğimli kuş bariyerleri

Güvercinleri korkutmak için en iyi yöntemlerden biri de tünemelerini önlemek için engeller koymaktır. Kuş bariyerleri çok pahalı şeyler değildir ve yüzeyde yürümelerini engelledikleri için kuşları uzak tutar. Bu bariyerleri metal, PVC veya kontrplaktan yapabilirsiniz ve 40 ile 60 derece arası açıyla yerleştirebilirsiniz.

Bu tekniğin en iyi tarafı da bariyerlerin pencerenizi güneşten ve yağmurdan korumasıdır.

çatıda güvercinler

4. Kuş fileleri

Bazı binalarda kuşların balkonlara, pencerelere veya pervazlara konmasını önlemek için kuş fileleri bulunur. Estetik açıdan çok cazip olmayabilirler, ancak bu fileler kesinlikle etkilidir. Buna ek olarak, çocuklar için de bir güvenlik aracı olarak kullanılabilir.

Ayrıca havalandırma bölümlerini, şömineleri ve küçük pencereleri de paslanmaz çelik ağlarla kapatabilirsiniz.

5. Plastik baykuşlar ve kargalar

Güvercinlerin baykuşlardan ve kargalardan korktuğunu biliyor muydunuz? Gerçek bir baykuş veya karga edinmek yerine, plastik veya metalden yapılmış oyuncağını alabilirsiniz.

Bazı oyuncak kuş modelleri rüzgarla birlikte başını çevirebilir, gözleri ışığı yansıtıp parlar ya da gerçek bir kuş gibi ses çıkarır. Daha etkili olması için oyuncağın yerini zaman zaman değiştirebilirsiniz. Güvercinlerin zeki kuşlar olduklarını unutmayın!

6. Gümüş nesneler

Evde çok fazla CDniz yoksa endişelenmeyin! Işığı yansıtıp parlaması için başka nesneler; metalden yapılmış pişirme kapları, hatta gümüş balonlar kullanabilirsiniz. Burada amaç güvercinlerin sevmediği parlak bir ışık üretmektir. Bu şekilde, onlar sizin pervazlarınıza, avlunuza, balkonunuza ya da pencerenize konmayacaklardır.

7. Su

Güvercinleri korkutmak için bahsedeceğimiz son yöntem de bir fıskiye kurmak veya periyodik olarak su püskürtecek başka aletler planlamaktır. Su onları korkutacaktır, çünkü suyu sevmezler.

Tüm bunlara ilaveten, güvercinleri evinizden uzak tutmanız için dışarıda yiyecek bırakmamanızı öneririz, kedi veya köpeğiniz için koyduğunuz yiyecek kabı gibi. Ve sanırım söylemeye gerek yok; ne koşulda olursa olsun güvercinleri asla beslemeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zúñiga, E., León, D., & Falcón, N. (2017). Plagas Urbanas: Las palomas y su impacto sobre el ambiente y la salud pública. Revista de Ciencias Veterinarias, Lima, Perú.
  • Harlin, R., & Wade, L. (2009). Bacterial and parasitic diseases of Columbiformes. Veterinary Clinics: Exotic Animal Practice12(3), 453-473.
  • de Vicente Rivas, M., Fernández, A. R., & Sanz, V. E. R. (2011). Las palomas: armas bacteriológicas. REDUCA, 3(3).
  • Haag-Wackernagel, D. (1995). Regulation of the street pigeon in Basel. Wildlife Society Bulletin, 256-260.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.