Bir Amerika Papağanını (Makav) Evcil Hayvan Olarak Besleyebilir miyim?

Yasal süreçleri hallettikten sonra bir Amerikan papağanı evcil hayvan olarak besleyebilirsiniz. Burada, bunu yapmak ve onların bakımını yeterince sağlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz.
Bir Amerika Papağanını (Makav) Evcil Hayvan Olarak Besleyebilir miyim?

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2022

Tüm yasal evraklara sahip olduğunuz sürece, evcil hayvan olarak bir Amerika papağanınız olması mümkündür. Ancak bu egzotik kuşlardan birini eve götürmek, hem psikolojik olarak hem de ihtiyaç duydukları bakım açısından karmaşık hayvanlar olduklarından, onu yasal bir kaynaktan elde etmenin dışında dikkate alınması gereken birçok faktör içerir.

Hayatınızı onlardan biriyle paylaşmak isteyip istemediğinize karar vermeden önce şu anda bu harika kuşlar hakkında bilgi ediniyorsanız, işleri doğru yoldan yapıyorsunuz demektir. Peki ama neden? Çünkü bir tane edinmeden önce tüm bakım ve ihtiyaçları konusunda tamamen bilgili olmalısınız. Burada bu konuda çok faydalı bilgiler bulacaksınız.

Amerika papağanını evcil hayvan olarak beslemek yasal mı?

Emin olmanız gereken ilk şey, bir Amerika papağanı edinerek suç işleyip işlemediğinizdir. Makav cinsi papağanın da dahil olduğu pek çok Ara cinsi, hemen hemen tüm psittacine türleri yalnızca sertifikalı yetiştiricilerden satın alınabilir.

Bu türlerin satışı ve alımı, türleri koruma önemlerine göre 3 eke ayıran CITES sözleşmesi (Tehlike Altındaki Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) tarafından düzenlenir. Satın almak istediğiniz Amerika papağanı türü Ek I’de yer alıyorsa, nadir istisnalar dışında bulundurulması ve ticareti yasaktır.

Evcil hayvan olarak bir Amerika papağanı.

Hangi yasal prosedürler uygulanmalıdır?

İstediğiniz türün bu eklerden herhangi birinde yer alıp almadığını öğrenmek için resmi makamlara ulaşabilirsiniz. Ancak, bir özet olarak, size basit terimlerle açıklanan bazı gereksinimleri anlatacağız:

  • Amerika papağanı tanımlanmalıdır: Bu, bir tanımlama yüzüğüne veya bir mikroçipe (tercihen ikincisi) sahip olması gerektiği anlamına gelir. Buna, yetiştiricinin size sağlaması gereken kuşun evrakları eşlik etmelidir.
  • Hayvan ithal ise: Hayvan kendi ülkenizden başka bir ülkeden naklediliyorsa ek ithalat izni gereklidir. Bunu satın almadan bir ay kadar önce sormalısınız ki hayvan gümrükten geçerken her şey yolunda gitsin.
  • Vahşi kuşlar için izinler: Amerika papağanı ticari amaçlarla vahşi doğadan çıkarmak için, tedarikçinin sırayla yakalama ve ihracat izinlerine sahip olması gerekir. Bu tür belgeler size sunulmalıdır.

Belgelerdeki ve yüzük veya çip üzerindeki tanımlayıcı bilgiler eşleşmelidir. Değilse, o Amerikan papağanını sahibi olmanın yasa dışı olacağından emin olabilirsiniz. CITES I listesinde yer alan türlerin geçerli bir sertifika olmadan bulundurulması para cezası ve hatta hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Bir Amerikan papağanı evimde neye ihtiyaç duyar?

Bir Amerikan papağanı evcil hayvan olarak beslemenin yasal olduğundan emin olduktan sonra yapılacak bir sonraki şey, onunla her düzeyde ilgilenip ilgilenemeyeceğinizi değerlendirmektir. İşte bu türlerin esaret altındaki gereksinimleri.

Mali giderler

Bir psittasine sahip olmak, neredeyse sürekli bir para harcanmasını gerektirir. Günlük yem ve taze sebzeleri içeren diyetinden egzotik türler konusunda uzman bir veteriner masraflarına kadar, bir Amerikan papağanı sahibi olmak her zaman pahalıdır.

Ona, doğal ortamında, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yediklerine mümkün olduğunca yakın bir diyet vermeniz gerekeceğini unutmayın. Kuşlarda, hastalık semptomlarını ciddileşene kadar fark edilmeme eğiliminde olduğundan, veterinerdeki düzenli kontrolleri atlamamalısınız. Veteriner tedavileri genellikle uzun ve pahalıdır.

Zaman ayırmak

Bir Amerikan papağanı için zaman ayırmaktan bahsettiğimizde, sadece onunla her gün vakit geçirmekten bahsetmiyoruz. Çok uzun ömürlü bir hayvan olduğunu ve yaşam beklentisinin 70 yıla kadar çıkabileceğini unutmayın. Kuşunuzdan önce bu dünyayı terk edecek olursanız, ona bakacak biri olur muydu?

Günlük yaşamlarına gelince, psittasinler sahiplerinin çok fazla zaman ayırmasını gerektirir. 7 yaşındaki bir çocuk kadar zekidirler ve istikrarlı çiftler oluştururlar, bu nedenle duygusal bağımlılığa eğilimlidirler. Sonuç olarak, bütün gün yalnız bırakılabilecek hayvanlar değiller.

Alan gereksinimleri

Büyük kuşlar olarak, Amerikan papağanları strese girmeden içeride vakit geçirebilecek kadar büyük bir kafese ihtiyaç duyar. Buna ek olarak, tüm gün kilit altında tutulamayacakları için evinizi tüm tehlikeleri ortadan kaldıracak şekilde uyarlamanız gerekecek. Bu nedenle evinizin kuşunuzun rahat edebileceği büyüklükte olması gerekir.

Duygusal yatırım

Bu yön genellikle konuşulmaz, ancak diğerleri kadar önemlidir. Bu, hem temel bakım hem de eğitim ve duygusal yönetim açısından karmaşık bir kuştur. Harika bir arkadaş olmalarına ve size çok fazla keyif vermelerine rağmen, bu tür kuşlar da çok sabır gerektirir.

Bu kuşlar gagalarıyla gerçek hasara neden olabilir. Öfkelerini gagalayarak ifade etmemeyi öğrenene kadar, acı çekiyormuş gibi görünmeden buna katlanmak zorunda kalacaksınız. Ek olarak, onlara partnerinizin onların düşmanı olmadığını, sadece kırılması gereken şeyleri kırmaları gerektiğini vb. öğretmeniz gerekecek.

Yüksek sesle ağlamaya alışın, çünkü psittacinler bu şekilde iletişim kurar.

Bir Amerikan papağanını evcil hayvan olarak beslemek etik midir?

Tabii ki burada, Benim Hayvanlarım’da bir hayvanı kendi ortamından koparıp bir insanla aynı evde yaşamaya zorlamayı asla savunamayız. Bununla birlikte, hayvanlar bu amaç için yetiştirildiğinde, etik olmakla olmamak arasındaki çizgi çok daha bulanıktır, çünkü o zaman kişinin şahsi vicdanına bağlıdır.

Amerika papağanı.

Hukuki tarafı bir yana, evcilleştirme sürecinden geçmemiş ve vücudu bambaşka bir yaşam için tasarlanmış bir hayvanın evinizde bulunmasının sizin için ne derece uygun olduğunu bir düşünün. Bu, bir Amerika papağanı sizin bakımınız altında mutlu olamaz demek değildir, ancak nihayetinde onu evinize getirme kararının karşılıklı rıza ile olmadığını unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Gri Papağanlar: Tehlike Altında Bir Tür
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gri Papağanlar: Tehlike Altında Bir Tür

Vahşi doğadaki gri papağanlar soylarının tükenmesi durumu ile yüz yüzeler. Bugün bu durumun arkasındaki sebeplere bakacağız.  • Herrera, M., & Hennessey, B. (2007). Quantifying the illegal parrot trade in Santa Cruz de la Sierra, Bolivia, with emphasis on threatened species. Bird Conservation International17(4), 295-300.
  • Brightsmith, D. J. (2001). The Tambopata Macaw Project: Developing techniques to increase reproductive success of large macaws. AFA Watchbird, 28(3), 24-32.
  • Brooks, D. M., & Begazo, A. J. (2001). Macaw abundance in relation to human population density in the western Amazon basin. In Avian Ecology and Conservation in an Urbanizing World (pp. 427-437). Springer, Boston, MA.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.