Logo image
Logo image

Kurt Çeşitleri ve Özellikleri

4 dakika
Kurtların korunması, alt türleri ve karşılaştıkları tehditler hakkında bilgi gerektirir.
Kurt Çeşitleri ve Özellikleri
Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2022

Sığır hışırtıları, iblisler ve diğer saygısız isimler, bu güzel köpekgilleri tanımlamak için Orta Çağ’dan beri kullanılmıştır. Bununla birlikte, halkın gerçekte neye benzediklerini anlayabilmeleri için farklı kurt türleri ve biyolojileri hakkında bilgi edinmeleri konusunda ısrar eden birçok kişi de var.

Bu satırın ardından, burada bu taksonomik familyanın ve onun en temsili türlerinin genel bir tanımını bulacaksınız. Bunu kaçırmayın, çünkü bu memeliler etkileyici, güzel ve hepsinden önemlisi saygıya değer. Hadi birlikte inceleyelim!

Kurdun taksonomisi ve özellikleri

Kurt, etobur düzene ve canid familyasına ait bir memelidir. Canis lupus’un (bilimsel adı) en eski fosil kayıtları 800.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Son derece gelişmiş köpek dişleri, basit sindirim sistemleri ve ağızlarını kapatan kasları olan masseterlerin gösterdiği gibi, yıllar içinde bu beslenme biçimine adapte olmuş en iyi yırtıcı hayvanlardır.

Kurtun ağırlığı ve boyutu, incelenen alt türlere göre değişir. Bu tür bir zamanlar Avrasya ve Kuzey Amerika’da yaygındı ve ne yazık ki günümüze kadar insanlar tarafından yok edildi. Günümüzde, işgal ettikleri bölge çok daha küçük olmasına rağmen, hala dünyadaki en yaygın kaniddir.

Kurt türlerine gelince, onları sınıflandırmak konusunda çeşitli tartışmalar var. Genel olarak konuşursak, 4 grup vardır:

  • Beyaz kurtlar: Bunlar Alaska’da ve Avrupa’nın kutup bölgesinde yaşar.
  • Kızıl kurtlar : Avrasya’nın çöl öncesi bölgelerinde yaşarlar.
  • Gri kurt: Canis lupus pambasileus, Alaska’da.
  • Kahverengi kurtlar: Bunlar İber Yarımadası ve Avrasya’da görülebilir.
Some figure

Kurt türleri: en temsili alt türler

Kurt alt türlerini sınıflandırırken birkaç öneri var. Rakamlar 16’dan 32’ye kadar değişir, bu yüzden burada Canis lupus’un en temsili örneklerini bulacaksınız. Bu harika hayvanlar hakkında hiçbir şeyi kaçırmayın.

Gri kurt ( Canis lupus)

Bu tür esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılır ve bugün bilinen birçok alt tür ondan gelir.

İber kurdu ( Canis lupus signatus)

Gri kurdun bu alt türü İber Yarımadası’na özgüdür ve savunmasız koruma statüsündedir (nüfus sayımı konusundaki tartışmalar ve yerel yetkililer tarafından yok edilmesine izin verilmesi girişimleri göz ardı edilemez). Küçük memeliler ve kuşlar ile koyun ve keçi gibi “çiftlik hayvanları” olarak kabul edilen hayvanlarla beslenir.

Kutup kurdu ( Canis lupus arctos)

Kuzey Kutbu kurdu, Kanada ve Grönland’a özgüdür. Aşırı soğuk bir ortamda yaşamasına rağmen, boyutu diğer alt türlerden biraz daha küçüktür ve 45 kilograma (100 pound) kadar çıkar. Kalın beyaz kürkleri onları düşük sıcaklıklardan korur.

Arap kurdu ( Canis lupus arapları)

Dünya çapında bulunabilen bir başka kurt türü de Arap kurdudur. Bir zamanlar tüm Arap Yarımadası’nı doldurdu, ancak şimdi yalnızca güney İsrail, Irak, Umman, Yemen, Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır’daki güney Sina Yarımadası’nın bazı bölgelerinde yaşıyor.

Yalnız bir hayvandır (12 kişiye kadar olan gruplarda nadiren görülür) ve ulumama merakına sahiptir. Esas olarak küçük toynaklılar, kemirgenler ve lagomorflarla beslenir.

Avrasya kurdu ( Canis lupus lupus)

Adı, hem Avrupa hem de Asya kıtalarındaki uzantısını tanımlar. 70 kilograma (155 pound) ulaşan en büyük alt türlerden biridir.

Tundra kurdu ( Canis lupus albus)

Bu, soğuk bölgelerde yaşayan başka bir kurt türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, Rus tundrasında ve ayrıca Sibirya’da bulunabilir. Beslenmek için bölgesinde göçmen hayvanları avlayan göçebe bir türdür.

Meksika kurdu ( Canis lupus baileyi)

Bu Kuzey Amerika canid’in vahşi doğada soyu tükenmiş olarak kabul edilir. Menzili (nüfusunun azalmasından önce) Sonoran Çölü, Chihuahua ve orta Meksika’dan batı Teksas, güney New Mexico ve orta Arizona’ya kadar genişledi.

Bu türün korunması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. 2017’de vahşi doğada doğan ilk kurt çiftleşmeyi ve sağlıklı bir yavru yetiştirmeyi başardı.

Baffin Adası kurdu ( Canis lupus manning)

Endemik ve nadir türlerle devam eden Baffin Adası kurdu , yalnızca Kanada’nın Baffin Adası’nda yaşıyor. Arktik kurtlarının en küçüğüdür ve kuzey Grönland’dan geldiği tahmin edilmektedir. Grup halinde nadiren bulunurlar.

Yukon kurdu ( Canis lupus pambasileus)

Bu, 70 kilograma (155 pound) kadar çıkan dünyanın en büyük kurtlarından biridir. Alaska eyaleti Yukon’da yaşıyor ve 8 kişiye kadar küçük gruplar halinde organize oluyorlar. Nüfusu, distemper ve kuduz hastalıkları tehdidi altındadır.

Dingo ( Canis lupus dingo)

Dingo, Avrupa ve Amerika kıtalarının dışında bulunan başka bir kurt türüdür. Bu, aslında, Avustralya’da ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaşıyor. Taksonomik kuzenlerinden daha küçüktür ve ortalama olarak yaklaşık 32 kilogram (70 pound) ağırlığındadır.

Dingo’nun ceketi, kırmızımsı ve sarı arasında değişen tek tip bir renge sahiptir; aynı şekilde albinizmli bireyler de bulunabilir.

Vancouver ada kurdu (Canis lupus crassodon )

Bu kurt, Kanada’nın Vancouver Adası’na özgüdür ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Mevsime bağlı olarak beyaz veya grimsi kürkü, 35 kişiye kadar büyük gruplar halinde yaşar. İnsanlarla nadiren temasa geçtiklerinden, onları korumak için bu türün daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Some figure

Kuzeybatı Kurdu ( Canis lupus occidentalis)

Menzilleri Arktik Okyanusu’ndaki Mackenzie Nehri’nin ağzından kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanır. Oldukça uzunlar (yaklaşık 85 santimetre – 2,8 fit – omuzlarına kadar), ancak narinler. Sürü halinde avlanan büyük otoburlar, küçük memeliler ve kuşlarla beslenirler.

Gördüğünüz gibi, bu inanılmaz güzel ve derin gözlü kurt türleri (ve bahsetmeye yerimiz olmayanların tümü), onlar için gittikçe küçülen bir dünyada yaşamaya çalışan, doğanın hayatta kalan bir parçasıdır. Onlara saygı duyalım, sahip çıkalım ve birlikte barış içinde yaşayalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferguson, A. D. H. (2019). [Re] animating Predator Conservation: Linking Perspectives on the Reintroduction of the Mexican Gray Wolf (Canis lupus baileyi). Arizona State University.
  • Scott, B. M. V. (1979). The Vancouver Island wolf (Canis lupus crassodon): an initial study of food habits and social organization (Doctoral dissertation, University of British Columbia).
  • Canis lupus (gray wolf). (s. f.). Animal Diversity Web. Recuperado 6 de junio de 2022, de https://animaldiversity.org/accounts/Canis_lupus/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.