Albino Kedi Bakımı

Cinsleri ve durumları ne olursa olsun tüm kediler çok fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, albino kedi, esas olarak melanin eksikliğinden dolayı birkaç özel bakıma ihtiyaç duyar.
Albino Kedi Bakımı

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2021

Albino kedi, sadece beyaz kedi demek değildir. Gerçekte, beyaz kedilerin sadece %2’si albinodur, yani bu bir tüy renginin çok ötesine geçen bir durumdur. Albino kedinin bakımını bilmek ve incelemek, diğer kedilerden özel ve çok farklı bir dikkat gerektirdiğinden, bu kedilerden birini sahiplenmek istiyorsanız temel bir görevdir.

Bir kedinin albino olması için, onu beyazlar da dahil olmak üzere diğer kedigillerden ayıran bir genetik değişiklik taşıması gerekir. Burada albino kedinin özellikleri ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir albino kedinin özellikleri

Albinizm, melanin üretimindeki ana enzim olan tirozinazın kodlanmasından sorumlu genetik bir mutasyondan kaynaklanır. Çalışmalar, renklenme modellerini etkileyen (albinizm gibi) bazı gen mutasyonlarının, genlerin bir türden diğerine hareketiyle vahşi popülasyonlara tanıtıldığını söylüyor. Bu muhtemelen evcil bireylerin vahşi doğaya dönüşünden veya evcil akrabaların vahşi olanlarla melezlenmesinden kaynaklanmaktadır.

İki renkli gözlü bir albino kedi.

Beyaz bir kedi ile bir albino kedi arasında ne fark vardır?

Kedilerdeki beyaz kürk iki mekanizmadan kaynaklanabilir: Albinizm ve lösizm, sıklıkla karıştırılan terimler. Albinizm, aşağıdaki belirtilerle karakterize konjenital bir hastalıktır:

  • Pigment eksikliği sonucu tamamen beyaz post
  • Deri, kulaklar, bacaklar, dudaklar ve göz kapakları genellikle pigmentasyon eksikliğinden pembedir.
  • Gözleri (neredeyse tüm durumlarda) açık mavi, pembe veya iki renklidir.

Öte yandan, lösizm, cildin ve gözlerin tonu normal kalırken, postu beyaza çeviren çekinik bir gen nedeniyle genetik bir özelliktir. Bununla birlikte, her iki durumda da beyaz post, melanin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Siyam, Birmanya ve Tonkin kedi ırkları bile, pigmentin yalnızca vücudun uçlarında üretildiği ve yüzde, bacaklarda ve kuyrukta koyu renkli bir maske oluşturduğu kısmi albinizm biçimleridir. Bu tür albinizm sivri veya Himalaya olarak bilinir.

Kedilerde albinizm ile ilgili hastalıklar

Beyaz kürklü ve mavi gözlü kediler genellikle sağırlıktan muzdariptir. Ayrıca, esas olarak kulaklarda ve burunda görülen cilt kanserine daha yatkındırlar. Bu ve diğer özelliklerinden dolayı albino kedilerin hastalıklardan korunmaları için iyi bakım almaları gerekir.

Melanin, hayvanı güneş ışınlarından ve etkilerinden korur. Bu pigmentin yokluğu neoplastik süreçlerin görünümünü desteklemektedir.

Ancak bunlar ırka göre meydana gelen tek patolojik süreçler değildir. Örneğin, Siyam kedilerinde şaşılık (iki göz aynı yönde hizalanmaz ve bu nedenle aynı nesneye bakmaz) ve nistagmus (gözlerin hızlı ve istemsiz hareketleri) sorunları yaygındır.

Albino kediler genel olarak bağışıklık sistemi sorunları yaşayabilir, çünkü profesyonel kaynaklara göre melanin bu kompleks savunma mekanizmasını güçlü tutmak için önemlidir. Bu nedenle, bulaşıcı hastalıklara ve immün yetmezliklere karşı daha duyarlı olduklarına inanılmaktadır.

Ek olarak, melanin görsel düzeyde derinliği algılamaya yardımcı olduğundan, bu kedilerin sık sık bir şeylere çarptığını fark etmek de normaldir. Aşağıda bu özelliklere sahip kedilerin en temel bakımlarını ve hastalıklarını açıklayacağız.

Albino kedi epidermisi

La Fortuna veteriner grubu, bu kedilerin melanik pigmentasyona sahip olmadığını ve bu nedenle güneşle temasa karşı aşırı duyarlı olduklarını söylüyor. Bu nedenle, epidermislerinde cilt kanseri veya yanık oluşmasını önlemek için doğal ışığa maruz kalma miktarlarını izlemeniz ve kulaklarına ve burnuna özel bir koruyucu uygulamanız önerilir.

Güvendiğiniz bir veterinerden, kedilerin cildini korumalı ve hastalıksız tutması için özel bir krem veya güneş kremi isteyin.

Körlük

Uzmanlar, bu kedilerin gözlerinin hem güneşten hem de reflektörlerden veya diğer kaynaklardan gelen güçlü ışığa karşı çok hassas olduğunu onaylıyor. Bunun nedeni, melanin eksikliğinin gözleri körlüğe neden olabilecek ultraviyole ışınlarına karşı korumasız ve savunmasız bırakmasıdır.

Bir albino kediniz varsa, doğrudan güneş ışığında ne kadar zaman geçirdiklerini izlediğinizden emin olun ve göz aparatlarına nasıl uygun şekilde bakılacağı konusunda güvenilir bir veterinere danışın. Görme sisteminde bir hasar meydana geldiğinde, durumu tersine çevirmek çok zordur.

Albino kedilerde sağırlık

Uzmanlar, iki mavi gözü olan beyaz bir kedinin sağır olma olasılığının 3-5 kat daha fazla olduğunu ve yalnızca bir gözü mavi olan bir kedinin iki kat daha olası olduğunu söylüyor. Ek olarak, iki renkli gözlü kedilerin sadece bir kulağı sağır olma eğilimindedir, çünkü bu neredeyse her zaman mavi gözle ilişkilendirilir.

Her iki gözü de mavi olduğunda, sağır olmalarının yanı sıra, albino kediler fotofobi gösterebilir, yani parlak ışığa dayanamazlar ve karanlıkta görmeleri genellikle azalır.

Sağır kediler, yerden ve havadan gelen titreşimlerin çok farkındadır. Aralarındaki iletişim, eğer kedi yalnız yaşamıyorsa, koku ve görsel sinyallere dayanır, bu nedenle ömrü bundan genellikle fazla etkilenmez. Öyle olsa bile, her durumda veterinerler tarafından ele alınması gereken bir konudur.

Bir masanın altında bir albino kedi.

Albino kediler güzel ve büyüleyicidir, ancak genetik yapıları nedeniyle belirli koşullara eğilimlidirler. Bu kedigillerden birine sahip olmak istiyorsanız yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, bu tür hayvanların ortaya çıkması için melezlemeyi teşvik etmenin belki de şüpheli bir ahlak sorunu olabileceğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
İran Kedisinin Kökeni Nedir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
İran Kedisinin Kökeni Nedir?

İran kedisi, bol kürkü ve geniş, düzleştirilmiş yüzü nedeniyle evcil kedigiller arasında yaygın bir cinstir. Kökeni İran'da 17. yüzyıla kadar uzanm...