En Yaygın 6 Kurt Türü

En Yaygın 6 Kurt Türü

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2018

Hepimizin bildiği gibi köpeklerin atası etçil bir memeli olan Canis Lupus, yani kurttur. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya özgü bu hayvanın sayısı ormanların yok edilmesi ve avlanma nedeniyle gittikçe azalıyor. Yazımızda sizlere günümüzde halen daha hayatta olan kurt türlerini tanıtacağız.

Kurtların özellikleri

Kurtlar yırtıcı hayvanlardır ve diş yapıları, evinizde beslediğiniz köpekle tıpatıp aynıdır. Geniş bir iklim ve coğrafi çeşitlilikte hayatta kalabilen kurtlar taygalar, ormanlar, dağlar, çayırlar ve tundralarda yaşarlar. Boyları ve ağırlıkları kurtların türüne göre değişse de ortalama 60 – 90 cm arası olurlar ve 70 kilograma kadar çıkabilirler.

Kurtlar, hiç yorulmadan kilometrelerce yürüyebilirler ve üstün koku alma ve görme yetenekleri sayesinde hem gece hem gündüz avlanabilirler. Tüyleri oldukça kalındır ve iki farklı katmana ayrılmıştır. Dış katman su geçirmezdir ve iç katman yalıtım etkisi sağlayıp onları soğuktan korur. Postlarının rengi yaşadıkları ekosisteme göre değişir.

vahşi kurt

Dişi kurtların hamileliği yaklaşık iki ay sürer. Doğdukları ilk günlerde yavru kurtlar siyah tüylü ve mavi gözlü olurlar. Ayrıca kör ve sağır doğdukları için yaşamaları tamamen annelerine bağlıdır. Üç haftalık olana kadar yuvadan hiç çıkmazlar, iki aylık olduklarında ise artık yuvaya ihtiyaçları kalmaz.

Kurtlar, yalnız avlanır. Günlerce yemek yemeden yaşayabilir ve kendilerinden boyutça büyük hayvanları avlayabilirler. Genelde koyun, keçi, geyik, ren geyiği ve sığın avladıkları gibi kır tavşanı ve kemirgen türleri gibi daha küçük hayvanları da yerler.

Kurt türleri

Avrupa, Asya, Okyanusya ve Kuzey Amerika gibi farklı yerlerde yaşayabilen kurtlar dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. En yaygın türler ise şunlardır:

1- Gri Kurt

Ortalama 55 kilo ağırlığındadırlar ve adlarını tüy renklerinden almış olsalar da aslında siyah, beyaz ve kırmızı olanları da vardır. Diğer kurtlara kıyasla daha dar bir kafaları ve burunları vardır. Hız olarak da biraz daha ağır kalırlar.

En hızlı kurt türü olmayabilirler ama keskin dişleri sayesinde ısırdıklarında diğer kurtlardan üç kat daha derine işleyebilirler. Sürü içindeki iletişimi, uluma benzeri seslerle sağlarlar. Yiyecek bulabildikleri sürece her ortama uyum sağlayıp yaşayabilirler.

2- Iber Kurdu

İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi bu kurtlar, İspanya ve Portekiz’in oluşturduğu İber Yarımadası’nda yaşarlar. İber kurtlarının büyük çoğunluğu Douro Nehri’nin kuzeyinde bulunur ve nesilleri hızla tükenmektedir.

70 cm’lik boyları ve 50 kiloluk ağırlıklarıyla kurtlar arasında ortalama büyüklüktedirler. Kafaları büyük ve sağlamdır, kuyruklarının ucu daha koyudur ve üçgen şeklinde kulakları vardır. Etçil yırtıcılardır ve genelde iri otçul memelileri yemeyi tercih ederler.

3- Kutup Kurdu

Kutup kurtları, gri kurtların bir alt türüdür. Tüyleri karlar arasında kamufle olabilmeleri için tamamen beyazdır. Genelde ren geyiği ve misk sığırı yerler. Alaska, Grönland ve Kanada’nın kutba yakın kısımlarında yaşarlar.

Postlarının kış aylarında kalınlaşan dış katmanı sayesinde aşırı soğuk havalarda hayatta kalır. Vücut ısısını korumak için kulakları küçüktür ve pençelerinin altı kalın tabanlıdır. Sürü halinde yaşarlar ve bölgeleri üstünde oldukça korumacıdırlar.

arap kurdu

4- Arap Kurdu

Bu kurtlar Arap Yarımadası’nda ve özellikle Irak, Ürdün, Mısır ve İsrail’de yaşarlar. Kır tavşanı, koyun ve keçi avladıkları gibi yolda arabaların ezdiği hayvanları da yerler. Büyük sürüler halinde dolaşmayı tercih etmeyen Arap kurtlarının sayısı Umman’da avlanmaları yasaklandığından beri artışa geçti.

Dış görünüşlerine gelirsek; diğer kurtlara nazaran daha küçüktürler. Postlarının rengi griye yakındır. Terleyemedikleri için hızla nefes alıp vererek vücut ısılarını kontrol ederler.

5- Kızıl Kurt

Kızıl – kahverengi bu kurtlar ABD’nin North ve South Carolina eyaletlerinde bulunur. Ağız çevreleri beyazdır; kulakları ve başlarıysa büyüktür.

Oldukça sosyal bir tür olmasına rağmen sürülerinin içinde bir hiyerarşi de mevcuttur. Dişiler, genelde şubat ve mart aylarında doğum yapar ve doğan yavru sayısı 10’a kadar çıkabilir. Yüksek yavrulama sayısına rağmen maalesef, bu kurt türünün de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

6- Habeş Kurdu

Orta boyda olmaları ve fiziki yapıları nedeniyle bu kurtlar genelde çakallarla karıştırılır. Diğer kurtlardan daha sivri bir burunları vardır ve postları kızıl, beyaz veya kahverengi olabilir.

Habeş kurdu, sadece Afrika’da bulunur. Kıtanın dağları ve ovalarında yaşamayı tercih ederler. Diğer kurt türlerine kıyasla bölgeleri konusunda çok agresif değillerdir. Altı kişilik sürüler halinde gezerler ve çoğunlukla kır tavşanlarıyla beslenirler.

Yazımızda bahsetmediğimiz başka kurt türleri de var: Himalaya, Hint, İtalya, Romanya, Avrasya, Tibet, Japon, Meksika,Newfoundland, Alaska, Tundra ve Kır kurdu.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.