Logo image
Logo image

Kurnaz Vahşi Köpekgiller Hakkında Her Şeyi Öğrenin

3 dakika
Vahşi köpekgiller hakkında her şeyi biliyor musunuz? Görünüşe göre onları "vahşi köpekler" olarak bilmemiz bir hatadır, çünkü onların birçok türü vardır ve farklıdır. Burada, size en ilginç olanları göstereceğiz.
Kurnaz Vahşi Köpekgiller Hakkında Her Şeyi Öğrenin
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekgiller familyası, karnivor (etçil) hayvanların tüm türleri, renkleri ve boyutlarını içermektedir. Genel koşullarda, tüm üyeleri birbirlerine çok benzerdir, hatta vahşi köpekgiller familyasından bahsettiğimizde bile. Aslında, bazen çeşitli köpek türleri arasındaki fark bir köpek ile bir kurt arasındaki farktan daha fazla olabilir.

Vahşi köpekgillere ait bazı türler konu köpekler veya tilkiler olduğunda kulağa diğerlerinden daha tanıdık gelmektedir. Diğerleri ikamet edilen alanlardan çok daha uzaklarda yaşadığından, onlar hakkında çok fazla şey bilmiyor  olabiliriz. İşte bu sebeple size anlatma fırsatını yakalamışken, hayvanlar alemindeki ilginç vahşi köpekgilleri göstereceğiz.

Avrupa kıtasında yaşayan vahşi köpekgiller nelerdir?

Kurt ve kızıl tilki

Canis lupus,  Gri kurt kuzey kutbunun soğuk ve ılıman bölgelerinde yaşar ve en fazla sayıdaki vahşi köpekgildir. 80 kilogram ağırlığa ulaşabilir ve patilerinin genişliği karda bile düzgünce koşmasına izin verir. Kış aylarında, sürüler halinde avlanır, ama diğer mevsimlerde tek başına veya en fazla çiftler halinde avlanırlar.

Vulpes vulpes Kızıl tilki, Canidae familyasındaki diğer üyelere göre birazcık daha küçüktür. Birkaç tür evcil köpeği de kapsamaktadır. Tipik özellikleri güzel bir burun ve kalın bir kuyruk ve ayrıca kızıl bir karakteristik kürktür.

Tilki sadece özellikle et yiyen bir karnivor (etçil) hayvan değildir. Eğer ihtiyaç duyarsa, beslenmesine çekirgeden meyveye ve çileğe kadar her şeyi kapsayabilir.

Avrupa dışında bulabileceğimiz vahşi köpekgiller nelerdir?

Kır kurdu

Canis latrans Kır kurdu Amerika kıtasının her yerinde bulunur. Aslında, Amerika kıtası Avrupalılar tarafından “keşfedildiğinden” beri tüm kıtaya yayılan birkaç hayvandan birisi olarak düşünülmektedir. Bazen sürüler halinde toplanmalarına rağmen, genellikle yalnızdırlar.

Some figure

Kır kurdu yaklaşık 60 santimetre boyunda ve oldukça zayıftır. Hatta o kadar ki, ilk bakışta sağlığı çok iyi olsa bile düzgün beslenmediği düşünülür.

Çakalların üç türü

Köpek cinslerinin üç orta boylu cinsine “çakallar” denilmektedir, bu predatorlar çoğunlukla Asya ve Afrika’da yaşamaktadır. Ancak güneydoğu Avrupa’da da bazı küçük popülasyonların olduğu da doğrudur. Kurtlara benzer olarak sürüler halinde avlanırlar ancak geceleri.

Eğer hiç av veya leş yoksa, küçük kemirgen ve kuşları bir çırpıda yiyebilir. Ayrıca yerel köylere yiyeceklerini alem yapmak için yayılabilir.

Dingo – Yaban Köpeği

Canis dingo yani yaban köpeği Avusturalya’daki tek plasental (Keseli olmayan) memelidir ve vahşi bir köpekten daha fazlası değildir. Evcil köpeklere çok benzerdir, sadece kulakları her zaman dik durmaktadır. Ve ayrıca havlamak yerine ulumaktadırlar.

Some figure

Kanguru ve valabiler (ufak kanguru) için sadece terör değildir, ayrıca evcil sığırlar için de.  Geceleri avlanır ve her zaman dikkatli bir şekilde çalışmalarına rağmen bir çiftliğe girdiğinde kurtlardan daha cesurdur.

Kızıl Kurt

Kızıl kurt, Güney Amerika’nın çalı ve çayırlık bölgelerinin yerlisidir. Aslında vahşi köpekgillerin en büyüğüdür.

Bu hayvanlar zayıf ve uzun bacaklıdır. Özellikle, arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzundur, bu durum bir miktar sakar olmalarına neden olur. Yine de düz arazilerde çitalar kadar hızlıdır. 

Bu vahşi hayvanların isimleri omuzları arasında bulunan yeleden alır ve yele heyecanlandıklarında buradaki tüyler kabarır.

Vahşi köpekgiller, her şeye rağmen köpek olarak bilinmektedir

Afrika yaban köpeği

Boyalı kurt veya Afrika yaban köpeği olarak da bilinen bu tür, Güney Afrika’nın çayırlarında ve alçak düzlüklerinde yaşarlar.  50 bireye kadar ulaşan sürüler halindedir, kurbanları teslim olana kadar saatlerce kovalayabilir. Bazı sürü üyeleri sığırlara zarar verir, diğerleri ise yolunu keser, yırtıcı bir şekilde üstüne atlarlar.

Ama bir geyik, onların favori avı, erişimlerinden uzaksa veya bir aslan dinlendiği bölgede ise, o zaman küçük mikro memelileri yemek için beklemek zorundadırlar.

Kızıl Köpek

Cuon alpinus veya diğer adıyla Asya yaban köpeği, bu hayvan Asya kıtasının yerlisidir. Bugün, soyu tükenmektedir ve doğada onları bulmanın imkansız olacağı kadar çok az sayıda kalmıştır.

Çakallara benzer beden ölçüleri vardır. Bu kırmızı köpek gündüzleri 20 veya daha fazla bireyin bulunduğu sürüler halinde avlanırlar.  Avlanma taktikleri Afrika yaban köpekleri tarafından geliştirilen analoglardır.

Bir vahşi köpek daha: Rakun Köpeği

Nyctereutes procyonoides, veya diğer adıyla rakun köpeği Kuzey Doğu Asya nehirlerinde gezinmektedir, görüntüde rakun olarak kılık değiştiren bir köpeğe benzemektedir. Kısa bacakları, tüylü bir kuyruk ve kısa güzel bir kürkü vardır ve bunlara ek olarak karakteristik bir “maskesi” bulunur.

Son not: Amazonların en gizemli vahşi köpekgilleri

Atelocynus microtis, veya diğer adıyla kısa kulaklı tilki var olan en ender köpekgillerden birisidir. Aslında, uzmanlar doğanın gizemi olarak görmektedir. Bu sebeple, bir köpek boyutunda, bir kedi çevikliğinde ve bir tilkinin yerel ismiyle anılmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chacal [Internet]. Es.wikipedia.org. [cited 27 May 2020]. Available from: https://es.wikipedia.org/wiki/Chacal
  • Canis latrans [Internet]. Es.wikipedia.org. [cited 27 May 2020]. Available from: https://es.wikipedia.org/wiki/Canis_latrans
  • Lycaon pictus [Internet]. Es.wikipedia.org. [cited 27 May 2020]. Available from: https://es.wikipedia.org/wiki/Lycaon_pictus
  • Vulpini [Internet]. Es.wikipedia.org. [cited 27 May 2020]. Available from: https://es.wikipedia.org/wiki/Vulpini
  • Pérez Más E. Mamíferos. [Barcelona]: Bruguera; 1978.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.