Sibirya Kurtlarının Gözleri Neden Mavidir?

Sibirya Kurtları soğuğa karşı dirençli olmalarıyla ve güzel gözleriyle dikkat çekmektedir. Göz renklerinin neden bu renkte olduğunu hiç merak ettiniz mi?
Sibirya Kurtlarının Gözleri Neden Mavidir?

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Sibirya kurtları en bilindik ırklardan bir tanesidir. Mavi gözleri ( ya da farklı renkteki gözleri), köpeğin kendisinden daha çok dikkat çekmektedir. Peki, neden sibirya kurtlarının gözleri bu kadar mavidir?

Son çalışmalar bu sorunun cevabını bulmuş gibi görünüyor. Birçok insana göre, bu göz rengi soğuk Sibirya bölgesinin bir kopyasını yansıtmaktadır. Bakışları kanınıza işleyebilir ve kalbinizi çalabilir. Ancak, bu köpeklerin gözlerinin ve tüylerinin rengi yaşlandıkça değişebilir. 6. ayını doldurduktan sonra bu köpeklerin tam olarak renkleri oturmaktadır.

Anlamlı ve güzel gözler

Geçen yıl bilim insanları köpek ırklarının genetiğini kıyaslayan geniş bir çalışma yürüttü; birçok şeyin yanında, göz ve tüy rengini araştırmak için DNA’larını incelediler. Araştırmacılar bu ırkın göz renginin genetik bir mutasyondan dolayı böyle olduğunu keşfettiler.

Bu araştırma 6,000 Sibirya kurdundan toplanan verilerden oluşmaktadır. Bu köpeklerin sahipleri, köpeklerinin safkan olup olmadıklarını ve taşıma ihtimali bulunan sağlık rislerini öğrenmek için köpeklerine DNA testi yaptırdılar.

karlar arasındaki üç köpek

Bilim insanları bu araştırmanın başarısını elde ettikleri geniş verilere borçludur. Bu veriler, köpek sahiplerinin gönüllü bir şekilde internet üzerinden anket çalışmasına katkı sağlaması yoluyla edinilmiştir. Araştırmacıların kayıtlarına geçmesi için köpeklerinin fotoğraflarını bile ilettiler.

Sibirya Kurtlarının Gözleri Neden Mavidir?

Verilerin analiz edilmesi sonucunda, Sibirya kurtlarında bulunan mavi göz renginin, canine kromozom 18’in mutasyon geçirmesi ile güçlü bir ilgisi olduğu keşfedildi. Bu genetik değişikliğin, memeli hayvanların göz gelişimiyle bağlantılı olan ALX4 genine yakın olduğu gözlemlenmiştir.

Avusturya çoban köpeği ve Border Collie gibi mavi gözlere sahip birçok köpek ırkı vardır. Ancak, bu ırklardaki mavi renginin sebebi çekinik gendir. Bu, mavi göz rengini oluşturması için iki mutasyon geçirmiş genin bir araya gelmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu genetik çeşitlilik, insan genomundaki HERC2 ve OCA2 genlerinde oluşturulunca göze mavi rengini vermektedir. Sibirya kurtlarının genindeki mutasyon, gözde daha az pigment üretimine neden olur. Bu pigment azlığı da sibirya kurtlarının gözleri maviymiş gibi bir illüzyon yaratır.

kucaktaki sibirya kurdu yavrusu

Uzmanlara göre mavi pigment yoktur. Işığın göz bebeğine nasıl girip nasıl ayrıldığı vardır. Bu, gözün mavi gibi görünmesini sağlıyor, tıpkı gökyüzünün mavi olmamasına rağmen mavi gözükmesi gibi.

Sağlam destek

Bu araştırmanın en ilginç yönlerinden bir tanesi, araştırmacıların edindiği verilerin büyüklüğüydü. Önceki yıllarda, araştırmacılar Alman kurtlarındaki nörolojik durumu araştırmışlardı. Bu çalışma, 40 Alman kurdunun DNA örneğini toplamak için ekipmanlar ve malzemelerle kilometrelerce yol gidip test yürütmenin ne kadar zor olduğunu göstermişti.

Bu çalışmadaki gönüllü katılımcılar testleri kendileri uygulayarak sonuçlarını araştırmacılara ilettiler. Daha sonrasında köpeklerinin özelliklerinin detaylarını internet üzerindeki bir anket üzerinden yolladılar. Bu yöntem, 21. yüzyılda genetik çalışmaların yeni yollarına bir temel oluşturdu.

Sibirya kurtlarının sahipleri, çalışmaya destek olabildikleri için çok mutlu oldular. Aynı şekilde, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak her zaman insanların başına gelmediği için bu, durumu daha da özel kılmaktadır.

Bu tür bir işbirliği, köpekgillerin genomunu araştırmaya devam eden bilim insanlarını teşvik etmiştir. Şu anda Sibirya kurtlarının sağlıklarıyla alakalı diğer çalışmaların yanı sıra morfolojik karakter özellikleri hakkında daha fazlasının öğrenilmesi için birtakım projeler yürütülmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Petra E. Deane-Coe, Erin T. Chu, Andrea Slavney, Adam R. Boyko, Aaron J. Sams. Direct-to-consumer DNA testing of 6,000 dogs reveals 98.6-kb duplication associated with blue eyes and heterochromia in Siberian HuskiesPLOS Genetics, 2018; 14 (10): e1007648 DOI: 10.1371/journal.pgen.1007648

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.