Kızıl Panda: Davranış ve Yaşam Alanı

Kızıl panda, Himalayaların bambu ormanlarında yaşıyor ve yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle gezegendeki en kritik tehlike altındaki türlerden biri.
Kızıl Panda: Davranış ve Yaşam Alanı

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2019

Kızıl panda, Nepal, Myanmar ve Orta Çin dağlarında yaşıyor. Panda ile birlikte, gezegendeki en kritik tehlike altındaki türlerden biridir.

Adına ve görünümüne rağmen (bir rakun gibi gözüküyor), kırmızı panda eşsiz bir türdür. Bahsettiğimiz diğer iki türe ait değildir. Ailurus cinsinde ve Ailuridae ailesindendir.

Kırmızı panda özellikleri

Bu tür genellikle bir kedi büyüklüğündedir. Kuyruğunu saymazsanız, toplam boyu 20 cm kadardır. 30-60 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

ağaca tırmanan kızıl panda

Kürklerinin rengi, karınları ve siyah olan bacakları hariç kestane kızıldır. Kuyruklarında beyaz ve kızıl çizgiler vardır. Kulakları, yanakları, burnu ve gözlerinin etrafındaki lekeler neredeyse her zaman beyazdır. Rakun gibi görünmelerini sağlayan şey budur.

Bu memelilerin esaret altında yaklaşık 14 yıllık bir yaşam beklentisi var. Şu anda dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçelerinde koruma programlarındalar. Bu, çoğunlukla yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyledir. Yasa dışı avlanma ile birlikte, yaşam alanlarının tahrip edilmesi onların kritik tehlike altında olmalarına neden oldu.

Nerede yaşıyorlar ve ne yerler?

Doğal yaşam alanları, Himalaya Dağları’ndaki bambu ormanlarıdır ve deniz seviyesinden 1500 – 4500 metre yüksekliktedir. Ziraat, hayvancılık ve ağaç kesimi etraflarındaki ormanları yok ediyor, bu da yaşam alanlarını kaybettikleri anlamına geliyor. Bu aynı zamanda kuzenleri pandalar için de bir problemdir.

Kızıl pandalar bambuya bayılır. Bu onların beslenme şekillerinin önemli bir parçasıdır. Etçil hayvanlardan biri olmalarına rağmen, vejetaryen bir diyeti tercih ediyorlar. Çoğunlukla meyve, kök, filiz, liken ve bambu yaprağı yerler. Ancak böcekleri, solucanları ve hatta küçük omurgalıları bile yakalayabilirler.

Onlar hakkında eğlenceli bir gerçek öğrenmek ister misiniz? Canları tatlı çeker. Monell Chemical Senses Center bunu, çeşitli memeli türlerinde tatlı reseptör genleri üzerinde çalışırken bulmuşlardır. Kızıl panda sukraloz, neotam ve aspartam gibi tatlandırıcıların tadını seviyor gibi görünüyor.

dal yiyen panda

Davranış

Onlar bir ağaç tırmanıcı türdür. Hatta, bileklerindeki kemik o kadar büyüktür ki baş parmak gibi görünür. Bu onların ağaçlara tutunmalarına yardımcı olur ve bir ağaçtan diğerine geçerken son derece çeviktirler.

Ağaçları uyku, yuva yapmak ve avcılardan uzaklaşmak için birçok nedenle kullanırlar. Kar leoparı ana doğal avcılarından biridir.

dalda yürüyen kızıl panda

Yalnız yaratıklar

Kırmızı pandalar utangaç ve geceye özgü hayvanlardır. Ayrıca çiftleşme mevsimi hariç, yalnızlardır. Yılın bu bölümünde, erkekler “wa” gibi kısa, tek heceli sesler çıkarmaya başlar.

Kızıl panda, köpeklerin yaptığı gibi idrarla bölgelerini işaretler. İdrarlarının, diğer hayvanların orada olduğunu bilmesini sağlayacak, misk gibi bir kokusu vardır.

Dişilerin gebeliği yaklaşık 115 gün sürer. Her seferinde 1 ile 4 civarında yavru taşıyabilirler, ancak genelde sadece 2 yavru doğururlar. Kör ve tüylü doğarlar. Potansiyel avcılardan korunmak için ağaçlarda yuva kurarlar.

sevimli yavru

Anneler, yaklaşık 90 gün boyunca yuvada kalan yavrularla ilgilenmek ve onları beslemekle görevlidir. Erkek kızıl pandalar yavrularına fazla ilgi göstermezler.

Son bir eğlenceli gerçek ister misiniz? Bu tür ayrıca, aynı adı taşıyan internet tarayıcısıyla ilgili bazı karışıklıklar yaratan ateş tilkisi (firefox) takma ismine de sahiptir. Aslında, kızıl panda Çincede, kızıl tilki için aynı kelimedir. Ancak Firefox logosu, sevgili kızıl pandamız yerine gerçek tilkiyi temel alır.

Yalnızca bu hayvanın ve onun karşı karşıya olduğu tehlikeye dair farkındalık yaratarak, neslinin tükenmesini önlemek için bir şeyler yapabileceğimizi ümit edebiliriz. Bu makaleyi paylaşın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • National Geographic. Oso Panda Rojo.
  • Xia Li Dieter Glaser Weihua Li Warren E. Johnson Stephen J. O’BrienGary K. Beauchamp Joseph G. Brand. Analyses of Sweet Receptor Gene ( Tas1r2 ) and Preference for Sweet Stimuli in Species of Carnivora. Journal of Heredity, Volume 100, Issue suppl_1, July-August 2009, Pages S90–S100.
  • Zoo de Barcelona. Oso Panda Rojo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.