4 Farklı Tilki Türü

4 Farklı Tilki Türü

Son Güncelleme: 05 Eylül, 2018

Tilkiler genelde masallar ve fabllarda karşımıza çıkar. Çiftçilerin kimi zaman korkulu rüyası olan, kimi zaman da saygısını kazanan bu hayvanlar zekâlarıyla da dikkatleri üstlerine çeker. Belki tilki türleri üstüne çok bilginiz yoktur; öyleyse sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Tilkilerin özellikleri

Tilkiler, dünyanın her köşesinde bulunabilir. Farklı iklimlere kolayca adapte olabilmeleri sayesinde neredeyse tüm kıtalara yayılmışlardır. Bu hayvanlar köpekgiller ailesine mensuptur; yani kurt ve köpekle akrabadırlar.

Etçildirler ve çok akıllı hayvanlardır; bu sayede kümeslere girmenin bir yolunu bulurlar. Kurtlar gibi sürüler halinde yaşamayı tercih etmezler ve yalnız avlanırlar.

tilki türleri

Fiziksel özellikleri, türüne göre değişir. Ancak insanlar genelde tilki düşününce akıllarında aynı resim belirir; başlarına oranla büyük kalan üçgen kulaklar ve uzun tüylü, kalın bir kuyruk.

Kızıl tilki

En iyi bilinen tilki türüdür. Adı kızıl tilki olsa da kahverengiden griye birçok renkte bulunabilir. Kızıl tilkiler, kuzey yarımkürenin hemen hemen her köşesine yayılmışlardır. Avustralya’ya insan eliyle götürülmüşlerdir. Orman, çayır, tundra, hatta deniz kenarlarında bile yaşayabilirler.

Boz tilki

Amerika kıtasına özgü bir tilki türüdür; Kanada’dan Venezüella’ya kadar görülebilir. Çakalla aynı boyuttadırlar ancak boz tilkinin kulakları daha büyüktür ve burnuyla bacakları daha kısadır. Sırtındaki tüyler gridir ancak yüzü, boynu ve göğsü kızıldır.

Kutup tilkisi

Kutup tilkileri, kuzey kutbunun yakınlarında, Avrupa ve Kuzey Avrupa tundralarında yaşar. Yuvalarını, buz duvarlarının içine kazdıkları deliklere yaparlar.

Diğer tilki türlerine kıyasla kulakları daha ufaktır. Bölgedeki aşırı soğuklara dayanabilmesini sağlayan kalın tüyleri vardır.

Kutup tilkileri yıl içinde post değiştirirler. Kış mevsiminde tüyleri tamamen bembeyazdır ancak yaza doğru kahverengi ya da griye döner. Post değiştirme, birçok hayvanın çevrelerine uyum sağlamak için geliştirdiği bir özelliktir. Kulak, bacak ve yüzleri güneş ışığını çekebilmek için daha koyu bir renge bürünür.

Bu tilkiler, kutup bölgesini kendine yuva edinen hayvanlar arasında nesli tükenme riski taşımayan nadir hayvanlardan biridir. Avlanmaları yasaklanmıştır ve sıkı yasalarla koruma altındadır ancak derisi çok değerli olduğu için kaçak avcıların hedefindedirler.

karda kızıl tilki

Çöl tilkisi

Çöl tilkisi, daha az bilinen ve enteresan bir tilki türüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi çöllerde, özellikle de Sahra çölünün kuzeyi ile Sina Yarımadası arasında yaşar.

Tilkilerin geneline kıyasla oldukça küçüktür. Başlarına oranla kulakları fazlasıyla büyüktür; bu da sıcakla mücadele etmelerine yardım eder. Kuyruğu uzun ve kabarıktır; ayakları ise kumun sıcaklığından koruması için tüylerle kaplıdır.

Boyutları küçüktür ancak avlarını yakalamak için iki metreye kadar sıçrayabilirler. Geceleri avlanırlar ve çoğunlukla kemirgenler, kuşlar ve tavşanlarla beslenirler. Ancak zaman zaman böcek ve yumurta yedikleri de görülmüştür. Diğer tilki türlerinin aksine, çöl tilkileri sürüler halinde yaşamayı tercih eder.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya değildir ancak geçtiğimiz yıllarda sayılarında bir azalma tespit edilmiştir. Yaşam alanlarının yok edilmesi azalmanın nedeni olabilir. Bu nedenle çeşitli kuruluşlar habitatlarının korunması için mücadele veriyor ve ilerleyen yıllarda, tamamen yok olma riski altında kalmamaları için uğraşıyorlar.

Tilkilerin tümü henüz yok olma tehlikesi altında olmasalar da yasalarla korunuyorlar çünkü sık sık derileri için avlanıyorlar. Araştırmalara göre, tilkiler ormanların ekolojik dengesinin korunmasına yardımcı oluyorlar. Bu hayvanlar doğal hayat için önemli ve gerekliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.