Hayvanlar Aleminin Az Bilinen Soylularını Keşfedin

Aslan, kaplan ve leoparın kedigiller familyasının en önemli temsilcileri olduklarını hepimiz biliyoruz. Ama daha az bilinen türler nelerdir, hayvanlar aleminin soyluları arasında onları bulabilir miyiz?
Hayvanlar Aleminin Az Bilinen Soylularını Keşfedin

Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Birçok kültür kedileri hayvanlar aleminin soyluları olarak tanımaktadır. Yaşadıkları birçok ekosistemi domine etmelerine ek olarak, çevik, zarif ve harmonize vücutları bu ünvanı kazanmalarına yardımcı olmuştur. Ve bunlar yeterli gelmediğinde, karakteristik yürüme tarzları onlara kesinlikle bir görkem kazandırmaktadır.
Kedigillerin dağılımları, evcil kediler sayesinde tüm dünya seviyesindedir. Ama geri kalan tüm türler dağları, ormanları ve çölleri tercih eder, medeniyetten uzaktadırlar. Bu vahşi kedilerin bazılarını keşfetmek için aşağıdaki paragrafları okuyarak bizimle kalın.

Tarihi bir soyluluk

Nesillerdir, insanlar kedilerle birçok batıl inanç ve efsane nedeniyle bağlantılıdır. Eski zamanlarda Mısır’da kediler kutsal hayvanlardı, bu sebeple kedilerini sahipleri ile bir sonraki hayatlarında da birlikte olabilmeleri için beraber mumyalıyorlardı.

Yerel medeniyetler, Jaguar, Puma gibi Büyük Amerikan kedilerini Tanrının vücut bulmuş hali olduğunu düşünüyorlardı. Görüntüleri güç ve kuvvetin bir sembolü olarak nesillerdir kullanılmaktaydı. Aslında, yerel Amerikan köylülerinde sadece otorite sahibi ve önemli kişiler  bu hayvanların derilerini giyebilirdi.

Hayvanlar aleminin az bilinen soyluları

Konu hayvanlar aleminin soyluları olduğunda, konu sadece panterler, jaguarlar ve aslanlar değildir. Daha birçok az bilinen ama çok ilginç olan vahşi kedi vardır. İşte bunlardan bazıları:

Palas’ın Kedisi

Otocolobus manul diğer adıyla Palas kedisi Orta Asya’nın bozkırlarında, deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte yaşamaktadır. Bu mümkündür çünkü, gür kürkü sayesinde aşırı soğuk ve rüzgardan kendini koruyabilir.

Kedigiller familyasında, konseptimiz olan “soylu kediler”e en az benzerlik gösteren türlerden birisidir. Kısa bacakları, hantal ve bodur bir gövdesi, ve uzun tüylü siyah halkalı bir kuyruğu vardır. Ancak, kürkü çok güzeldir ve küllü griden kızıla doğru pek çok çeşitte gölgelere sahip olabilir.

pallas kedisi

Altın kedisi

Catopuma badia diğer adıyla Borneo Altın Kedisi Borneo Adasına ait ormanlarda görülen endemik bir türdür. Küçük ve neredeyse 60 santimetre boyunda (kuyruğu saymazsak) ve 3 kiloya yakın bir ağırlıktadır. 

Çok az türü insan gözüyle görülebilmiştir, işte bu sebepledir ki çok az kişi bu hayvanın adını duyabilmiştir.

Hayvanlar aleminin en ilginç soylularından birisi: Yaguarundi

Herpailurus yagouaroundi diğer adıyla Yaguarundi bir diğer az bilinen Amerikan kedilerindendir. Görünüşüne bakarak düşündüğünüzün tersine, jaguarla hiç ilgisi yoktur. Sadece, tabi ki onlar aynı bölgelerde yaşamaktadırlar.

Derilerinin rengi çok özeldir, üç muhtemel renkte olabilirler: siyah, kurşuni gri ve bakır. Şekli ve hareketleri nedeniyle bir kediden daha çok bir gelinciğe benzemektedir. 

Zayıf bir tırmanıcı ve asla çok kalın ormanlara girmeyen bir türdür. Ek olarak, bir insanın bir noktada görebileceğinden çok daha utangaçtır. Bu durum, hayvanlar aleminin soyluları düşünüldüğünde asla aklımıza gelmemesinin nedenini kesinlikle açıklamaktadır.

Garip dumanlı leopar

Neofelis nebulasa diğer adıyla Dumanlı leopar Güneydoğu Asya’nın tropik ormanlarında yaşamaktadır. Ağaçlarla ilgili alışkanlıkları vardır ve çok iyi bir tırmanıcıdır. Uzun kuyruğu sayesinde tahterevalli gibi davranarak, dallar arasında çok hızlı bir şekilde hareket edebilir. 

Bu kedigil türünün kürkü geniş düzensiz dışı siyah ve içleri kahverengi olan lekelerle doludur. Bu sayede dallar ve yapraklar arasında kolaylıkla gizlenebilir. İsimleri, bu lekelerin bulutlu bir gökyüzünü andırması sebebiyle verilmiştir.

Formoza dumanlı parsı Tayvan adalarında yaşayan bir alt türüdür ve on yıllardır neslinin tükendiği düşünülmektedir. Ancak, bazıları lekeli türlerin yakın zamanlarda görüntülendiklerini söylemektedirler.

En güzel örneklerden birisi: Oselo

Leopardus pardalis diğer adıyla Oselo, Amerika’nın en büyük kedilerinden birisidir, boyu neredeyse bir buçuk metredir. Kürkü kızıl gridir ve ay ışığında yaşadığı doğa içinde neredeyse görünmezdir. Bu kolay karakteristik nedeniyle Oselo’nun, bu familyadaki diğer birçok üyeye benzer olarak gece dolaşan bir hayvan olduğu düşünülmektedir.

Güçlü ve acımasız, kendinden çok büyük veya kendinden çok daha tehlikeli olan hayvanları kolaylıkla öldürebilir. Örneğin, geyik, boa yılanı.

İber Yarımdasında yaşayan hayvanlar aleminin soyluları

İber yarımadasının faunası, Avrupa’nın en zengin ve çeşitlilerinden birisidir ve kedigiller de bu faunaya dahildir. On yıllardır sahip çıkılmaya çalışılma çabalarıyla İber vaşakları öne çıkmaktadır. Ve ayrıca bu vahşi kedi, en az simgesel ve ama en görkemli olanlarından birisidir.
İlginizi çekebilir ...

Sibirya Kaplanı: Bir Kaplanın İzinden Belgeseli
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Sibirya Kaplanı: Bir Kaplanın İzinden Belgeseli

Rus kanalı RT, Sibirya kaplanı ile ilgili bir bölümlük bir belgesel çekti. Belgesel, yerel alt türlerin durumunu incelemektedir.