Köpeğinizin Evden Kaçmasını Nasıl Önlersiniz?

Köpeğinizin Evden Kaçmasını Nasıl Önlersiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin evden kaçmasının düşüncesi bile sizin için büyük bir stres kaynağı olabilir. Evde yaşamaya alışmış bir köpek, sokakta kalınca karşılaşabileceği birçok tehlike var. Köpeğinizi belli bir şekilde eğiterek böylesi tehlikelerle hiç karşılaşmayacağından emin olabilirsiniz.

Köpekler birçok nedenden ötürü evden kaçabilirler fakat köpeğinizi eğiterek bunun olmasını önleyebilirsiniz. Bugünkü yazımızda, köpeğinizi evden kaçmaması üzerine eğitirken kullanabileceğiniz yöntemleri konuşacağız.

Köpeğinizi evden kaçmaması için eğitmek

Sokaklarda köpeğiniz için tehlikeli olabilecek birçok unsur var; en hafifinden iç ve dış parazitlerin hedefi olabilir, araba çarpması ya da birinin alıp götürmesi ihtimallerini ise düşünmek bile istemeyiz.

Cezaya hayır, pozitif pekiştirmeye evet

Köpeğinizin bazı davranışları sizi sinirlendirebilir ama ona vurmak gibi şiddet içeren yöntemlere başvurmamalısınız. Köpeğinizde saldırgan davranışların yer etmesine ya da psikolojisinin bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Ayrıca şiddet içeren davranışlarınız; köpeğinizin korkmasına, kendini güvende hissetmemesine ya da istenmiyor gibi hissetmesine neden olarak evden kaçmasıyla sonuçlanabilir.

evde tek başına köpek

Tüm bu nedenlerden ötürü köpeğinizi eğitirken pozitif pekiştirme yöntemini benimsemelisiniz. Özgüvenini sağlamlaştırmak ve zekâ kullanımını teşvik etmek için köpeğinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Sahibinin sevgi ve ilgisini hisseden bir köpeğin, korktuğu ya da güvensiz hissettiği için kaçma girişiminde bulunması çok daha düşük bir ihtimaldir.

Adını güzel anlarda kullanın

Sinirlendiğinizde ya da köpeğinizi azarlarken ismini kullanırsanız, köpek kısa sürede ismini kötü deneyimlerle eşleştirecektir. Ancak bu, köpeğinizi eğitimden geçirmeyin ya da yetiştirirken kimi konularda sınır koymayın demek değil.

İstenmeyen bir davranışta bulunduğunda, basitçe hayır demek yeterli olacaktır. İsmini sadece köpeğinize ödül verirken, oyun oynatırken ya da onu severken kullanın.

Böylece köpeğinizin çağrıldığında gelme veya kaçıp da sesinizi uzaktan duyarsa geri dönme olasılığı artar. Adını duyunca arkasından ceza geleceğini düşünürse çağrılarınıza yanıt vermeyebilir. Köpeğinizin evden kaçmasını önleme ve onu pozitif pekiştirme yöntemiyle eğitmenin ilk adımı budur.

Vücut dilinize dikkat edin

Köpekler hem ses tonunuz hem de vücut dilinizdeki ufak değişiklikleri bile kolayca fark edebilecek kadar dikkatlidirler. Bu sayede ruh halinizi ve o an ne hissettiğinizi anlayabilirler.

Köpeğinizin sizden uzaklaşmaya başladığını fark ettiğinizde vücut diliniz ve ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Böyle anlarda, yere çömelip kesin bir dille ama sakince köpeğinizi çağırmalısınız. Seslenmek işe yaramazsa kalkıp sanki oyun oynamaya çağırır gibi ters yöne koşmaya başlayabilirsiniz.

Sevgi dolu bir aile

Ailesi tarafından sevildiğini ve evin önemli bir üyesi olduğunu hisseden köpeğin kaçmak için bir nedeni de olmaz. Şiddete uğrayan, yalnız bırakılan ya da sahipleri tarafından görmezden gelinen köpek ise dışarısının daha iyi olduğunu düşünerek kaçmayı deneyebilir.

Düzenli egzersiz

Sürekli evde kalıp günlerini fazla hareket etmeden geçiren köpekler, dışarı çıkınca kendilerini özgür hissetmek veya oyun oynamak amacıyla koşup uzaklaşarak kaybolabilirler. Bu nedenle, köpeğinizin evden kaçmasını önlemek istiyorsanız, ona düzenli egzersiz yaptırarak hareket ettirmeniz önemlidir.

evden kaçmama eğitimi

Köpeğiniz yavruysa, dışarıdaki ilk yürüyüşlerinde ona “saklambaç” oynamayı öğretebilirsiniz. Köpeğinizi serbest bıraktıktan sonra bir ağaç arkasına saklanıp sizi bulana kadar ona seslenin.

Sizi bulunca, ona ödül maması vererek, güzel sözler söyleyerek ya da okşayarak ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Bu alıştırmaların sonunda, köpeğiniz etrafta olmamanız halinde sizi bulması gerektiğini düşünecektir.

Kısırlaştırma

Başta erkek köpekler olmak üzere birçok köpek, çiftleşme içgüdüsünü takip ederek evden kaçabiliyor.

Böylesi durumlar için köpeğinizi kısırlaştırmanız en etkili çözüm yolu olacaktır. Ameliyatın ardından çoğu köpek daha sakin bir ruh haline bürünür.

Ancak ameliyat, çiftleşme isteğini tamamen ortadan kaldırmaz. Daha düşük bir ihtimal olsa da kısırlaştırılmış bir köpek de bu amaçla evden kaçabilir. Bu nedenle tüm köpeklere evden kaçma olasılığına karşı eğitim verilmesi yerinde olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.