Gülen Örümcekler: Davranışları ve Yaşam Alanları

Gülen örümcekler, aslında gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlayan belirli bir görünüme sahiptirler. Bazıları 'gülümseyen yüzlerini' sırtlarında taşıyormuş gibi görünür.
Gülen Örümcekler: Davranışları ve Yaşam Alanları

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2020

Her daim mutluymuş gibi görünen theridiidae ailesine ait birkaç tür bulunmaktadır. Ya da en azından o şekilde görünürler! Bu yazıda, size bu büyüleyici canlıların neden “gülen örümcekler” olarak bilindiği hakkında bilgi vereceğiz.

Gülen örümcek grubu

2.000’den fazla türü bulunan bu büyük ailede birçok tehlikeli ve zehirli tür bulunmaktadır. Karadul adı verilen örümcek de buna bir örnektir. Bununla birlikte, ‘gülen örümcekler’ olarak bilinen diğer türler de vardır, çünkü vücutları üzerinde her daim “mutlu bir yüz” bulunmaktadır.

Siz okudukça örümceklerin aslında gülmediklerine dikkat çekeceğiz. Vücutlarında gülümsemeye benzeyen bir tasarımları bulunmaktadır. Buna ek olarak, gözleri Batman filmindeki Joker karakteri gibi palyaçoya oldukça benzemektedir.

Theridion grallatörü bu örümceklerin en ünlüsüdür. Daha çok ‘Hawaii Mutlu Yüz Örümcekleri’ olarak bilinirler. Adından da anlaşılacağı gibi Hawaii adalarında yaşamaktadırlar ve çoğunlukla yaklaşık 305 metre yüksekliktedki O’ahu, Moloka’i ve Maui yağmur ormanlarında görülürler.

Bu örümcek yaklaşık beş milimetre uzunluğundadır ve her bir örümceğin vücudunda farklı bir deseni bulunur. Çoğu örümcek “gülen bir yüz” ifadesine sahipken bu yüzler birbirinden benzersizdir. Tasarımları ise bir adadan diğerine farklılık gösterir.

Bilim insanları, bu enlemdeki tek doğal düşmanları olan kuşlardan korunmak için kendilerini kamufle ettiklerine inanıyorlar. Ayrıca, bu örümcek kendini korumak için başka bir teknik daha kullanır. Gün boyunca bitki yapraklarının altında saklanır ve burada geçen zamanını minik ağlar yapmak için kullanır. Bu ağları yiyeceklerini tuzağa düşürmek için yaparlar.

Ayrıca ağları, üreme mevsiminde kendilerine yol göstermesine ve bir eş bulmalarına yardımcı olur. Çiftleşmenin gece boyunca gerçekleştiğini ve erkeklerin çiftleştikten sonra öldüğünü belirtmekte fayda olacak.

Gülen örümcekler ve ilginç isimleri

Hawaii örümceği tüm gülen örümcekler arasındaki en ünlüsü olsa da, bilim insanları Karayip adalarında ve Güney Amerika’da bu canlılara benzer yeni türler buldular. Bu örümceklerin isimleri de çok ilginçtir ve çok ilginç şekillerde “boyalı” bir gövdeye sahiptirler.

Vermont Üniversitesi’nde çalışan bazı (ABD) bilim insanları ve araştırmacılar, bu örümceklere dünyanın dört bir yanında yer alan ünlü insanların isimlerini vermeye karar verdiler. Bunu insan ve hayvan haklarını savunan insanları onurlandırmak için yapmak istediler.

Bu nedenle, Spintharus örümceklerinin artık Leonardo Di Caprio, Barack Obama, David Attenborough (bir İngiliz bilim insanı), Berni Sanders (Vermont’tan bir Senatör) ve Michelle Obama gibi isimleri de bulunmaktadır.

Gülen örümcekler Küba, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Porto Riko, Meksika, Kolombiya, Aşağı Antiller ve ABD’deki Florida ve Güney Carolina eyaletlerine özgü bir canlıdır.

Daha fazla gülen örümcek

Yakın zamanda Karayipler ve Güney Amerika’da keşfedilenlere ek olarak, dikkatimizi çekmeyi başaran diğer gülümseyen örümcekler de bulunuyor.

1. Kedi suratlı örümcek

Bilimsel adı Araneus gemmoides’tır ve batı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir dokumacı örümcektir. Ürpertici bir görüntüsü olsa da aslında zehirli olmayan bir türdür. Dişiler erkeklerden daha büyüktür, ancak yine de boyutları bir santimetreye bile ulaşamamaktadır.

Ağ yapan örümcek

2. Bahçe örümceği

Leucauge venusta, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısında yaşayan bir tür örümcektir. Meyve bahçelerinde, şehirlerde ve tarlalarda yaşar. Siyah bir arka plan üzerinde iki göz ve gülümseyen bir ağzı ile kırmızımsı veya turuncu lekeleri bulunur. Zehirli değildir, ama karadul örümceğine çok benzemektedir.

Ağdaki örümcek

3. Altın renkli yengeç örümceği

Bu örümcek gülümsemekten daha çok korkmuş gibi görünmektedir. Kendini son derece iyi kamufle etmeyi iyi bilen küçük ve gizli bir türdür. Bir çiçeğin görünümünü alabilirler ve avını – arı gibi – tamamen hareketsiz bekler.

Yeşil örümcek

Gülen örümcekler, doğanın ne kadar harika ve ilginç olduğuna dair bir başka şaşırtıcı örnektir!

İlginizi çekebilir ...
Şili’li Keşiş Örümceğine Karşı Dikkatli Olun
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Şili’li Keşiş Örümceğine Karşı Dikkatli Olun

“Köşe” örümceği olarak da bilinen Şili'li keşiş örümceği, en tehlikeli örümcek türlerinden biri olup, kendi türleri içerisinde en zehirli olanıdır.  • Gillespie, R. G. (1990). Costs and Benefits of Brood Care in the Hawaiian Happy Face Spider Theridion grallator (Araneae, Theridiidae). American Midland Naturalist. https://doi.org/10.2307/2426552