Örümceklerin Eve Girmesini Önlemek İçin Yollar

20 Ocak 2019
Ses ötesi cihazlardan gelen titreşimlerin örümceklerin evden çıkmaları konusunda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, ailenizin ve evcil hayvanınızın sağlığına zarar veren böcek ilacı ve diğer kimyasalları kullanmak yerine evinizi dip köşe temizlemek gibi evde uygulayabileceğiniz başka çareler de vardır.

Örümcekler, şartların kendi gelişimleri için tam da olması gerektiği gibi olan doğal ortamlarında yaşamayı tercih ederler. Ancak bazı örümcekler evinizde güvenli ve sıcak bir köşe bulabilir. Örümceklerin eve girmesini önlemek için neler yapabilirsiniz? Öğrenmek için bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

Bugün, örümceklerin eve girmesini engellemek konusunda size yardımcı olacak basit, ev yapımı ipuçlarını ve püf noktalarını sizlerle paylaşacağız. Her ne kadar bu makale örümcekleri evinizden uzak tutmaya yönelik olsa da, bu hayvanlar bahçeniz için aslında faydalı hayvanlardır.

Böcek popülasyonunu azaltmak söz konusu olduğu zaman, örümceklerin davranışları ve yeme alışkanlıkları bu konuda bizlere yardımcı olur. Evlerde gördüğümüz örümceklerin çoğu normalde zararsızdır.

Çünkü bu hayvanlar saldırgan ya da zehirli değillerdir. Ancak evinizin etrafındaki örümcek ağlarını görmek sizi rahatsız ediyorsa, bazı ev yapımı ilaçları ve temizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Örümceklerin Eve Girmesini Önlemek İçin Evinizi Temiz Tutun

Daha önce de belirtildiği gibi, örümcekler saklanmak için sakin ve güvenli bir alan bulmak adına evinize girerler. Genellikle çok az havalandırma olan ya da insan eli pek değmeyen, evinizin en karanlık köşelerine gelip yerleşirler.doğada siyah kırmızı örümcekBu nedenle, örümcekleri uzak tutmanın ilk ve en önemli yolu çok katı temizlik alışkanlıkları edinmeniz olacaktır. Başlangıç olarak, tavan kısmı da dahil olmak üzere evinizin tüm köşelerini haftada en az iki kez temizleyin.

Aynı şekilde, koridorlarınızın havalandırılmasını ve iyi bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak da her zaman iyidir. Bunun yanı sıra, sivrisineklerin eve girmesini engellemek için kullandığımız telleri bacaya, pencerelere ve eve giriş kapılarının altına yerleştirin.

Evinizin yapısında küçük delikler ya da açıklıklar olmadığından emin olmak önemlidir; çünkü bu gibi delik ya da açıklıklar, örümceklerin içeri girmesini daha da kolaylaştırır.örümceklerin eve girmesini engellemekSon olarak, evin içinde ya da çevresinde yakacak odun bulundurmaktan kaçının. Aynı şekilde, pencere ve kapıların yakınında sık ve yoğun bir bitki örtüsü ya da bahçe muhafaza etmemeye çalışın.

Örümcekleri Evinizden Uzak Tutmak

Böcek ilaçları sağlığınız için çok zararlıdır ve aynı zamanda evcil hayvanlarımızın ve bitkilerimizin refahını da tehdit eder. Ayrıca, haşere ilaçları ekosisteme de çok zarar verir.

Örümcek ve böcekleri uzak tutmak için her zaman ev yapımı ilaçları ve saldırgan olmayan yöntemleri denemeliyiz. İşte örümceklerin eve girmesini önlemek için deneyebileceğiniz bazı basit tüyolar:

Okaliptüs ya da Nane Yağı

Örümceklerin eve girmesini önlemek için, evinize günlük olarak okaliptüs ya da nane yağı püskürtün. Özellikle pencerelere ve dışarıya açılan kapıların altına bu yağlardan birini püskürtmeyi unutmayın. Bu yağları çoğu organik mağaza ya da doğal gıda mağazasında bulabilirsiniz.tehlikeli örümceklerBu ürünleri evinizin çeşitli yerlerine uygulamadan önce, ailenizden bireylerinizden birinin bu ürünlerden herhangi birine karşı bir alerjisi olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Çocuklar ve yetişkinlerde bazı alerjileri test etmek ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bir uzmana danışın.

Ses Ötesi Cihazlar

Günümüzde fareler, örümcekler ve böceklerle etkin bir şekilde mücadele eden ses ötesi cihazlar için piyasada çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu cihazların, bu istilacı hayvanları yok eden ses ötesi dalga boylarını yaymaya başlaması için sadece fişe takılmaları gerekiyor.

Bu yöntemin yararlarından biri de evcil hayvanlar ve çocuklar için hiçbir sağlık tehlikesinin bulunmamasıdır.

örümceklerden nasıl kurtulurum

Turunçgillerin Kabukları, Suyu ya da Kokusu

Turunçgil meyvelerinin aroması örümcekleri evinizden uzak tutabilir. Bu meyvenlerin kabuklarını, meyve sularını ya da kokularını, örümcekleri evin dışında tutmak için kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınız varsa, herhangi bir endüstriyel ürünü yalamadığından emin olun.

Tütün

Güçlü bir tütün kokusu da örümceklerin, güvelerin ve diğer böceklerin evinize girmesini önlemede etkilidir. Tütün yapraklarını evin köşelerine saçmak, örümcek ağlarının ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte eğer evcil hayvanlarınız varsa, bu yöntem pek iyi değildir. Çünkü evcil hayvanlar, evin çeşitli yerlerine koyduğunuz bu tütünleri yiyebilir.

Sirke

Sirke, evinizi temizlemek ve herkesin sağlığını korumak için başka bir çözümdür. Sirkenin aroması ve antiseptik özellikleri, evi örümceklerden uzak tutmanın yanı sıra, sizi bir dizi patojen ve mikroorganizmadan da korur. Bu doğal ilacı kullanmak için, suyu ve sirkeyi eşit oranda karıştırmanız ve evin etrafına püskürtmeniz yeterlidir.

Kediler

Şaşırtıcı olmasına rağmen kediler, örümceklerin eve girmesini önlemek konusunda mükemmel birer yardımcıdır. Evde beslediğiniz bir kedinin sadece kokusu bile farelerin, böceklerin ve örümceklerin evinizden uzak durmasını sağlar.