Şili'li Keşiş Örümceğine Karşı Dikkatli Olun

Loxosceles Laeta örümcek ısırığı, potansiyel olarak ölümcüldür; dokuları ayrıştır ve hücre ölümüne neden olur.
Şili'li Keşiş Örümceğine Karşı Dikkatli Olun

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2018

“Köşe” örümceği olarak da bilinen bu hayvanlar, çatlaklar veya mobilya arkaları gibi ulaşılması zor yerlerde saklanma eğilimi gösteren bir türdürŞili keşiş örümceği, en tehlikeli örümceklerden biri olarak kabul edilir ve kendi türü içerisinde en zehirli olanıdır. Isırıkları ciddi reaksiyonlara neden olabilir ve hatta ölüme bile sebebiyet verebilir.

Şili’li keşiş örümceği: Yaşadıkları yerler ve karakteristik özellikleri

Bilimsel adı Loxosceles Laeta olup, Güney Amerika’ya özgü bir örümcektir. Bu örümcek türü, özellikle Şili, Peru, Ekvator, Brezilya, Arjantin ve Uruguay’da yaşar. Güney Amerika ve Meksika gibi diğer yerlerde de görmek mümkündür.
Kaba saba dokusu olan bacaklarının uzunluğu (en uzatılmış hali ile) 8 ila 30 milimetre arasında ölçülür. Dişi olanlar erkeklerden daha büyüktür ve diğer örümceklerin aksine, sadece bu türün altı adet gözü bulunmaktadır. Büyük bir çift önde ve yanlarda ikişer çift olmak üzere, 300 ° ‘lik görüş açısına sahiptirler.Kahverengi, siyah veya kahverengimsi renklerden oluştuğu için, bulundukları yerde kolaylıkla kamufle olabilirler. Ayrıca, iki yanında ve boğazının üst kısmında bir nevi kemanı andıran bir görüntü olduğu için aynı zamanda “keman örümceği” olarak da adlandırılırlar.

zehirli örümcekler

Şili’li keşiş örümceğinin davranışları ve ısırığı

Bu örümcek, daha çok geceleri ve genellikle sıcak yaz gecelerinde ortaya çıkar. Yıl boyunca aktif olmasına rağmen, aktiviteleri  soğuk havalarda azalır. Karanlık, tozlu ve dağınık yerleri tercih ederler  ve bulundukları yerden yalnızca avlanmak için ayrılırlar.
Hayvanın dış kabuğunu bulursak varlığını tespit edebilirz çünkü bu örümcek, yetişkin boyutuna erişmeden önce üç kez dış kabuğunu değiştirir. Dokusuna da dikkat etmeliyiz: düzensiz bir şekle, “pamuklu” ve düz bir görünüme sahiptir.

Bu örümcek kolayca korkar ve tehlikeyi algıladığı anda, saatte 15 km hıza ulaşarak koşar. Avcılara ya da saldırılara karşı kendini savunma biçiminin bir başka yolu da zehir zerk etmesidir. Zehiri, bir kobra yılanından 15 kat daha zehirlidir ve sülfürik asit yanığından 10 kat daha güçlü bir potansiyele sahiptir.
Bu anlamda, Loxosceles Laeta’nın  bir ısırığı potansiyel olarak ölümcül olup, dokuları ayrıştırır ve hücre ölümüne neden olur. Isırmasından dört saat sonra ortaya çıkan ısırık izi, acı verici ve çok kaşıntılıdır.
Isırığın semptomlarını hafifletmek için, ısırıktan etkilenen kişiye ilk yardımı yapın.  Buz uygulayın, soğuk bir bandaj koyun, dinlendirin, sabun ve suyla yıkayın ve en kısa zamanda bir tıp merkezine gidin.

keşiş örümceği

Tedavi ve çözüm yöntemleri

Tedavi antihistaminikler, analjezikler veya kortikosteroidlerin kullanımını gerektirebilir.  Eğer mümkünse, yanınıza hayvanın bacağını ya da diğer bölümlerinden bir parçasını almanızı öneririz, böylece doktorlar bu parçayı analiz edebilir ve ısırığın ne olduğunu bilirler.
Her şey yolunda giderse, ısırık, üç gün sonra kaybolacaktır. Komplikasyonlar oluşursa, örümcek tarafından ısırılan kişide ateş görülebilir, böbrek fonksiyonlarında hasar, hemolitik anemi ve ağrılı doku ölümü ortaya çıkabilir. Ölüm oranı ise % 25′ tir.
Zehire karşı uygulanan aşının daha sonrası için bağışıklık oluşturmadığı dikkat çekicidir Kişi bir daha ısırılırsa, benzer ve hatta daha şiddetli semptomlar görülebilir.

Şili’li keşiş örümceğine karşı alınacak olan önlemler

Bu örümceğin evinizde olmasını engellemenin en iyi yolu, titiz bir temizlikten geçer. Bu, özellikle sık sık temizlemediğimiz alanlar için geçerlidir. Bu alanları göz önünde bulundurun: masaların arka tarafları, çekmeceli yataklar, ağır ve büyük mobilyaların arka tarafları, evin üst köşeleri, duvar bitkileri, yakacak odun yığınları, eşya yığınları vb. Bu alanları temizlerken daima eldiven takın ve güçlü bir elektrik süpürgesi kullanın. Buna ek olarak, evinizi sineklerden ve diğer uçan böceklerden (örümceklerin beslediği) uzak tutmanızı öneririz . Onlardan kurtulmak için, evin etrafında yapışkan tuzaklar yerleştirin ve böcek öldürücüler kullanın.
Ayrıca, Şili’li keşiş örümceğinin ana yırtıcısı olan  Tiger örümceklerini de  getirebilirsiniz; insanlara zarar vermezler ve bu tehlikeli örümcek türünün hakkından gelebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.