Gözlüklü Gibi Görünen 5 Hayvan

Tüyleri ya da pulları yüzünden gözlük takıyormuş gibi görünen bazı hayvanlar vardır, bu yüzden de tuhaf görünebilirler.
Gözlüklü Gibi Görünen 5 Hayvan

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2019

Bu yazımız görme problemi olan hayvanlarla ilgili değildir. Tüyleri ya da renklerinin desenleri yüzünden gözlüklü gibi görünen hayvanlarla ilgilidir. Bu hayvanlar hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Gözlüklü gibi görünen hayvanlar hangileridir?

Doğanın en olağanüstü ve enteresan şeylere ev sahipliği yaptığına hiç şüphe yok. Gözlüklü gibi görünen hayvanlar da işte buna örnektir:

1. Gözlüklü Baykuş

Gözlüklü gibi görünen hayvanlar listemizin ilk örneği Kuzey ve Orta Amerika’da yaşıyor. Bu yırtıcı kuş (yukarıdaki resimde gördüğünüz) 50 cm boyunda ve bir buçuk kilo ağırlığında iri yapılı bir kuştur. Bu türün eşey ayrılığı olmadığı için dişiler ve erkekler görünüş olarak aynıdır.

Yuvarlak kafası belirgin bir görüntüye sahiptir: Büyük yuvarlak sarı gözlerinin etrafında ve gövdesinin geri kalanındaki tüyleri farklı renklerde olabilir. 

Gece kuşu oldukları için dolunay zamanı daha aktif olurlar ve genelde tek başlarına yaşarlar. Bazen çift halinde ağaçlara ya da doğal yarıklara yuva yapabilirler. Bir anda üstüne çullanarak yakaladıkları böcek, kurbağa, küçük kuşlar ve küçük memelilerle beslenirler.

2. Gözlüklü Ayı

Güney Amerika’daki And dağlarında yaşayan gözlüklü ayı, kahverengi ve beyaz benekli yüzü ve boynu dışında simsiyah renktedir. Eğer yakından bakarsanız gözlük takıyormuş gibi görünür.

gözlüklü gibi görünen ayı

Gözlüklü ayı sıkı bir vejetaryendir ve düztaban bir hayvandır. Bu da demek oluyor ki bu ayılar tüm ayağını yere basarak yürürler. Büyük pençeleriyle ağaçlara tırmanarak yemek bulur ve ağaç tepelerinde uyurlar.

Bu hayvan aynı zamanda, tüm sene yemek bulabildiği için kış uykusuna yatmayan nadir ayılardan biridir. Erkekleri dişilerden daha büyük olur; 1,5 metre boy ve 150 kilo ağırlığa ulaşabilirler.

3. Gözlüklü Timsah

Bilimsel adı caiman crocodilus olan bu timsah beyaz kayman olarak da bilinir. Güney Meksika’dan Amazonlar dahil olmak üzere Güney Amerika’ya uzanan bataklıklarda yaşar.

gözlüklü timsah

Erkekleri 2,5 metre uzunluğa ulaşabilirken dişiler 1,5 metreyi aşamaz. Yağmurlu mevsimlerde çiftleşirler. Anneler kuru bitki örtüsüne kurdukları yuvalara 15 ile 40 arasında yumurta bırakabilirler. Bu yumurtaların 13 hafta kuluçkada durması gerekir, yumurtadan yeni çıkan bebeklerin boyu 20 santimi geçmez.

Beslenmelerine gelecek olursak; etobur oldukları için balık, kertenkele, kabuklular, kuşlar, küçük memeliler ve amfibiler gibi geniş bir yelpazesi vardır.

4. Adi Kobra

Birçoğunun korktuğu ancak Hindular’ın değerli gördüğü Adi Kobra ya da Naja, başının etrafındaki kapüşonuyla ünlü zehirli bir yılandırBu kapüşon görünümlü bölge yılan tehdit altında hissettiği zaman genişler ve gözlük takmış bir görüntü ortaya çıkar.

gözlüklü gibi görünen adi kobra

Adi Kobra 1,5-2 metre arasındadır ve çeşitli renkleri vardır. Zehri sinir sistemine etki ederek kasları felç eder ve hatta bazen kurbanlarının kalbini bile durdurabilir. Bu yılanları açık alanlarda, çölde, şehirde ya da Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Pakistan ve Bangladeş ormanlarında bulabilirsiniz. Ayrıca kurbağa, kuş ve kemirgenlerle beslenirler.

5. Sapan Köpekbalığı

Bahsedeceğimiz son hayvan dünyadaki tropikal okyanusların 30-40 metre derinlerinde yaşar. Yaklaşık 5 metre uzunluğuna ve 200 kg ağırlığına çıkabilir. Kocaman gözleri gece görebilmesini sağlar.

sapan köpekbalığı

Sapan köpekbalığının kırbaça benzeyen bir kuyruğu vardır, avını kuyruğuyla kırbaçlayarak avlayıp yer. Sırtında koyu kahverengi, karnında ise açık renkler hakimdir. Diğer balıklar gibi küçük bir ağzı vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.