Goril: Özellikleri, Davranışı ve Habitatı

8 Temmuz 2021
Bu çok ilginç makalede gorilin özelliklerini, davranışlarını ve yaşam alanlarını keşfedin.

Çocukken gorilin görkemine ve gücüne aşık olduğu hayvanat bahçesi ziyaretlerini kim hatırlamaz? Bu hayvan, uzak ülkelerde yaşamasına rağmen çocukluğumuzdan beri hayatımızın bir parçası olmuştur. Bugün, bu harika hayvan hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Primatların kralıdır ve kesinlikle en büyüğüdür. Birçok goril türünün neslinin tükendiğini bilmelisiniz. Ama bugün iki tanesi hala biliyoruz: Doğu gorili ve Batı gorili.

Bu hayvana ismini Afrikalıların verdiğini de bilmelisiniz; adı kıllı kişi anlamına gelir. Görünüşe göre, ilk örnekler yaklaşık 25 milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıktı. Ancak ilk resmi gözlem kaydı, 1847 yılında Gabon’da misyonerlik yapan Amerikalı bir doktor olan Thomas Savage’a aittir.

Primatların kralı goril hakkında daha fazla bilgi edinin

Özellikleri

Bu hayvan 1.8 metreye ulaşabilir, bu da bazı örneklerin birçok insandan çok daha uzun olduğu anlamına gelir. Erkekler 135 kilo ağırlığa kadar çıkabilir. Ancak, dişiler bunun sadece yarısı kadardır.

goril ve elinde yavruları
Kaynak: http://elpais.com

Ağzı büyüktür ve çok geniş, düz bir burnu ve çok küçük kulakları vardır. Bu hayvanın insan dişlerine benzer 32 dişi vardır. Goriller, süt dişlerini  döker ve olgunlaştıkça keskin köpek dişleri geliştirir. Ayrıca tıpkı insanlar gibi goriller de benzersiz parmak izlerine sahiptir.

Kürkü gri ve siyahtır ve yalnızca kalın, gözenekli ve buruşuk bir cilde sahip olduğu yüz ve göğüs hariç tüm vücudunu kaplar. Yaşlandıkça saçları griye döner.

Goril dik yürüme yeteneğine sahiptir, ancak genellikle dört ayak üzerinde yürür. Bu belki de hız kazanmalarını kolaylaştırır.

Davranışı

Goril kendini korur ve kendini tehdit altında hissederse veya ailesinden herhangi biri tehdit edilirse saldırganlaşır. Sanılanın aksine şovenist değildir ve dişilere ve yavrularına karşı sevecendir. Goriller, iletişim kurmalarına izin veren bir tür sözlü veya sözsüz dil kullanır.

Küçük gruplar veya birlikler halinde yaşamalarına rağmen, kesinlikle yük hayvanlarıdır. Tüm birliklerin geri kalanını koruyan bir goril lideri var. Bu goril, birliği tehdit eden herkesle savaşacak.

İnsanlar onu korkutucu ve tehlikeli bir hayvan olarak görse de, gerçek şu ki, dünyadaki en sessiz hayvanlardan biridir. Yalnızca tehdit edildiğini hissettiğinde veya birliğinin tehdit edildiğini hissettiğinde agresif tepki verir.

Yetişme ortamı

Doğal yaşam alanı ekvator Afrika olmak üzere özellikle şu ülkelerdir: Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Gabon, Gine, Nijerya, Ruanda ve Uganda.

Doğal ortamında 50 yaşına kadar yaşayabilir. Ancak bu hayvan, insanların neden olduğu hasarlar nedeniyle daha az yaşıyor. Çeşitli kuruluşlar, gorillerin ihtiyaçları için savaşmakta ve hayatlarını daha uzun süre korumak ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için çalışmaktadır.

Ne yiyorlar

Goriller vejeteryandır, ancak bazı durumlarda karıncaları veya termitleri yiyebilirler. Beslenmeleri yapraklara, gövdelere, köklere, ağaçlara ve bitkilere dayalı olmalıdır; bazı meyveleri de yerler.

ormanda goriller
Kaynak: http://elpais.com

Çok sağlıklı yiyecekler yemelerine rağmen, goriller genellikle her gece 12 ila 13 saat uyur ve kanser, ebola, zatürree ve diğerleri gibi insanlarla aynı hastalıklara maruz kalabilirler.

Bu, insanlara çok benzeyen tuhaf bir hayvandır. Bu harika hayvan hakkında ne düşünüyorsunuz?