Agresif Kediler: Ne Yapmalısınız?

Agresif bir kedi büyük bir problem olabilir.
Agresif Kediler: Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2020

Kedisi olan herkes bilir, kendilerini sevdiriyor olsalar da yine de içlerinde bir miktar saldırganlık vardır, bu beklenmedik bir şekilde size dönebilir. Yaygın olmasa da, kediler bazen bize karşı çok saldırgan olabilir. Agresif kediler ile nasıl başa çıkacağımızı bilmemiz önemlidir ve bu yazımızda bunu konuşacağız.

Agresif Kediler: Sebebi Nedir?

Kedilerin saldırganlığının bir sürü sebebi olabilir. En yaygınları şunlardır:

Korku

sarman kedi

Köpeklerin aksine, kedilerin evcilleştirilmesi tamamen tamamlanmış değildir. Yani, bir anda vahşi doğalarına geri dönebilirler demektir.

Eğer kedinizi sahiplendiyseniz ve size karşı veya ailenizdekilere karşı saldırgan ise, bir sebebi daha önce kötü davranılması olabilir. Bu yüzden, insanları acı veren bir şey olarak kodlamış olabilir. Bunun sonucunda da saldırganlık yöntemi ile savaşmaya çalıştığı bir korku yaşıyor olabilir.

Durum bu ise, ona zaman verin. Yeni yaşam alanına alışmasına izin verin. Bırakın, sizin evinizin sakin ve huzurlu bir yer olduğunu, sevileceğini ve ailenin bir üyesi olduğunu kendi anlasın.

Stres

Kedinizin alışık olmadığı bazı durumlar olabilir. Örneğin, yanlış bir şey yapmış olabilir ve siz onu azarladığınızda saldırgan oluyor olabilir. Azarlanmak onun için garip bir durumdur ve nasıl tepki vereceğini bilemez. Bu da, saldırganlık ile cevap verdiği stresli bir durum yaratıyor olabilir.

Eğer kedinizin bilinmedik durumlara karşı stres veya sinir sebebiyle saldırganlık ile cevap verme eğilimi varsa, farklı durumları ona adım adım tanıtın. Bu şekilde, yeni durumlar onun için büyük bir şok olmaz.

Yönlendirilmiş Agresiflik

Eğer bir kedi bir kişi veya başka bir kedi tarafından saldırıya uğrarsa, savunmasız hissedebilir. Bu sinirini başkasından çıkarma ihtimali vardır. Bu kişi genellikle ondan daha üstün olduğunu hissettiği birisi olabilir, hatta siz de olabilirsiniz. Kediniz sizin onu sevdiğinizi bilir ve bu da sizi onun gözünde savunmasız kılar.

Bu yüzden, saldırgan kedilerle ilişkiniz varsa, en başından itibaren, söz sahibinin siz olduğunu net bir şekilde belirtmeniz önemlidir, fakat bunu ona verdiğiniz sevgiyi azaltmadan yapmalısınız.

Sevme

Kedinizin bir anda saldırganlaşabileceği diğer bir durum ise onu severken olabilir. Bunun çeşitli sebepleri vardır:

  • Basitçe “Yeterli, teşekkür ederim.” diyor olabilir.
  • Uyukluyordur ve irkilerek uyanmıştır ve savunmaya geçiyor olabilir.
  • Sosyal olmaya alışkın değildir.

Kedinizin sevilmekten hoşlanmadığını mırlamayı bırakması, kuyruğunu iki yana sallaması veya sırtını geriye doğru çekmesi ile anlayabilirsiniz. Eğer bu işaretlerden birini görüyorsanız, en iyisi hazırlanmaktır!

“Baskı, kesinlikle akıllı birini deliye döndürebilir.”

-İncil’den bir atasözü-

Agresif Kediler: Nasıl Sakinleştirirsiniz?

Eğer kediniz size karşı saldırgansa, kendinizi korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

agresif kediler
  • Su dolu sprey şişe. Kediler sudan nefret eder. Bu yüzden, sprey şişede su tutmak iyi bir fikirdir. Kediniz size veya başka bir kediye saldırıyorsa bu yöntem faydalı olabilir ve can yakmaz.
  • Uzaklaşın. Odayı terk edin ve kapıyı kapatın. Dostunuzu 20 dakika yalnız bırakın. Genellikle, kapıyı tekrar açtığınızda kediniz her şeyi unutmuş bir şekilde, yanınıza gelip bacaklarınıza dolanacaktır.
  • Onun seviyesine inin. Eğer kediniz aşırı sinirli değilse, onun seviyesine inin. Fakat gözlerine bakmayın, bu onu tehdit altında hissettirebilir. Onunla aynı yükseklikte olmanız sizi daha az tehditkar kılar.
  • Görmezden gelin. İnsanlar, göz ardı edilmekten daha kötü bir şey olmadığını söylerler. Kediniz saldırganlaştığında onu görmezden gelmeniz sinirini aşağı çekecektir. Kısa zamanda neden kızgın olduğunu unutacaktır.
  • Ödül mamaları. En sevdiği ödül mamaları ile yere oturun. Bunları görmesini sağlayın fakat ona yaklaşıp yedirmeyin. Onun size yaklaşmasını bekleyin.
İlginizi çekebilir ...
Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?

Köpeklerde saldırganlık, herkesin korktuğu bir problemdir. Küçük veya büyük olsun, agresif bir köpek tahmin edilemez ve birçok durumda tehlikelidir...