Dünyadaki En Büyük Primat: Batı Gorili

Bu primat, goril familyası arasındaki en yaygın hayvanlardan bir tanesidir. Yaklaşık 100 bin örneğinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Tüm günlerini yiyerek ve uyuyarak geçirirler.
Dünyadaki En Büyük Primat: Batı Gorili

Son Güncelleme: 01 Mart, 2019

İnsanların gorillerle %98 oranında aynı DNA’ya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da bu gorillerin şuan dünyadaki en büyük primatlar olduğunu? Ayrıca, inanmakta zorlanabilirsiniz ancak bu hayvanlar otçuldur. Gelin, Afrika’daki en muhteşem hayvan olan batı gorili hakkında daha fazlasını öğrenelim!

Goriller ve İnsanoğlu

İnsanlar ile goriller arasındaki farklılıklardan birisi, gorillerin dört ayak üstünde yürümesi ve ön bacaklarındaki eklemlerin bizimkilerden daha uzun olmasıdır. 1,70 ve 1.89 cm boylarındaki yetişkin bir insanla aynı boyda olsalar bile, kiloları insanlardan çok daha ağırdır. Ağırlıkları 200 kg’a kadar çıkabilir.

Gorilleri insanlardan ayıran bir diğer özellik ise yüz hatlarıdır. Gorillerin çıkıntılı çeneleri vardır. Aynı zamanda otçullardır; meyve ve yaprakla beslenirler. Ortalama ömürleri 40 yıldır. Yavrular dört yaşına basana kadar annelerinden ayrılmazlar.

Goriller ikiye ayrılır: batı ve doğu. Bu gruplar da kendi içlerinde alt türlere ayrılır; batı gorilleri, ova gorilleri ve cross river gorilleri olarak ayrılırken; doğu gorilleri dağ ve ova gorilleri olarak ayrılmaktadır.

Ayrıca bakınız: Kurt Sürülerinin Davranışları

Batı Gorili Özellikleri

Bu primat, goril familyası arasındaki en yaygın hayvanlardan bir tanesidir. Yaklaşık 100 bin örneğinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Tüm günlerini yiyerek ve uyuyarak geçirirler. Her gün yapraklarla ağaç dallarına ya da yere  “yataklarını” hazırlarlar. Ancak, genelde yerde uyumayı erkekler tercih ederler.

oturan goril

Bir goril ailesinde birçok üye bulunur: baskın bir erkek (boyutuyla ve sırtındaki gri renkle ayırt edilebilir), en fazla iki ikincil erkek ve yavruları olan bir sürü dişi.

Bölgeleri 200 ve 5 bin hektar arasında değişmektedir ancak bölgelerini başka gruplarla paylaşmaktan rahatsızlık duymazlar.

Erkekler 12 yaşında; dişiler 8 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Dişilerin her 28 günde bir menstrüel döngüleri vardır ve her beş yılda bir, bir yavru doğururlar. Hamilelikleri sekiz ay sürebilir. Yeni doğan yavruların ağırlıkları 2 kilo civarında olabilir.

Bölgelerine göre, batı ova gorili ve cross river gorili arasındaki farklılıkları görebilirsiniz. Ova gorilleri ormanlarda ve Angola, Kamerun, Kongo, Gabon ve Ekvator Ginesi’nin ovalarında yaşarlar.

Öteki ise Nijerya ve Kamerun arasındaki tropikal ormanlarda yaşar. Ova gorillerinden farkı, kafatası şekillerinin ve dişlerinin büyüklüğünün farklı olmasıdır. Tüm goriller arasında en çok tehlike altında olan tür budur. Vahşi doğada yaşayan 300 doğu gorili kalmıştır. Çok utangaçlardır ve insan varlığının tehlikesine dair ufak bir işaret alır almaz ortamı terk ederler.

Doğu Gorili Özellikleri

Beringeri gorili, en büyük goril türüdür ve iki alt türü bulunur. Bir yandan, geriye 700 alt türü  kalan dağ gorili vardır; diğer yandan, daha bilindik olan doğu ova gorili vardır. Vahşi doğada 16 bin örneği yaşamaktadır.

bitkilerin arasındaki goril

Dağ alt türünü, Volcanoes National Park’ta, Mgahinga’da, Virunga National Park’ta ve Uganda, Kongo ve Ruanda’da bulabilirsiniz. Savaş, avcılık, yaşam alanlarının azalması, insan hastalıklarının yaygınlaşması, bu türün tehlikede olmasının sebepleridir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasındadır.

Dağ gorili, akranlarına göre daha uzun ve koyu renkli tüylere sahiptir. Bunun sebebi, 0° sıcaklığa düşen durumlarda ortama ayak uydurmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Her goril, farklı buruna sahiptir ve erkekleri dişilere göre daha uzun ve ağırdır.

Diğer yandan, ova gorili geniş gövdeye sahiptir. Ayrıca, daha çıkık çenesi ve uzun dişleri vardır. Cinsel olgunluğa ulaştığında erkeklerin sırtında gri kıllar çıkmaktadır.

Bu goriller otçuldur ve bir gün içinde bütün ağacın tüm yapraklarını yiyebilirler. Ayrıca tohum, meyve, bambu ve bazen böcek yerler. Doğu ova gorili huzurlu, girişken ve 30 üyeye kadar gruplar halinde yaşar. Her zaman baskın bir erkek ve birkaç kadın vardır.

Dişi gorillerde gebelik sekiz buçuk ay sürer ve hamilelikte yalnızca bir bebek sahibi olabilirler. Bebek dokuzuncu ayda sürünmeyi öğrenmesi, bir yaşında anne sütünden beslenmeyi öğrenmesi ve yaşamın ilk yıllarında yürümeyi sökmesi insanlara çok benzer!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.