Gergedanların Boynuzlarını Korumak İçin Zehir

Gergedan boynuzları, Asya'daki tıbbi uygulamalar için oluşan talebi karşılamak üzere, yasa dışı yollarla kaçakçılığa maruz kalıyor. Bu türün kurtulmasına yardım etmek isteyen yeni bir girişim yolu da bu boynuzları toksik hale getirmek.
Gergedanların Boynuzlarını Korumak İçin Zehir
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gergedan boynuzları, dünyada en yaygın biçimde temin edilmeye çalışılan objelerden birisi. Bu durum, bu hayvan türü için önemli bir tehdit oluşturuyor. Örneğin, hayvan ve hayvan ürünleri kaçakçıları, sadece boynuzlarını almak için bu hayvanları avlıyor. Afrika’daki yaşam alanlarından birinde, yetkililer, gergedanlarını ve gergedanların boynuzlarını kaçak avlanmadan korumak için oldukça radikal bir strateji uygulamaya karar verdiler: Gergedan boynuzlarına zehir enjekte etmek.

Bu zehir hayvanların sağlığını etkilemezken, bu zehri içeren ürünleri kullanan insanları önemli derecede etkileyebiliyor. Bu proje hakkında daha fazla öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Gergedanların boynuzlarını korumak için zehir enjekte etmek

Bu yöntem, Güney Afrika’nın en çok ziyaret edilen ünlü Kruger Milli Parkı’nın içerisindeki özel bir rezerv olan Sabi Safari Merkezinde gerçekleştiriliyor. Proje, kalıcı bir pembe boya ile yaygın olarak kullanılan bir tür anti-parazit ilacı karışımının düzinelerce gergedana enjekte edilmesini öngörüyor.

Enjekte edilen bu zehir, normalde ineklerde ve diğer hayvanlarda parazitlerden korunmak veya kurtulmak için kullanılıyor ve oldukça yaygın bir kullanım alanı var. Ancak, insanlarda durum farklı, bunu tüketen insanlarda bulantı ve kusmaya sebep olabiliyor.

Bu gerçekten yola çıkarak, gergedanların boynuzlarına zehir enjekte etmek bunların insanlar tarafından kullanılmasını emniyetsiz hale getiriyor. Böylelikle, insanlar bu boynuzların tozunu kullanamayacaklar. Ayrıca, kullanılan pembe boya, internette dijital olarak editlenmiş bazı görüntülerdeki gibi koyu ve güçlü bir boya değil.

Gergedan boynuzlarını korumak için zehir enjekte ediliyor.

Parkın yöneticileri, yasa dışı hiçbir şeyin uygulanmadığı konusunda kamuoyunu bilgilendirmiş durumda. Hatta, parkın içerisinde bile insanları bu uygulama ile ilgili sosyal ağlar ve bildiriler yoluyla bilgilendiriyorlar. Sonuçta, bu uygulama, gergedanları parazitlerden korumak için normal bir uygulama, sıra dışı olan tek şey, enjekte işlemi hayvanların boynuzlarına yapılıyor.

Bunun yanında, kullanılan boya, havaalanlarının güvenlik kontrollerinde de tespit edilebiliyor. Bu da kaçakçıların işini zorlaştırıyor ve enjekte yapılmış olan boynuzların ülke dışına çıkışını engelliyor.

Bununla birlikte, programın etkinliğini de sorgulayan uzmanlar var. Bu uzmanlar, kaçak avlanma yapan kişilerin basitçe başka bir alana yönleneceğini ifade ediyorlar. Ayrıca bu işlemi büyük sayıdaki hayvana yapmak imkansız gibi görülüyor, çünkü enjeksiyonu yapmak için anestezi uygulanması gerekiyor.

Gergedan boynuzlarının değeri

Tehdit altındaki türleri yasa dışı biçimde avlayan ve ticaretini yapan kaçakçıların en yüksek değer biçtiği objelerden birisi de gergedan boynuzu. Zaman zaman bu objeler süs amaçlı kullanılıyor olsa da, avlanmanın başlıca sebebi insanların bu ürünü tüketmesi.

Bu uygulama gezegendeki tüm gergedan türlerini nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya getirdi. Gelişigüzel avlanma sebebiyle, vahşi doğadaki gergedanların nüfusları hızla azalıyor.

Gergedanların nesli hızla tükeniyor.

Bu durumun başlıca sebebi Asya’daki tıbbi uygulamalar için gergedan boynuzu önemli bir etken madde. Neden peki? İnanışa göre gergedan boynuzu sihirli denilebilecek iyileştirici özelliklere sahip. Bu tabii ki tamamen yanlış bir bilgi. Çin geleneklerine göre, bu boynuz, enfeksiyonlar ve parazitlerden kaynaklı hastalıkların yanında, kanserden kısırlığa kadar pek çok hastalığı tedavi edebiliyor.

Tıp çevrelerinde yaygın olan bilgi ise gergedan boynuzunun tedavi için tamamen faydasız bir madde olduğu yönünde. Boynuzların medikal amaçlı kullanılamayacak olmasının sebebi ise şu: Bu boynuzların içerdiği tek madde keratin. Yani, aslında, insanlar da dahil, tüm canlıların saç ve tırnaklarını oluşturan maddenin aynısı.

Sonuç olarak, gergedan boynuzu yemenin tıbbi etkisi örneğin tırnaklarınızı yemenizle aynı: tamamen boş.

Yukarıda açıkladığımız konularla bağlantılı olarak, her ne kadar bu özel türün ortadan kalkmasının önüne geçmek için benzer bazı girişimler olsa da,  Uzak Doğunun tıbbi uygulamaları nedeniyle gergedanlar nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Ne düşünüyorsunuz? Gergedan boynuzlarına zehir enjekte etme projesi onları kurtarmak için yeterli olacak mı?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.