Evcil Hayvan Olarak Pacman Kurbağası Beslemek

Pacman kurbağası, amfibi canlıları beslemekle ilgilenen ancak daha önce bu konuda deneyimi olmayan kişiler için mükemmel bir evcil hayvandır.
Evcil Hayvan Olarak Pacman Kurbağası Beslemek
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Egzotik evcil hayvan sahibi olmayı düşünüyorsunuz ama çekinceleriniz mi var? Amfibilere ilgi duyuyorsunuz ama hiç deneyiminiz yok mu? Bu sorulardan birine cevabınız “evet” ise, Pacman kurbağası alabilirsiniz. Bu sevimli canlı türü egzotik hayvan dünyasına adım atmak isteyenler için mükemmel bir evcil hayvandır.

Bugün sizi en ünlü egzotik hayvanlardan biri olan amfibiyle tanıştıracağız. Bir Pacman kurbağası almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

“Pacman kurbağası” terimi, ceratophrus cinsi olarak bilinen kurbağa ailesini tanımlamak için kullanılır. Bu tür; Kolombiya, Brezilya, Venezuela, Arjantin ve bu bölgelere yakın yerlerde bulunuyor. Bu nedenle de tropikal bir tür olarak kabul ediliyor.

Bakım için aynı gereksinimlere ihtiyaçları olsa da genel olarak üç farklı türden bahsedebiliriz:

  • Ceratophrys cranwelli: En yaygın olanıdır. Albino olan bu türü, evcil hayvan dükkanlarının camlarında sıklıkla görebilirsiniz.
  • Ceratophrys ornata: Bu tür biraz daha büyüktür. Cranwelli ile karşılaştırıldığında, daha kırmızı tonlu ve yeşillerdir.
  • Ceratophrys cornuta:Bu tür diğer ikisinden çok net bir şekilde daha farklıdır, çünkü gözlerinin üzerinde “boynuzlar” vardır.

Nesiller boyu esaret altında yetiştirildikleri için bu hayvanlardan birine bakmanın önünde hiçbir yasal engel yoktur (yine de yaşadığınız ülkenin evcil hayvan yasalarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz). Bu nedenle, bu tür bir canlıyı sahiplenmeden önce yasa dışı ticareti desteklemediğinizden emin olun.

farklı renklerde kurbağa türleri ve Pacman kurbağası

Pacman kurbağasının bakımı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu kurbağa türü bakımı gerçekten çok kolay olan bir evcil hayvandır. Ancak yine de satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı hususlar bulunuyor.

Her şeyden önce teraryuma ihtiyacınız var. Teraryum aşağı yukarı 50 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde ve yüksekliğinde olmalıdır. Bazı Pacman kurbağaları 20 cm genişliğe ulaşabilseler de o kadar az hareket ederler ki, bu durumda bile teraryumunuzun ölçüleri sorun olmayacaktır. Yaşam alanlarını oluşturmanızın üç olası yolu vardır:

  1. Az su içeren basit bir teraryum: Bu yöntem çok fazla önerilmez. Temizlemesi kolay olsa da kurbağanız bu alan içinde pek de hoşnut olmayacaktır.
  2. Birkaç santimetrelik yatak alanı ve su kabı: Bu düzenekte, nemi tutması için Hindistan cevizi lifi tabakası veya başka bir alt tabaka kullanabilirsiniz. Kurbağanız kendini yenilemek istediğinde de su kabına dalabilir.
  3. Bitkiler, girintili alanlar (taş veya kaya parçaları) ve doğallaştırılmış ortam: Bu düzenek gözünüze daha güzel gözükse de çok fazla bakım gerektirir.

Teraryumun sıcaklığı 75 ile 85 santigrat derece arasında değişmelidir, bunu sağlamak için teraryumunuzun dörte birini kaplayan ısı battaniyesi yerleştirebilirsiniz. Böylelikle kurbağanız, teraryumunun daha sıcak veya daha serin bölümünde oturup oturmama seçeneğine sahip olacaktır.

Uzmanlar, bağıl nemin %80-100 arasında olması gerektiğini söylüyor. Siz de teraryumunuzun alt tabakasına günde iki kere su püskürterek bu seviyeye ulaşabilirsiniz. Yatak alanı dokunulduğunda her zaman nemli olmalı ancak ıslak olmamalıdır.

Teraryumda doğru nem oranını korumak önemlidir çünkü amfibiler nemli derileri aracılığıyla gaz alışverişi yaparlar.

Bu kurbağalar iyi birer yüzücü değillerdir, bu yüzden su kabının çok derin olmadığından emin olun.

Doyumsuz bir iştah

Hiç şüphesiz, Pacman kurbağasının en büyüleyici yanı iştahıdır. Bu amfibi türü, avlarının önlerinden geçmesini bekler, aktif olarak avlanması çok nadir görülür.

Genel bir kural olarak, gençlerin iki günde bir beslenmesi gerektiği tahmin edilmektedir. Yetişkinliğe ulaştıklarında ise, bu süre 4 ile 7 güne uzayabilir. Bu amfibiler çok büyüdükleri ve çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duydukları için, yiyeceklerinin üzeri her 2-3 öğünde bir kalsiyum tozu ve vitaminle kaplanmalıdır.

Pacman kurbağası, hareket eden ve ağzına sığabilecek her şeyi yiyebilir. Genellikle canlı yem tercih ederek, ölü bir şey yemeyecektir. Tipik yiyecekleri arasında; fareler, balıklar, aynı türden diğer kurbağalar, solucanlar, hamam böcekleri ve cırcırböcekleri bulunuyor. Ancak en iyi seçenek, onları böceklerle beslemek olacaktır.

Bu kurbağalar iştahlarından dolayı bağırsak problemleri yaşayabilirler. Bu yüzden onları ne kadar beslediğinize dikkat etmeniz gerçekten önemlidir.

Gördüğünüz gibi, Pacman kurbağaları egzotik hayvan dünyasına giriş yapmak için mükemmel bir seçenek. Yine de dikkat edilmesi gereken bazı gereksinimleri yerine getirmeniz ve ne kadar beslediğinize özen göstermeniz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.