Köpeğiniz için Gerekli Olan Vitaminler

Genellikle bir köpeğin besininde en çok ihmal edilen şeyler, temel vitaminler ve minerallerdir. Bu yüzden bu besinlerin, herhangi bir hayvanın düzgün gelişimi ve sağlığı için bir gereklilik olduğunun bilincinde olmalısınız.
Köpeğiniz için Gerekli Olan Vitaminler

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2020

Köpeklerin besinleri hakkında söylenmiş birçok söylence var; özellikle de hangi vitaminlerin onlar için en gerekli olduğu konusunda. Bildiğiniz üzere marketlerde çok fazla çeşit köpek maması ve takviyesi mevcut.

Ancak her köpek farklıdır ve bazı köpekler, öğünlerinde bazı besin maddelerine diğerlerinden daha fazla gereksinim duyabilir. Bu yüzden lütfen okumaya devam edin çünkü köpeğinizin beslenmesinde vitaminlerin önemini anlatacağız.

Köpeğiniz için gerekli vitaminler

Yaşayan canlıların, özellikle de köpeklerin, besin değeri yüksek yiyeceklere ihtiyacı vardır. Gıda su, karbonhidrat, proteinler, lipitler, mineraller ve vitaminler içermelidir. Tüm bu besin değerleri, bu hayvanların beslenmesi konusunda büyük bir önem taşır ve bugün sadece vitaminlere değineceğiz.

Birazcık tarih

Bildiğiniz üzere köpekler, ilkel kurtların soyundan geliyor. Köpeklerin ataları, avının dokularını keserek taze et yerdi. Avlarını, geriye hiçbir şey bırakmadan, tamamıyla tüketirdi, en azından bizim bilgimiz bu yönde.

Daha sonrasında köpeklerin beslenme düzeni, insanların köpekgilleri evcilleştirme süreciyle değişime uğradı. Bu durum, binlerce yıl süren evrim ve adaptasyon sürecinden sonra fizyolojik varyasyonları da içine aldı.

Köpeklerin ve kurtların genomları kıyaslandığında algılanan bazı yapısal farklılıklar mevcut. Beslenme seviyesinde yağ metabolizması ve nişasta sindiriminde değişiklikler gözlendi.

Başka bir deyişle köpeklerin, evrimleşme süreci boyunca et tüketimi azaltıldı. Bu sebeple hayvanınızın beslenmesine dikkat etmek zorundasınız çünkü beslenme alışkanlıkları hakkındaki tek bir yanlış fikir, beslenme dengesizliklerine yol açabilir.

Tahmin edebileceğiniz üzere yeterli ve dengeli beslenme, tüm gerekli değerlerin uygun miktarlarda tüketimini gerektirir. Bunlardan biri de vitamindir.

Köpeğiniz için gerekli olan vitaminler.

Gerekli vitaminler hangileridir?

Vitaminler, çok sayıda biyolojik sürece müdahale eden gıda bileşenleridir. Eksiği de fazlası da ciddi sorunlara yol açar. Bununla birlikte vitaminler, çok gerekli olmasına rağmen vücut, bunları kendisi üretmez. Aslında vücut, K ve D vitaminlerini üretir fakat yetersiz miktardadır.

Bu durum, vitaminlerin dengeli bir beslenme ile dış kaynaklardan alınması gerektiği anlamına gelir; ancak tüm bu vitaminler suda çözünür (B, C) veya yağda (A, D, E, K) çözünür olarak hazır bulunabilir.

Köpeğiniz için gerekli olan vitaminler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere vitaminler, organizmanın süreçlerinde gerekli enzimler olarak görev yapan organik moleküllerdir; ancak her bir hayvan cinsi, diğer hayvanlardan farklı olarak daha yüksek konsantrasyonlu bazı vitaminlere ihtiyaç duyabilir.

Örneğin, köpekler için gerekli olan vitaminler, kediler için söz konusu değildir. Köpeğinizin besinlerinde hangi vitaminlerin gerekli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Retinol veya A vitamini

Bu tür vitamin, büyümede olduğu kadar gözlerin korunmasında da önemli bir rol oynar. Ayrıca hayvanın bulaşıcı mikroorganizmaları engellemesine yardımcı olur. Tüylü dostunuzun beslenmesine eklemeniz gereken, A vitamini veya öncülleri açısından zengin besinler şunlardır:

  • Karaciğer ve balık karaciğeri yağları
  • Yumurta sarısı
  • Meyve
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Sebzeler

B kompleksinin vitaminleri önemlidir

Doğa, B kompleksini oluşturan dokuz farklı vitamini bünyesinde bulundurur.  Bu bileşikler, metabolizmanın enerjisine olduğu kadar hücresel çoğalmaya ve bunun sonucunda da organizmanın dokularının sentezine müdahale eder.

Askorbik asit veya C vitamini

Bu vitamin, bağ dokusunun ana bileşeni olan kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda çoğu organizma kolajen üretmesine rağmen birçok hayvan cinsi, insanlar da dahil olmak üzere, bunu yapamaz.

Köpekler, bunu kendi başlarına sentezleyebilir ve bu sebeple besinlerinin kolajen içermesine gerek yoktur.

E vitamini

Bu vitamin, vücudun savunmasında vazgeçilmez bir rol oynar. Bu nedenle bitkisel yağlar, tahıllar ve kuruyemişler gibi besinler tüketilmelidir.

Kolekalsiferol veya D vitamini

Vücut, bu vitamini, belli bir süre güneşe maruz kaldığında kendisi üretir ancak şu besinleri tüketerek takviyede bulunmanız gerekir:

    • Yumurta
  • Lüfer (somon veya uskumru)
  • Balık karaciğeri yağı

Bu çeşit besinler, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini seviyesini iyileştirebilir. Bu besin, kalsiyum ile birlikte, sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

K vitamini

K vitamini, kan pıhtılaşma süreçlerine dahil olur ve vücuttaki bakteriler tarafından üretilir. Veterineriniz yazmadığı sürece hayvanınızın besinlerine dahil etmenize gerek yok.

Köpek ihtiyaç duyduğu besinleri alıyor.

Sonuç olarak vitaminler, vücudun süreçlerinde önemli bir rol oynadığından, küçük miktarlarda bile olsa bir köpeğin beslenmesinde çok önemlidir. Son olarak, bir hayvanın beslenme düzenindeki herhangi bir değişiklik için veterinere danışın. Bunun nedeni, bir evcil hayvan için en uygun beslenme düzenini ancak onların belirleyebilmesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.