Esaret Altındaki Filler İçin Özel Tesisler

Yetiştirme merkezleri ve hayvanat bahçelerinden sorumlu kişiler, tutsak filler için tesislerin özelliklerini inceliyor. Ek olarak, büyük fillerle uğraşırken daha büyük bir zorluk vardır.
Esaret Altındaki Filler İçin Özel Tesisler
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Vahşi hayvanların esaret altında yetiştirilmesi nesiller boyu yaygın bir uygulama olmuştur. İnsanların güzellikleri, boyutları, güçleri ve zekaları nedeniyle hayranlık duydukları hayvanlar olan filler için durum böyledir. Bu hayvanları barındıran üreme merkezleri ve hayvanat bahçeleri, esaret altındaki filler için her türlü imkana sahiptir.

Bu büyüklükteki hayvanların ihtiyaçları ve kapasiteleri nedeniyle, bu hayvanları barındıracak binaları tasarlamaktan sorumlu kişiler, tavanların yüksekliği ve malzemelerin direnci gibi pek çok şeyi dikkate almalıdır.

Esaret altındaki filler için sabit kurulumlar

Ne yüksekliktedir?

Yetişkin erkek Afrika filleri 6 metreden fazla büyüyebilir. Alan müsaade ediyorsa, arka ayakları üzerinde durmayı da severler. Bu nedenle, bu hayvanları barındıracak bir yapının minimum yüksekliği 7,5 metre olmalıdır.

Bu aynı zamanda herhangi bir ışık, fan, kablo, gözetleme kamerası veya kırılgan öğenin 7,5 metre yüksekliğe yerleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu öğeler, 7 metrenin altına yerleştirilirse tehlike oluşturabilir veya en azından metalle korunmalıdır.

ayakta duran fil

Peki ya kapılar?

Tarih boyunca insanlar, tutsak hayvanları taşımak için sistemler ve birçok türde kapı tasarladılar. Filler için akılda tutulması gereken kilit noktalar şunlar olacaktır:

  • Malzemenin dayanıklılığı
  • Kapının ne kadar çabuk açıldığı ve kapandığı
  • Operatörün kapıyı açıp kapatabilme imkanı

Ayrıca, bir kapının katı, mat malzemeden yapılıp yapılmadığı, diğer fillerle görsel veya dokunsal temasa izin verip vermemesi de önemlidir. Filler doğal olarak sosyal hayvanlar oldukları için bu temasa izin vermek gerekir. Ancak bu, önemli bir yapısal zorluk yaratır.

Esaret altındaki filler için özel tesisler: Farklı kapı türlerinin avantajları ve dezavantajları

Kapı tasarımlarına göre iki seçenek vardır:

  • Yatay çubuklu bir kapı. Ancak bu, hayvanın yapıya tırmanmaya çalışmasına veya kendisini destekleyerek kapının kırılmasına veya filin yaralanmasına neden olabilir.
  • Filin kafasının veya gövdesinin yanal hareketlerine dayanabilmesi gereken dikey parmaklıklı bir kapı.

Gördüğünüz gibi, her seçeneğin riskleri vardır. Malzemenin gücü de önemlidir.

Kapı hareketi mekanizmasına gelince (hidrolik, pnömatik, elektrikli veya manuel), bu genellikle bütçeye bağlıdır. Örneğin, hidrolik kapılar toksik olmayan bitkisel yağlar veya petrol ürünleri gibi hayvanlar için güvenli sıvılar kullanmalıdır.

Her durumda, herhangi bir otomatik kapı sistemi, elektrik kesintisi durumunda manuel bir seçeneğe sahip olmalıdır.

Kötü bir kapı tasarımından kaynaklanan sorunlar nelerdir?

Birçok kapı, özellikle hidrolik olanlar kapanırken fillerin gövdelerine zarar vermiştir. Hayvana herhangi bir zarar gelmesini önlemek için operatörün kapının tamamen kapandığını görebilmesi önemlidir.

Ayrıca, yaralanmayı önlemek için filleri kapılardan geçmeleri için eğitme protokolleri olmasını şiddetle tavsiye ederiz. Sonuçta, bunlar öğretilmesi kolay eylemlerdir ve hayvan ve bakıcıları için güvenlik sağlar.

Fil dizginleme cihazları

Filleri zapt etmek, esaret altında yetiştirme ve barındırma sürecinin kritik bir parçasıdır. Bakıcılar, hangi yöntemi kullanırlarsa kullansınlar, filleri dizginlenmeyi kabul etmeleri için eğitmelidir. Bununla birlikte, belirli bakım veya sağlık prosedürlerini gerçekleştirirken onları iyi bir şekilde kısıtlamak da önemlidir.

esaret altındaki filler

Esaret altındaki filler için özel tesisler: Taşıma için mobil cihazlar

Taşıma sırasında muhafaza için iki temel seçenek vardır: konteynerler ve römorklar. İlk durumda, filler daha sonra taşıma araçlarına yerleştirilen ayrı konteynerlere yüklenir. İkinci durumda, filler bir römorkun içine sabitlenir.

Başarının anahtarı, filin daha önce bu özel taşıma aracının içinde bulunmuş olmasıdır. Fil bu alanda ne kadar rahatsa, taşıma o kadar az stresli olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Filleri Etkileyebilecek Viral Enfeksiyonlar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Filleri Etkileyebilecek Viral Enfeksiyonlar

Yaşamlarının bir noktasında fillere etki edebilecek çeşitli viral enfeksiyonlar bulunmaktadır. Komplikasyonları önlemek için uygun tedavi uygulamak...  • Fowler M, Mikota S. Biology, Medicine, and Surgery of Elephants. Hoboken: John Wiley & Sons; 2008.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.