Kedinizi Daha Sosyal Hale Getirmek İçin 3 İpucu

Kediniz pek sosyal değil mi? Bu duruma nasıl yaklaşabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenin.
Kedinizi Daha Sosyal Hale Getirmek İçin 3 İpucu

Son Güncelleme: 27 Ağustos, 2020

Kediniz siz ve evinizdeki diğer birkaç kişiyle iyi anlaşıyor ama diğer kediler ve misafirlerle hiç ilgilenmiyor mu? İşte kedinizi daha sosyal hale getirmek için yapabileceklerinize dair birkaç ipucu.

Kedinizi daha sosyal hale getirmek için sabrınızı kullanın

Kedisiyle oynayan bir kadın

Kedinizin yabancılarla sorunları olmasının sebebi erken yaştaki sosyalleşme eksikliğidirHenüz yavruyken yabancılarla yeterince etkileşimi ve diğer kediler ya da hayvanlarla yeterince ilişkisi olmamış olması kuvvetle muhtemeldir.

Bu sebepten dolayı, bunun bir çözümü olup olmadığını düşünebilirsiniz. Şanslısınız ki var ama oldukça fazla sabır gerektirir. Eğer denemek isterseniz, sizin için birkaç ipucu hazırladık.

Zor gözükse bile, kedinizi sosyalleştirmek imkansız bir şey değildir. Kediniz erken yaşta sosyalleşmemiş olsa bile aşağıda bazı öneriler bulacaksınız.

1. Kedinizi güvende hissettirin

İlk önemli şey kedinizin çevresinde güvende hissetmesidir. Bunu yapmak için onu teşvik etmeli ve farklı oyunlarla harekete geçirmelisiniz.

Çok detaya girmeden örnek vermek gerekirse:

  • Onu okşayın
  • Kibar ve sevecen bir sesle konuşun
  • Onu tarayın

Kedinizle oynamak aynı zamanda kedinizin merak hissinin ve doğal zekasının gelişmesine de yardım eder.

Her kedinin aynı ilgi seviyesine ihtiyacı yoktur. Ama kedinizi yakından gözlemlerseniz, rahat olup olmadığını ya da aranızdaki bağ üzerine daha fazla çalışmaya devam edip etmemeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz.

2. Kedinize acele ettirmeyin

Eğer yeterince sosyal değil ise, kapı zili çaldığında ya da yabancı sesler duyduğunda muhtemelen kaçar ve saklanır. Yapabileceğiniz en kötü şey ise onu orada bulunmaya zorlamaktır. Ona zaman verin. Belki er ya da geç merak duygusu ağır basar ve bölgesine giren kişinin kim olduğunu görmeye gelir.

Eğer uzun süre ortada gözükmez ise gidip bakabilirsiniz. Ama kedilerin genellikle yüksek seslerden nefret ettiğini ve insanların bazen gürültülü olabildiğini unutmayın. Eğer işin içinde gürültücü çocuklar da varsa daha da kötü.

İdeal olarak, eğer her misafir geldiği zaman kayboluyor ve bir daha ortaya çıkmıyorsa, onu aramaya gidin ve odaya sokun. Yavaş yavaş, diğer insanlara alışmaya başlayacaktır ve saklanmayı bırakacaktır. 

3. Onu yürüyüşe çıkartın

Dışarıda tasmayla gezen bir kedi

Eğer her şey iyi gidiyorsa ve kediniz yabancılardan saklanmayı bıraktıysa, bir adım öteye dahi gidebilirsiniz. Kedinizi yürüyüşe çıkartmaya ne dersiniz? Farklı çevreleri keşfetmek ve diğer hayvanlar ile insanlarla etkileşim kurmak için iyi bir fırsattır. Ama onu bu duruma aşama aşama alıştırmalısınız.

Tabi ki, köpeklerden farklı olarak kedilerin yürüyüş yapmaya ihtiyacı yoktur. Evin içinde de gayet idare edebilirler. Ama eğer dışarı çıkarlarsa, kısırlaştırılmış olmaları gerekir.

Eğer dışarı çıkma fikri kedinizin hoşuna giderse, onu kediler için özel bir tasmaya bağlı tuttuğunuza emin olun. Bu sayede, eğer korkarsa kaçmayacaktır. Aynı zamanda aşılarının da vaktinde yapıldığından emin olmalısınız. Herhangi bir ekstra aşıya ihtiyacı olup olmadığını veterinerinize danışın.

İlginizi çekebilir ...
Bir Evcil Hayvan Sizi Nasıl Daha İyi Bir İnsan Haline Getirebilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Evcil Hayvan Sizi Nasıl Daha İyi Bir İnsan Haline Getirebilir?

Bir evcil hayvan sahibi olmanın daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olabileceği konusunda çeşitli araştırmalar bile bulunmaktadır.