Gizli Hayvan Zulmü ve Türleri

Gizli Hayvan Zulmü ve Türleri

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2019

Ne zaman hayvan zulmü ile ilgili bir haber duyarsanız, bu ifadenin ne anlama geldiğini zaten bildiğinizi daha net fark edersiniz. Ancak hayvan zulmü aslında bir köpeğe vurmanın ya da onu terk etmenin çok daha ötesine geçer. Yasalar ve çevrenizdeki insanlar tarafından fark edilemeyecek bazı gizli hayvan zulmü türleri vardır.

Gizli Hayvan Zulmü Nedir?

Bir hayvana vuran ya da ona kötü davranan birini gördüğünüzde hemen polisi aramak isteyeceğiniz zaten su götürmez bir gerçektir. Ancak bazı insanlar köpeklerine belirli bir şekilde davranırlar ve bu, bizim gözümüden kaçar. Bunlardan en yaygın olanlarından bazılarını aşağıda anlattık:

Gizli Hayvan Zulmü: Hayvanlara “İnsanlarmış” Gibi Davranmak

Normalde insanlar tarafından fark edilen bir hayvan istismarı, hayvanlara karşı vahşi davranışlar sergilenme durumudur; fakat olay gizli hayvan zulmü olduğunda durum farklıdır.

Bazen insanlar, evcil hayvanlarına karşı duydukları çok güçlü sevgi sebebiyle de hayvanlarını suistimal ederler. Örneğin, bazı insanlar farkına varmadan hayvanlarını insanlaştırır.

Sanki insanlarmış gibi onlarla konuşmaya başlarlar ve koltuklarında ya da yataklarında hayvanları için bir yer ayırırlar. Onları her gün yıkarlar ve yazın yeni ve modaya uygun; kışın ise sıcak tutan kıyafetler giydirirler.

Kısacası, köpeklerin insan değil de, hayvan olduklarını unuturlar. Bu da bir çeşit zulümdür; çünkü hayvanlar içgüdülerine sahip olmalıdırlar ve bu tür davranışlar, hayvanın karakterinin ortaya çıkmasına izin vermez.

Diğer bir deyişle, evcil hayvanların kendileri olmalarına izin vermek yerine, onları insanlaştıran kişinin yaşam tarzına mükemmel bir şekilde adapte olmaları gerekir.

Sonuç olarak, bu durum stresli ve korkak bir evcil hayvan yaratmış olur. Hatta hayvanlar antisosyal bir hale gelebilir ve kaygı bozukluğu yaşayabilirler; çünkü bu sorunlu durumla nasıl başa çıkacaklarını bilmezler.

Evde Yalnız Bırakmak

Hayvan zulmü, hayvanların sokaklara terk etmenin de çok daha ötesine gider. Örnek olarak, bir evcil hayvanı sekiz saatten daha fazla evde tek başına bırakmak da çok acımasızca bir davranış olabilir.

gizli hayvan zulmü

Eğer hayvan bir odada kilitli kaldıysa ya da evin dışında bırakıldıysa, durum daha da kötüdür. Köpekler, diğer canlılara sevgi verip almaya ve arkadaşlık yapıp arkadaşlık görmeye ihtiyacı olan sosyal hayvanlardır.

Hayvanları olması gereken süreden daha uzun bir süre yalnız bırakmak, zulmün bir diğer formudur. Ne zaman böyle bir duruma şahitlik ederseniz ya da böyle bir durumdan şüphelenirseniz, hemen ilgili yetkili birimlere şikayet edin.

Gerekli Bakımı Sağlayamamak

Pek çok insan terk edilmiş hayvanların başına bir çatı koymanın, hayvanın sağlığı ve refahı için yeterli olduğunu düşünür. Fakat bu düşüncede yanılırlar. Bu düşünce gerçeğin yanına dahi yaklaşamaz.

Aslında hayvanların mamaya, hijyene, egzersize, sevgiye ve huzura ihtiyacı vardır. İnsanların evlerinde hayvanları resmen biriktirmesine ve onlara temel bakım sağlamamasına sebep olan bir psikolojik bozukluk olan “Noah sendromu“ndan daha önce de bahsetmiştik.

Bu, yasalar tarafından ceza alması mümkün olan, hayvan zulmünün bir diğer formudur. Aynı zamanda, hayvanlar ya da hayvan hakları için hiç iyi değildir. Noah (Nuh) sendromu durumunda, etraftaki insanları etkileyebilecek sağlıksız koşullar meydana gelir.

Bu sendromdan muzdarip olan hiç kimseyi tanımıyor olsanız da, belki yalnızca bir hayvanı olan ve bu hayvana da doğru düzgün bakmayan biri tanıyor olabilirsiniz. Bunun da zulüm olduğunu unutmayın.

Hayvanları Zorla Çalıştırmak

Çocukken bir sirke gitmemiş olan var mıdır? Aslanlar ve fillerin sizi nasıl eğlendirdiğini hatırlıyor musunuz? Günümüzde bazı insanlar Tayland’da file, Fas’ta ise deveye binmekten hala keyif alıyor.

Ancak bu hayvanların yaşamak zorunda oldukları hayat koşullarını hiç düşündünüz mü? Bu hayvanlar çoğu durumda hayvan zulmünün bir kurbanı olur ve genellikle kötü muameleye maruz kalırlar.

sirkte çalıştırılan hayvanlar

Sirk hayvanları, çok uzun saatler boyunca aşırı sıcaklıkların altında açık havada tutulurlar; böylece sahipleri, bu hayvanların üzerinden hızlı bir şekilde para kazanır. Onu yıllarca tutsak tutan zincirlerden serbest bırakıldıktan sonra gözleri yaşaran ve sonunda ağlayan bir fil ile ilgili gerçek bir olay yaşanmıştı. Ne kadar üzücü bir olay!

Sizler, birer hayvansever olarak bu gibi gizli hayvan zulümlerine işaret eden durumlar için gözlerinizi açık tutmalısınız. Hayvan haklarına sahip çıkmak ve hayvanların refahını gözetmek herkesin görevidir. Korkak olmayın. Cesur olun ve gizli ya da aleni herhangi bir hayvan zulmüne şahit olduğunuz her zaman mutlaka şikayet edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cedón, M. & Holm, A. (2012) ABANDONO DE ANIMALES DE COMPAÑÍA. Universidad Autónoma de Barcelona.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.