Medeniyette Fillerin Rolü

Tarih boyunca fillerin uygarlıktaki rolü değişiklik göstermiştir. Bugün sahip oldukları rolden çok da farklı değildir.
Medeniyette Fillerin Rolü
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Fillerin uygarlıktaki rolü değişkendir, ancak çok eski zamanlara kadar uzanır. Aslında, 4500 yıl önce esaret altında filler olduğuna dair kanıtlar vardır. Dolayısıyla, eski ya da modern uygarlıkların kullandığı fillerin çoğu doğal yaşam alanlarından gelmektedir.

Medeniyette Fillerin Rolü

Filler en büyük ve en güçlü kara hayvanlarıdır ve her zaman merak, kıskançlık ve korku uyandırırlar. İnsanlar onlara hem ibadet ediyorlar hem de eski dönemlerde ve günümüzde bile onlara kötü muamele ediyorlar.

fillerin medeniyetteki rolü
Fil, biyoçeşitliliği koruyan türlerden biridir.

Üç tür fil vardır – orman fili, Afrika Fili ve Asya fili. Hepsi esaret altında tutulmuştur ve çeşitli amaçlar için eğitilmiştir. Bunlar tarih boyunca anlatılmıştır ve bu nedenle birçok olayda önemli bir rol oynadığı reddedilemez. Belki de bu, bu türün insanlarla ilişkisini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Medeniyette filler – savaş

Vedik dönemde Hindistan

Filler zamanın başlangıcından beri Hindu donanmalarının bir parçasıydı. Eski zamanlardan fillerin savaş hayvanları olarak kullanımını anlatan çok sayıda hikaye vardır.

Hindistan’da savaşta öldürülen bir file dair ilk kayıt MÖ 1100’den kalmadır.

Helen İmparatorluğu

Antik Yunanistan, MÖ 530’da Pers İmparatoru Cyrus’un yenildiği savaşlarda fillerin önemi ile ilgili çok sayıda veriye sahiptir. Aslında hikayeler MÖ 331’de Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Darius arasındaki savaşta daha da ayrıntılı hale geliyor.

Güney Akdeniz ülkeleri

İskenderiye İmparatorluğu’nun bir başka bölgesi olan Mısır’daki I. Ptolemy, kendine bir filler ordusu kurmuştur. MÖ 312’de Gazze savaşı sırasında yakaladığı 43 Asya fili ile başladı. Böylece, II. Ptolemy, bu Afrika fillerinin çoğunu ordusuna dahil etti.

Asya Ülkeleri

Birçok Hindu imparatorluğu M.Ö. ilk binyılda yıkıldı ve filler bu tür askeri çatışmaların çok önemli bir parçasıydı.

Tören filleri

Etkileyici boyutları nedeniyle, insanlar genellikle filleri güç sembolü olarak kullandılar. Bakımlarını sağlamak oldukça pahalıydı ve bu nedenle onlara sahip olmak iyi bir statü göstergesiydi.

fil heykeli

Roma İmparatorluğu döneminde, savaşlardan sonra yakalanan filler gladyatör alanlarına taşındı. Buralara geldiklerinde insanlar onlara işkence ettiler ve onları diğer hayvanlara ve gladyatörlere karşı savaştırdılar.

Daha sonra, bu hayvanlar Avrupa kralları için mükemmel bir hediye olarak görülmeye başladı. Örneğin, 1230’da Kahire Sultanı, Sicilya Kralı Frederick’e bir fil hediye etti. Sicilya Kralı bu fili Milano’ya görkemli bir giriş yapmak için kullandı.

Fillerin medeniyetteki rolü – yük hayvanları

Asya Ülkeleri

Filin savaş hayvanları olarak kullanımı gerçekten de tarihseldir. Ancak, çoğu zaman yük hayvanı olarak kullanıldıklarını söylemeden edemeyeceğiz. Wylie, inşaat, ağaç kesme ve nakliye için fillerin kullanımının M.Ö. 2000 yılına kadar uzandığını ileri sürmektedir.

Boyutları, güçleri ve zekaları göz önüne alındığında, çoğu insan onları birçok iş yapmak için kullanabilecekleri canlı makineler olarak görüyor. Ancak bu tür işlerin göreceli önemi nedeniyle, kitaplarda fillerden bahsedilen bölümler asgari derecede önemlidir.

Afrika Ülkeleri

Kartaca’nın filleri savaş için eğitmesinden 2000 yıl sonra, Belçika Kralı Leopold Kongo’da onlar için bir iş okulu kurmuştur. 1910’a kadar 35 fili vardı. Ardından “Fil Evcilleştirme Merkezi” olarak anılmaya başladı. Ancak, daha sonra burayı terk ettiler.

açık alanda bir fil

Sirk filleri

Gösterilere katılan ilk filler MÖ 1000’de Vética Hindistan’a kadar uzanıyor. O zamandan beri neredeyse hiç ara vermeden birçok gösteride rol aldılar.

Yukarıda bahsettiğimiz Roma amfi tiyatrolarındaki işkencelerine ek olarak, dönemin sirklerinde seyirciyi eğlendirmek için eğitildiler. Repertuarları arasında ip üzerinde yürümek, gösterişli takım elbiseler giymek, bıçak atmak vb. vardı.

Modern sirk kavramı on dokuzuncu yüzyıl Avrupa’sında, İngiltere ve Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bundan sonra, tüm dünyayı dolaştı ve Amerikan kıtasına ulaştı. 1887’de, Amerika’da 160 fili olan bir sirk vardı.

sirkteki mutsuz fil

Fillerin Medeniyetteki Rolü – Hayvanat Bahçeleri

Filler 3500 yıldan uzun süredir kişisel koleksiyonların bir parçası olarak esir tutuluyor. Eski Mezopotamya kenti Ur – MÖ 2000 – onları halka tanıtmak için hayvanat bahçelerinde tutmuştur. Bugün, filler hayvanat bahçelerinde önemli cazibe noktaları olmaya devam ediyor. Sukumar, Batı’daki hayvanat bahçelerinde 1000’den fazla esir Afrika filinin hala yaşadığını tahmin ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fowler M, Mikota S. Biology, Medicine, and Surgery of Elephants. Hoboken: John Wiley & Sons; 2008.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.