Logo image
Logo image

Dünyanın En Agresif 10 Hayvanı

4 dakika
Dünyadaki en saldırgan hayvanlar kötü değildir, ancak hiçbirinin etrafında olmak da istemezsiniz. Bu yazımızda onları daha yakından tanıyabilirsiniz.
Dünyanın En Agresif 10 Hayvanı
Son Güncelleme: 16 Kasım, 2022

Dünyanın en agresif hayvanları sonsuz bir liste oluşturabilir, ancak belirli objektif kriterler kullanırsak listeyi daraltabiliriz. Bu makalede, saldırganlık terimini, kendilerini büyüklük, güç veya ölümcüllük açısından aşan varlıklarla yüzleşme korkusunun yokluğu anlamında alacağız. Ayrıca, diğer tehlikeli hayvanların yırtıcı kapasitesini de hesaba katacağız.

Doğa, bazı durumlarda, korunma ya da basit yeme ihtiyacı için, saldırganlığın hayatta kalmanın tek yolu olabileceği, istenmeyen bir yerdir. Aşağıda, bu mizacın bazı karakteristik örneklerini öğrenebilirsiniz.

Dünyanın en agresif 10 hayvanı

Bu yazımızda okuyacağınız hayvanların keskin pençeleri ve dişleri olan, çok büyük cüsseli canlılar olacağını düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, saldırganlığın genellikle ellerinde doğal silahlar olmasını gerektirmediği gerçeğini gözden kaçırmayın. Bu listedeki birçok hayvan sizi şaşırtacak!

1. Su aygırı ( Hippopotamus amphibius)

Otobur olmalarına ve ortalama 500 kilogram (1100 pound) ağırlığa sahip olmalarına rağmen, su aygırları, aslan ve timsah gibi yırtıcı hayvanlarla saldırganlıkta rekabet eder. Günde çok miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyduğu ve alanını timsah veya kıyıya zorla yaklaşan diğer hayvanlardan temizlemekten sorumlu olduğu için, yalnız ve son derece bölgesel bir hayvandır.

Su aygırı, Afrika’da her yıl onunla karşılaşınca ölen tahmini 500 kişiyle, dünyanın en ölümcül büyük memelisidir.

Some figure

2. Kral kobra (Ophiophagus hannah)

Ophidianların genel olarak yemek yiyebilmek için agresif olmaları gerekir. Bununla birlikte, kral kobranın durumu özeldir çünkü ofiyofagdır, bu da diyetinde başka yılanların (hatta kendi türünün yılanlarının) bulunduğu anlamına gelir. Açıkçası, bir hayvan yılan avlamak için uysal olamaz!

Dişleri, kurbanı kalp veya solunum durmasına neden olana kadar kademeli olarak felç eden büyük miktarda nörotoksik zehir enjekte eder.

Some figure

3. Wolverine ( Gulo gulo)

Wolverine, inanılmaz gücü ve vahşiliği ile ünlü bir musteliddir. Toynaklılar veya diğer etoburlar gibi kendisinden çok daha büyük avlarla beslenir. Yalnız, her yerde yaşayan ve çöpçü bir hayvandır ve av bulamazsa meyveler, yumurtalar ve leşlerle beslenir.

4. Leopar foku ( Hydrurga leptonix)

Bu foklar, yaşadıkları Antarktika habitatlarında çok miktarda canlı yemek yemeleri gerektiğinden, ailelerinin en vahşileri arasındadır. Ağızlarına sığan her şeyi (kalamar, balık ve hatta leş) avlarlar ve en hızlı avı yakalamaya hazır çevik yüzücülerdir.

Büyük boyları (büyük bir dişi 4 metre ve 500 kilo – 13 fit ve 1100 pound) bu memelilerin imparator penguen de dahil olmak üzere penguenleri avlamasına izin verir. Buna ek olarak, su altında ulaştıkları büyük hız, onlara yüzmenin ortasında kurbanlarını avlama yeteneği verir.

Bu memeliler, diğer fok türlerinin yavrularını bile avlayabilir.

Some figure

5. Dünyanın En Agresif Hayvanları: Asya dev eşek arısı ( Vespa mandarinia)

5 santimetre (2 inç) uzunluğa ulaşan bu devasa hymenopteran, koloni yeterince büyük olduğunda gruplar halinde avlanabilmektedir. Zehri çok güçlüdür ve avının dokularını daha kolay yemek için çözer.

Bu eşekarısı beslenmek için bal arısı peteklerini istila ediyor ve veriler ürkütücü: 10 eşek arısı 10.000 arıyı öldürebilir. Tür, larvalarını yemek için sarı eşek arılarına (Vespa simillima xanthoptera ) bile saldırır. Bir insan tek seferde birden fazla kez sokulduğunda ciddi sorunlar yaşayabilir.

Asya dev eşek arısı
6. Firavun Fareleri ( Herpestidae)

Bu mustelid ailesi aynı zamanda gaddarlığıyla da bilinir. Ancak bu, başka türlü mümkün olmayan durumlardan biridir, çünkü firavun fareleri onları avlayan kral kobra ile uğraşmak zorundadır. Zehirine karşı bağışıktırlar ve ona karşı durmaktan çekinmezler – savaşları bile kazanabilirler.

Some figure

7. Bal porsuğu ( Mellivora capensis)

Gördüğünüz gibi, mustelidler bu listede büyük bir varlığa sahiptir, çünkü yaşam alışkanlıkları, var olan en agresif hayvanlar arasında olmalarını gerektirir. Bal porsuğu, bir kaplumbağanın kabuğunu delip geçebilen çenelere sahip olması ve balı yemek için kovanlara saldıran tadıyla dikkat çekmesi nedeniyle grubun en bilinenlerinden biridir.

8. Babunlar

Bu primatlar Cercopithecidae ailesine aittir. Saldırganlıkları, fırsatçı beslenmelerinden kaynaklanmanın yanı sıra, grupları içinde oluşturdukları güçlü hiyerarşilerde hayatta kalabilmeleri için gereklidir. Bazen, zorluğun kendisi türün sosyal yapısında yatmaktadır.

Babunların sosyal organizasyonu, baskın erkeklerin harem oluşturmasıyla karakterize edilir ve bunlar saldırganlık yoluyla oluşturulur.

Some figure

9. Porsuk ( Meles meles)

Bu sokulgan ve gececil memeli, arı kovanlarına saldırma alışkanlığına da sahiptir. Agresifliği savunmacıdır, çünkü saldırılara direnecek kadar güçlü bir cilde ve güçlü çenelere sahiptir, böylece herhangi bir saldırıdan kaçabilir ve aynı anda oldukça fazla hasar verebilirler.

Some figure

10. Asya kır faresi ( Suncus murinus)

Sivri farelerin ait olduğu Soricidae familyası (adı yanıltıcı olan bunun gibi), temelde açlıktan ölmemek için onları sürekli yemeye zorlayan inanılmaz derecede hızlı bir metabolizmaya sahip küçük memelilerdir. Örneğin, 30 gramlık bir bireyin sağlıklı kalması için günde 90 gram (ağırlığının 3 katı) böcek tüketmesi gerekir.

Ev faresi öncelikle böceklerle beslenir. Muazzam açgözlülüğü, güçlü bölgeselliği ile birleştiğinde, onu bölgesinin güçlü bir savunucusu yapar. Hem kendi türdeşlerini hem de karşı karşıya olduğu olası yırtıcıları, güvenliğine aldırmadan dışarı atar.

Hayvanlarda saldırganlık yanıltıcı bir terimdir ve antropomorfik imalara oldukça duyarlıdır. Dünyanın en agresif hayvanları hakkında konuştuğumuzda, insanlara yönelik saldırılara ilişkin verileri dahil etme eğilimindeyiz, ancak çoğunun kendilerini bize karşı savunmak zorunda olduğu gerçeğini gözden kaçırmamalıyız. Bu onları kötü varlıklar yapmaz, sadece evlerini işgal ettiğimizde kaçınmamız gereken hayvanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Suncus murinus (Asian house shrew). (s. f.). Animal Diversity Web. Recuperado 2 de agosto de 2021, de https://animaldiversity.org/accounts/Suncus_murinus/#behavior
  • Ophiophagus hannah (Hamadryad, King Cobra). (s. f.). Animal Diversity Web. Recuperado 2 de agosto de 2021, de https://animaldiversity.org/accounts/Ophiophagus_hannah/
  • Qi, Z. Q., Yonaha, K., Tomihara, Y., & Toyama, S. (1994). Characterization of the antihemorrhagic factors of mongoose (Herpestes edwardsii). Toxicon32(11), 1459-1469.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.