Doğan Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Bugünün makalesinde, size çok gelişmiş bir görme yeteneği olan bir yırtıcı kuş olan doğan hakkında her şeyi anlatacağız. Ayrıca uçtuğunda büyük hızlara ulaşabilir.
 

Bugün size doğangiller ailesinin bir parçası olan bir yırtıcı ve yanılmaz görüş yeteneğiyle bilinen bir kuş olan doğandan bahsedeceğiz. Görüş yeteneği, uzak mesafelerde bile avını tespit etmesini sağlar. Bundan dolayı doğan etkili ve hızlı bir avcıdır.

Doğan hakkında bazı detaylar

40’tan fazla doğan türü vardır ve boyutu ve rengi değişir. Bu hayvan Antarktika hariç tüm gezegende yaşar.

Doğan’ın fiziksel özellikleri arasında aşağıdakilere dikkat çekebiliriz:

  • Türlere bağlı olarak 25-665 cm uzunluğundadırlar. Dişiler erkeklerden biraz daha büyüktür.
  • Doğanların hava yoluyla hareketlerini kolaylaştıran sağlam bir vücut şekli vardır.
  • İnce, esnek ve koni şeklinde kanatları vardır, bu da onları çok çevik hale getirir ve hızlı bir şekilde yön değiştirme yeteneği verir.
  • Güçlü ve keskin pençeleri av yakalamak için idealdir.
  • Avladıkları hayvanları parçalamak için kalın, güçlü ve kavisli gagalarını kullanıyorlar.

Keskin ve hızlı bir avcı kuş olduğu bilinen, gelişmiş görüş yeteneğine sahip bir yırtıcı kuş olan doğan hakkında bilgi edinin.

İnanılmaz görüş

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu kuşun inanılmaz bir görme yeteneği var; ortalama olarak, insanlarınkinden iki buçuk kat daha iyidir. Bu nedenle avını büyük mesafelerden tespit edebilir.

doğan görüş yeteneği

Son Mohikan romanında yazar James Fenimore Cooper, kahramanı Hawkeye’a ismini doğan nedeniyle vermiştir. Çünkü uzaktan bile olsa tüfeğiyle hedefi vurabiliyordu.

Keskin ve hızlı bir avcı

Doğan avını havadan tespit ettiğinde, büyük bir hızla ve kıskanılacak bir hassasiyetle ona doğru fırlar. Farklı doğan türlerinin farklı av yöntemleri olsa da, en yaygın olanı uçmak ve dalmaktır.

Bu koşullar altında, bazı türler özellikle hızlıdır ve saatte 200 km hızın üzerinde uçar. Bununla birlikte, Aladoğan saatte 300 km hızı aşar ve hayvan krallığında en hızlı hayvan olarak kabul edilir.

Esas olarak küçük hayvanlarla beslenir. Örneğin;

  • Kemirgenler
  • Kuşlar
  • Kurbağalar
  • Balıklar
  • Yılanlar

Doğan hakkında daha fazla detay

Doğanların günlük alışkanlıkları vardır ve genellikle yalnız hayvanlardır; sadece üreme zamanı geldiğinde birlikte kalırlar. Yuvalarını yüksek yerlerde, dağlarda, uçurumlarda veya uzun ağaçların tepelerinde kurarlar. Gençlerini yırtıcılardan bu şekilde korurlar.

ters ışıktan fotoğraf

Doğan bir yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Dişileri genellikle yaklaşık üç yumurta bırakır ve yaklaşık 90 gün boyunca yavrularıyla ilgilenir, bu sırada gençlerin kendilerini savunması gerekir.

Vahşi doğada 15 yıllık bir yaşam beklentisi vardır ve esaret altında yirmi yıla kadar yaşayabilirler. Esaret altında, çoğunlukla avlanma için kullanılırlar.

 

Elbette, insan kurtların yanı sıra ana avcılarından biridir. Ek olarak, kartallar ve baykuşlar küçük doğan türlerini veya çok genç olanları avlayabilir.