Dev Armadillo Hakkında Her Şey

Dev armadillo, Güney Amerika'nın çoğunda yaşayan büyük bir hayvandır. Yasa dışı avlanma ve yaşam alanı kaybı nedeniyle nesli tükenme tehlikesi altındadır.
Dev Armadillo Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Dev armadillo, Cingulata takımından bir memelidir ve Dasypodidae ailesine aittir. Bilimsel adı Priodontes Maximus’tur.

Priodontes Maximus, Güney Amerika’ya özgü monotipik bir cinsteki tek üyedir ve günümüzde yer yüzünde bulunan en büyük armadillo’dur. Adı, vücudunun büyük bir bölümünü kapsayan güçlü kabuğunu ifade eder.

Dev armadillo özellikleri

Tam boyuna ulaştığında 20-33 kg arasında olabilir. Ayrıca, burnundan kuyruğunun ucuna kadar 76-100 cm arasında bir boya sahip olabilir.

Sırtının her tarafında çokgen plakalar bulunan küçük, kalın bir kafaya sahiptir. Aralarında zırh gibi plakalar bulunan kulakları oldukça ayrıktır. Koni şeklinde, ten renginde ve tüysüz bir yüze sahiptir. Bu hayvanın hepsi birbiriyle aynı görünen yaklaşık 100 dişe sahiptir.

Karnı çıplak olmasına rağmen, vücudunun geri kalanı küçük, esnek bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk, alt kenarlara doğru sarımsı tonlarda olan küçük, gri plakalardan oluşur.

Kuyruğunu ve bacaklarını da kaplayan enine sıralarda düzenlenmiştir. Ek olarak, özellikle ön ayakları üzerinde 20 cm uzunluğa erişebilen çok büyük güçlü pençelere sahiptir.

Dili, ana besin kaynağı olan böcekleri yakalamasına izin veren yapışkan bir madde salgılar. Harika bir koku alma duyusuna sahiptir, ancak diğer duyuları çok güçlü değildir. Aslında renkleri ayırt edemez, ama bu çok önemli değil çünkü gece ortaya çıkan bir hayvanıdır.

Dev armadillo dağılımı ve yaşam alanı

Dev armadillo, Güney Amerika kıtasında yaşıyor. Venezuela ve Guyanaları geçerek Kolombiya’dan Kuzey Arjantin’e kadar uzanıyor. Genelde Amazon nehri havzasının yakınlarında yaşarlar.

En sevdiği yaşam alanları tropik ormanlar, taşkın ovalar ve savanalardır. Bu nedenle, dev armadillo geniş bir çeşitlilikte ekosisteme uyum sağlayabilir. Uzmanlar deniz seviyesinden 1.600 metre yükseklikte bile yaşadıklarını tespit etmiştir. Yaşadıkları yaşam alanından bağımsız olarak, tüm armadillolar hayatlarının büyük bir kısmını, inşa ettikleri yuvalarda yer altında geçirirler.

Dev Armadillo’nun üremesi ve davranışı

Gebelik dönemi yaz boyunca ve yaklaşık dört ay sürer. Sadece bir veya iki bebek doğururlar ve ilk birkaç ay boyunca anne sütünü yavaş yavaş yavrularına verirler. Dev armadillolar 9-12 aylık yaşta cinsel olgunluğa ulaşır.

Dev armadillo gece ortaya çıkar, yalnızdır ve yer altında yaşar. Yiyecek aramak için genellikle üç kilometreden fazla yolculuk yapar. Bununla birlikte, sert görünümüne rağmen, hızlı hareket edebilen ve harika bir kazıcı olan çok çevik bir hayvandır.

Buna ek olarak, kuyrukları üzerinde dururken arka ayakları üzerinde dengelerini koruyabilirler. Bu, yüksek seviyelerdeki termit tepelerine ulaşmalarını ve avcıları tehdit etmelerini sağlar.

Büyük ebadı ve güçlü zırhı nedeniyle, diğer armadilloların aksine, kabuğunu tamamen gizlemesine gerek yoktur.

Beslenme şekline gelince, esas olarak karıncaları ve termit kolonilerini tüketir. Bununla birlikte, eklem bacaklı larvalar, solucanlar, örümcekler, yılanlar ve leşçilleri de yer.

Dev armadillo’nun korunma durumu

Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından bu armadillonun nesli tükenme tehlikesi altında olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’nin (IIT) I. Ek’inde de (nesli tükenmek üzere) aynı şekilde ifade edilmektedir.

Kolombiya’da, dev armadillo nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya; Paraguay ve Arjantin’de, nesli tükenme tehlikesi var ve Peru ve Ekvador’da da savunmasızdır. Uruguay’da soyu tükenmiş sayılır.

Venezuela’da, tehlikededir ve 1983’te korunan bir tür olduğunu söylediler. İlk olarak 1996’da süresiz bir yasak koyan bir kararnameyle bu hayvanı avlamayı yasakladılar.

Dev armadillo çok az olduğu için kırılgan bir türdür. Ayrıca, tercih ettiği karınca ve termit diyeti nedeniyle düşük üreme kapasitesine ve çok özel beslenme alışkanlıklarına sahiptir. Onların toplam nüfusu bilinmemektedir, ancak uzmanlar 100 kilometrekarede altı adet olduğunu tahmin ediyor.

Yaşam alanı kaybına ek olarak, onları etleri için avlayan insanlar da bir tehdittir. Armadillolar protein kaynağı olarak oldukça değerli oldukları için agresif bir biçimde avlanırlar. Bu, nüfusunun büyük bir yüzdesinin yok edilmesi ile sonuçlanmıştır.

Ayrıca, başka bir tehdit koleksiyonerlere gizli satış yapmak için yasa dışı avcılık yapmaktır, ancak bunun ne kadar zarar verdiğini ölçmek zordur. Ek olarak, bazı Amazon yerli halkları, süs yapmak için toynaklarını kullanır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Superina, M., Abba, A.M., Porini, G. y Anacleto, T.C.S. (2009). «Priodontes maximus». Lista Roja de especies amenazadas de la UICN.
  • Wilson, D. E. y D. M. Reeder (Eds)(2005). Mammal Species of the World – A Taxonomic and Geographic Reference. Third edition.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.