Çita: Habitat, Özellikleri ve Davranışı

30 Temmuz 2021
Bu yazıda dünyanın en ünlü büyük kedilerinden biri olan çitaya daha yakından bakmak istiyoruz.

Çita güzel ve hayranlık uyandıran, tüm dünyada anında tanınan bir hayvandır. Zarif ve çarpıcı, doğal avcılardır. Bugün size onlardan biraz daha bahsetmek istiyoruz.

Çita hakkında bilmeniz gereken her şey

Özellikleri
Boy

Ortalama olarak, çitalar, yaklaşık 60 ila 80 cm olan kuyrukları hariç, 110 ila 150 cm uzunluğundadır. Omuzlarında 75 ila 90 cm  yüksekliğinde, 35 ila 60 kg arasında herhangi bir ağırlıkta olabilirler.

Kürkü

Çitaların her zaman lekeleri vardır. Kürkleri, belirgin siyah rozetlerle, soluk sarı veya koyu soğuk renktedir. Kürkleri çok uzun değil ama çok yumuşaktır.

Çita: tarih ve habitat

Araştırmacılara göre, çita yaklaşık 100.000 yıl önce Kuzey Amerika’dan Afrika’ya göç etmiş gibi görünüyor ve Afrika bugün hala yuvasını koruyor. Ayrıca Kuzey Amerika pumalarından türedikleri de söylenir. Ancak çita, Afrika’nın tropikal iklimini soğuk Amerikan kışlarına tercih ediyor gibi görünüyor.

çimlerde yatan çita

Bununla birlikte, kanıtlar, bir zamanlar çitaların yavrularını koruyamadıklarını ve neslinin tükenmek üzere olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, sadece birkaç çift üreme çifti vardı, bu yüzden bugün tüm çitalar benzer fiziksel özellikler gösteriyor.

Avlanma tekniği

Çitalar, büyük güçlerine rağmen, genellikle avlarını çaldırırdı. Sonuç olarak, zamanla alışkanlıklarını değiştirdiler ve artık gece yerine gündüzleri aktifler. Bu şekilde rakiplerinin önüne geçebilirler.

En büyük varlıklarından biri keskin gözleridir. Aslında belki de kartal gözlü değil çita gözlü olmalı deyim…

Bütün bunlara rağmen, çitalar avlanma konusunda oldukça temkinli hayvanlardır. Örneğin, aç bir aslan, yakalayacağı kesin olmasa da avın peşinde çok enerji harcarlar. Öte yandan çita, avın başarılı olacağından emin olana kadar bekleyecektir.

Doğru yaptıklarından emin olmak için çitalar avlanma taktiklerini seçmeden önce araziyi dikkatlice inceler. Eğer zemin onlara gizlice yaklaşmalarına izin veriyorsa, mümkün olan en yakın konumdan saldırmaya çalışacaklardır. Ancak arazi, avlarını yakından izlemelerine izin vermiyorsa, kovalamaca daha uzaktan başlayacak.

Çita: üreme

Çitalar çok eşli bir türdür, yani dişiler birden fazla eş arayacaktır. Her doğumda her biri yarım kilonun biraz üzerinde olan 2-4 yavrudan oluşacaktır.

yürüyen çita

Dişi çita, doğurduktan sonra, yavrularını yırtıcılardan koruyabileceği güvenli bir yere götürmeden önce akşama kadar bekler. Aslanlar, sırtlanlar ve diğer büyük kedi türleri genellikle pusuda bekler ve şans verilirse çita yavrularını alır. Bu, çitaların gündüz avlanma alışkanlığının büyük bir avantaj haline geldiği yerdir, çünkü diğer yırtıcı hayvanlar aktifken geceleri yavrularını koruyabilirler.

Yavrular yaklaşık 4 haftalık olana kadar annelerini dört patileri üzerinde takip edemezler. Aşırı sıcaklıklar ve tehlikeli ortamlar nedeniyle dünyaya uyum sağlamaları zor, yani çita yavrularının yalnızca %30’u ilk üç ayı geride bırakıyor.

Erkek çitalar, ister bakım ister besleme olsun, yavruları büyütmekle hiç ilgilenmezler. Dişiler, onlara avlanmayı öğretmek de dahil olmak üzere her şeyle ilgilenir. Genellikle av içgüdülerini uyandırmak için annelerinin onlara getireceği genç ceylan üzerinde avlanma becerilerini uygularlar.

Umarız bu inanılmaz hayvanlar hakkında biraz daha bilgi edinmekten keyif almışsınızdır. Çok az insan onları vahşi doğada görecek kadar şanslı. Ancak, onları daha iyi tanımak, onlara biraz daha yakın hissetmenize yardımcı olabilir.