Vahşi Hayvanlar İyi Evcil Hayvanlar Olurlar mı?

Evde egzotik, vahşi hayvanlara sahip olmak bu günlerde oldukça popüler, ama yanlış anlamayın, hepsi iyi evcil hayvanlar olmaz. Bunlardan birini evinize getirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok sınır ve önlem vardır.
Vahşi Hayvanlar İyi Evcil Hayvanlar Olurlar mı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ayılar, kaplanlar, aslanlar ve diğer türler gibi vahşi hayvanlarla etkileşime girebilen “hayvanlara fısıldayanlar” hakkında bazı harika videoları muhtemelen görmüşsünüzdür. Bu nedenle, çoğumuzun vahşi hayvanların iyi evcil hayvanlar olup olmadığını merak etmesi tamamen normaldir.

Egzotik evcil hayvan modası döngüsel gibi görünüyor ve zaman zaman vahşi bir hayvanı arkadaş edinmeye karar veren bazı ünlüler sayesinde popülerlik kazanıyor. Ancak, bir trendi takip etmeden önce artılarını ve eksilerini analiz etmek çok önemlidir.

Bir düşünelim ve bu olasılığın farklı faktörlerini analiz edelim. Ayrıca vahşi hayvanlarla birlikte yaşamanın risklerini de göz önünde bulunduralım.

Bir hayvanı vahşi yapan nedir?

Birçoğu yırtıcı olan vahşi hayvanlar, doğal ortamlarında hayatta kalmak için avlanan hayvanlardır. Kendi habitatının besin zincirinin en üstünde yer alan bir hayvan, insan sınıflandırmalarına göre bir süper yırtıcıdır.

Yani her yırtıcı, avlanan bir hayvandır, ancak avlanan her hayvan yırtıcı değildir. Örneğin evcil kediler, türlerinin diğer üyeleri gibi mükemmel avcılardır, ancak uzun süredir bir ev rutinine adapte oldukları için artık yırtıcı olarak düşünülmezler.

Diğerlerinin yanı sıra kedigiller, köpekgiller, yırtıcı kuşlar, porsuklar gibi avladıkları avlarla beslenen birçok tür vardır. Ekosistemlerin dengesinde önemli bir rol oynarlar çünkü avlanma aşırı nüfusun önüne geçer.

Bir tür, yırtıcı hayvanların yokluğunda aşırı derecede çoğalabilir ve bu, çevrede bir dengesizliğe yol açar. Dolayısıyla, bu aşırı nüfus, tarımsal üretim alanlarının yakınında meydana geldiğinde, genellikle zararlı canlıların artmasına ve insan ekonomisine zarar vermesine yol açar. Bu, bizim antroposentrik, kapitalist dünya görüşümüzde oldukça trajedidir.

Vahşi hayvanlar iyi evcil hayvanlar olurlar mı?

doğada vahşi hayvanlar

İlk olarak, neyin mümkün olduğunu önerilenden ayırt etmeyi ve hatta bunun ötesinde neyin ideal olduğunu düşünmeyi öğrenmelisiniz. Evet, vahşi hayvanları evcilleştirmek ve onlarla birlikte yaşamak mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz bu harika videolar bunu kanıtlıyor.

Ancak, vahşi bir hayvanı evcil hayvan olarak beslemek ve yatağınızda uyumasına izin vermek tavsiye edilir mi? Tabii ki değil! Kanada’da bir ailenin bir zamanlar bir ayıyı evcilleştirmesi ya da bir aslanın bir insana sevgi gösterip onları bir avcıdan kurtardığı için teşekkür etmesi, bir avcının tamamen evcilleştirilebileceği anlamına gelmez.

Aslında, yırtıcı bir tür olsun ya da olmasın, vahşi ve evcil hayvanlar arasında birçok fark vardır. Zorla habitatlarından çıkarılıp tamamen bilinmeyen ve yapay bir ortama yerleştirildiğinde, tüm vahşi türler strese girer. Sadece bu da değil, hastalanıp agresifleşebilirler.

Dolayısıyla çok güçlü bir av içgüdüsü olan bir hayvanı sahiplenme fikri oldukça tehlikelidir. Sadece refahınızı ve genel bütünlüğünüzü riske atmakla kalmaz, aynı zamanda hapiste ve bununla birlikte gelen sınırlamalarda özgür olması gereken bir varlığı mahkum eder.

Unutmayalım ki bu tür hayvan türlerine sahip olmak çoğu ülkede yasa dışıdır. Satılık örnekler genellikle kaçak avlanma ve yasa dışı ticaretten gelir, bu yüzden onları satın aldığınızda hayvan ticaretini finanse etmiş olursunuz.

Birlikte yaşamak değil, bir arada var olabilmek gerekli

kendisini sahibine sevdiren kaplan

Tabii ki, vahşi hayvanları evcil hayvan olarak benimsememek onlardan korkmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak onların yaşam alanlarına da etki etmemelisiniz. Tam tersine. Evet, bizimle birlikte yaşamaları tehlikeli ama hepimizin bir arada yaşamayı öğrenmesi çok önemli.

Bunun nedeni, yırtıcıların doğanın önemli bir parçası olmaları ve onlar olmadan ekosistemlerimizin tehlikede olmasıdır. Habitatlarının, rutinlerinin ve davranışlarının ortak evcil bir evcil hayvanın yaşamıyla uyumlu olmadığını unutmayın.

Vahşi hayvanlarla bir arada yaşamak, esasen onların doğasına saygı duymak ve onları bizim sosyal kodlarımıza ve kişisel kaprislerimize tabi kılmaya çalışmamak demektir. Medeniyetimizin genişlemesi ve teknolojik gelişmeler, türlerin geri kalanının yaşam alanlarını riske atmayı bırakmalıdır.

Hepimiz aynı çevreye aitiz. Sağlıklı bir bir arada yaşamayı ancak diğer türlerin önemi konusunda farkındalık yaratarak başarabiliriz. Yaratıkların büyük, vahşi, yırtıcı ve hatta mikroskobik olmaları önemli değil. Hepsi gezegenimizin sağlığı için gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.