Avustralya Çoban Köpeğinin Özellikleri

22 Temmuz 2021
Avustralya Çoban Köpekleri, resmi cins kayıtları başladığında Amerikalı çiftçiler ve kovboylar tarafından arandı.

Avustralya Çoban Köpekleri, Asturias ve Bask Ülkesi (İspanya) kökenlidir ancak Avrupalı ​​göçmenlerle birlikte aşağı topraklara göç etmiştir. Oraya vardıktan sonra da gelişim açısından başarılı olmuşlardır… Bu makalemizde, size genellikle sürü için kullanılan ve aynı zamanda keskin zekasıyla da bilinen bir köpek türü hakkında her şeyi anlatacağız.

Koyunları güden Avustralya çoban köpekleri

Yukarıda söylediğimiz gibi, Avustralya Çoban köpekleri, isimlerinin aksine, Avustralya’dan gelmemiştir. Ancak, kesinlikle mükemmel bir çoban köpeğidir. Cinsin kökeni İspanya’da çıktı, ABD’den geçti ve ardından Okyanusya’ya doğru devam etti.

Hikayeleri, bir grup insanın İber Yarımadası’ndan Kuzey Amerika Batı Kıyısı’na göç etmesiyle 19. ve 20. yüzyıllar arasında başlar. Bu insanlar koyunlara yardım edebilmek için köpeklerini de yanlarına aldılar. Daha sonra onları Avustralya’ya götürdüler ve onları koyun gütmek için de kullandılar.

Bu cins, aşırı koşullara kolayca uyum sağlayabilir ve gerektiği kadar çalışabilir. Bu nedenle, yerlilerin onları hemen kucaklamasına şaşmamalı. Çoğu alanda onları görebileceğiniz gibi, nüfuslarının çoğalması da kısa sürdü.

Fiziksel özellikler

yan yana duran yavru Avustralya çoban köpekleri

Avustralya Çoban, genellikle 30kg  ağırlığa sahip orta boy bir hayvandır. Vücutları oldukça sağlam, kürkleri uzun ve çok renklidir. Karınları, bacakları gibi genellikle beyazdır. Ayrıca siyah, kahverengi veya gri gibi diğer renklerde lekeleri vardır.

Bu cinsin birçok örneğinin açık mavi gözleri vardır ve onlara “hayalet gözlü köpek” lakabını kazandırmıştır. Bazı durumlarda gözleri farklı renktedir ve irisleri de iki tonlu olabilir.

Kuyruk, Avustralya Çobanının bir başka ayırt edici özelliğidir. Kısa veya uzun olabilir, ancak ikinci durumda insanlar genellikle onu yerleştirmeyi tercih eder. Neyse ki, bu uygulama artık kabul edilemez.

Davranış ve karakter

Bu tür köpekler, tıpkı diğer çalışan ırklar gibi oldukça enerjiktir ve her zaman meşgul olmayı severler. Avustralya çoban köpeği, çeviklik testlerinde çok başarılıdır ve sahibiyle saatlerce oyun oynayabilir (yakalamayı severler).

İnsanlar bu ırkı koyun gütme alanında istihdam etmenin yanı sıra kurtarma, arama, tespit, rehberlik ve hatta tedavi amaçlı da kullanmaktadır. Ama hepsinden öte, mükemmel aile hayvanlarıdır.

Avustralya Çoban Köpeği, orta ila yoğun günlük egzersiz gerektirir, harika bir içgüdüye sahiptir ve oldukça itaatkardır. Yaptıkları şeyi durdurmak için genellikle düz bir “hayır”a ihtiyaçları vardır. Diğer köpeklerin etrafında biraz bölgesel olabilirler.

Ancak, bu köpek insanlara karşı çok kibar, sevecen ve sadıktır. Hiç havlamasalar da, mülkiyeti korkmadan koruyacaklar. Bu hayvan gerekirse bütün gece tetikte kalabilir ve tehlikeyi fark eder etmez hırlayabilir.

Çok hızlı öğrenirler ve nadiren sıkılırlar çünkü çalışmadıkları veya oynamadıkları zaman zamanlarını eğlenceli bir şekilde geçirmeyi düşünürler. Etrafta koşabilecekleri yeterli alana sahip olmaları gerektiği için kırsal alanlarda yaşamaları kolaydır.

Avustralya Çoban köpekleri oldukça zekidir, bu nedenle onları gençken eğitmek oldukça kolaydır. Ayrıca, tıpkı bir köpek yavrusu gibi, her zaman mutlu olan bir köpek türüdür. Bu tür bir hayvan, sahiplerine daha çok bağlı olacak ve nereye giderlerse gitsinler onları takip edecektir.

Avustralyalı Çoban – bakım

avustralya çoban köpeği yakın çekim

Uzun olmasına rağmen, tüyleri minimum bakım gerektirir, bu nedenle gevşek tüyleri almak için haftada iki kez taramanız yeterlidir. Bu cinsin özellikle yılın belirli zamanlarında çok fazla tüy döktüğünü bilmek işe yarayabilir. Ayrıca, gerçekten ihtiyaçları olmadıkça banyo yapmayın.

Bu köpekler çok fazla aktivite gerektirir ve apartman daireleri, küçük evler veya bahçede yalnız bir yaşam için uygun değildir. Aileleriyle birlikte açık hava etkinliklerinden iyice zevk alırlar. Hatta oyunlarla zekalarını harekete geçiren sahipleri var.

Bu çoban köpeği, diğerlerinin yanı sıra kalça displazisi, katarakt, göz anormallikleri, güneşten kaynaklanan nazal dermatit ve epilepsi gibi cinsle ilgili bazı hastalıklara eğilimlidir. Gri ve siyah benekli veya kirli beyaz ve koyu kırmızı gibi iki benekli örnek arasında üreme, sağır veya kör yavrulara neden olabilir.