Akvaryum Temizliği için Doğal Yöntemler

Yosunlar, bitki içeren herhangi bir akvaryumdaki en sık ortaya çıkan ve tekrar eden sorunlardan bir tanesidir. Neyse ki bu illetten kurtulmanızı sağlayan çeşitli hayvanlar bulunmaktadır.
Akvaryum Temizliği için Doğal Yöntemler

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2021

Akvaryumdaki yosunlar, balık besleyen herkesin korkulu rüyasıdır. Bitkili bir akvaryumun bozulmamış ve kirlenmemiş görünümü, çeşitli yüzeyleri kaplayan bir dizi yeşil veya kahverengi lekeyle berbat olabilir. Bu yüzden bugünkü makalemizde akvaryum temizliği için doğal yöntemlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Kristallerden taşlara, dallardan süslere kadar su ile temas eden bütün nesneler yosun bağlamaya yatkındır. Tabii ki balıklar çevredeki yosunlardan pek rahatsız olmadıkları için bu görünüm sadece estetik açıdan zarar vermektedir.

Ancak, bu belanın ortadan kaldırılması için piyasada bulunan ürünlerin yanı sıra, akvaryumdaki doğal parametreleri değiştirmeden başvurabileceğiniz doğal seçenekler de bulunmaktadır.

Akvaryum neden yosun bağlar?

Doğal temizleyicilerin listesini sizlerle paylaşmadan önce, ilk başta yosunların neden olduğunu bilmek, onların oluşmalarını önlemek için gereklidir. Balık beslemede uzmanlaşmış çeşitli web sitelerinde yosun oluşma nedenlerini aşağıdaki şekillerde listelenmektedir:

  • Balıkların aşırı beslenmesi: Akvaryum ortamındaki fazla besinler, ötrofikasyon olarak da bilinen yosun artışında bir patlamaya neden olabilir.
  • Suyun çok az aralıklarla değiştirilmesi: Tekrardan, durgun organik maddeler balıklar için besin kaynağı olmaktan ziyade, bakterilere daha sonra da alglere ayrışacaktır. Akvaryumun haftalık olarak atıklardan temizlenmesi böyle bir kirliliği engelleyecektir.
  • Fazla balık nüfusu: Tankta çok fazla balık olması dışkının da artacağı anlamına gelir. Ne yazık ki çeşitli patojen mikroorganizmalar ve yosunlar bu çürüyen maddeyi enerji kaynağı olarak kullanır.
  • Doğrudan güneş ışığı ya da yetersiz yapay ışık döngüsü: Yosunlar fotosentetik bitkilerdir, bu yüzden çoğalmak için fazla miktarda ışıktan yararlanabilirler.

Yeni yapılan akvaryumların yosun tutmaya daha meyilli olduğunu çünkü ekolojik dengenin tüm elementlerin eklenmesinden 2-3 hafta sonra kurulacağını unutmamak gerekir. Artık yosunların oluşma sebeplerini öğrendiğimize göre, onları ortadan kaldırmak için hangi doğal yöntemlere başvurabileceğinizden bahsedelim.

akvaryumdaki yosunlar

Akvaryum temizliği için en iyi seçenek: akvaryum temizleyen balık

Yosunları akvaryumdan uzak tutmak için en iyi seçenek akvaryum temizleyen balıklardır. Salyangozlarda olduğu gibi sonrasında zararlı hale gelmezler. Ancak, yalnızca 50 litrenin üzerindeki büyük akvaryumların temizliğinde başvurulmalıdır. Gelin, iki örneği inceleyelim.

Suckermouth yayın balığı

Hypostomus plecostomus, yosun ve organik atıklarla beslendikleri için balıkçılık dünyasında oldukça ünlü olan tropik bir balıktır. Bu türlerin en büyük sorunu boyutlarıdır çünkü yetişkinleri kolayca 30 santimetreye ulaşabilir.

Bu yüzden 250 litreden küçük akvaryumlarda kullanılması önerilmez. Özellikle de bölgelerine düşkün olduklarını düşününce işler biraz karışabilir. Bu nedenle akvaryum başına birden fazla balık yerleştirmek çok mantıklı değildir.

Bu balıklar 22°C ile 29°C arasındaki sıcaklıklarda ve geniş pH aralığında yaşayabildikleri için oldukça dayanıklı canlılardır.

akvaryum balığı

Ancistrus

Ancistrus, suckermouth yayın balığının bir akrabası olan tatlı su balığı cinsidir. İkisi de Siluriformes takımına aittir. Bu türler arasındaki en belirgin fark boyutlarıdır çünkü Ancistrus esaret altındayken genelde 15 santimetreyi geçmez.

Bu sebeple hacmi yaklaşık 80 litre veya daha az olan akvaryumlar için oldukça uygundur. Dahası, 25°C ya da 26°C gibi daha net sıcaklıklara ve daha net su parametrelerine ihtiyaç duydukları için bakımı da çok zahmetli değildir.

akvaryum temizleyen balık

Omurgasızlar: akvaryum temizliği için kullanılan en ufak canlılar

Elbette küçük akvaryumların temizliği için uygun olan doğal temizleyiciler karides ve salyangozdur. Sonradan akvaryum için zarar teşkil etmeyecekleri için karidesler daha iyi bir seçimdir. Ne yazık ki oldukça hassaslar ve akvaryum balıkları tarafından avlanabilirler.

Akvaryumunuzu yosunlardan uzak tutacak tatlı su salyangozlarının listesi:

  • Neritina natalensis ya da zebra salyagonuzu: harika bir yosun yiyicidir ve bakımı çok kolaydır.
  • Clithon corona: bir öncekine çok benzer ancak boyut olarak daha küçüktür ve kabuğunda dikenler vardır.
  • Anatome helenaotçul salyangozlarla beslenen katil salyangozdur.

Temizleyici omurgasızların daha birçok örneği bulunmaktadır. İnternette basit bir araştırmayla en yaygın türleri listeleyen birden fazla rehbere ulaşabilirsiniz.

salyangoz

Doğal akvaryum temizleyiciler: etkili bir çözüm

Gördüğümüz üzere akvaryumunuzdaki yosun sorununu çözmek için başvurabileceğiniz birden fazla seçenek bulunmaktadır. Ancak size gösterdiğimiz balıklar yeterli hacme sahip akvaryumlarda etkili sonuçlar göstermektedir.

Bu balıklar akvaryumun güzel ve ilginç bir parçası olmasının yanı sıra, akvaryumdaki doğal ekosistemi bozmadan da akvaryumu temizliğinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Bir Akvaryumun pH Değerinin Önemi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Akvaryumun pH Değerinin Önemi

Akvaryumunuzu uygun şekilde korumanız için birçok farklı faktörü hesaba katmanız gerekir. Bir akvaryumun pH değerinin önemine daha yakından bakalım...