Akvaryumunuz için 4 İdeal Dipte Beslenen Balık

Akvaryumunuzu temiz tutmaya yardımcı olmak için ekleyebileceğiniz çok çeşitli dipten beslenen balıklar vardır.
Akvaryumunuz için 4 İdeal Dipte Beslenen Balık

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2021

Su koşulları, sıcaklık, bitki örtüsü ve hatta farklı balık türleri gibi düşünülmesi gereken tüm farklı şeylerle bir akvaryum kurmak kolay bir iş değildir. Ancak akvaryumunuzu temiz tutmak için gerçekten yararlı olabilecek bir grup balık dipte beslenen balıklardır.

Dipte beslenenler, tankınızdaki kirle başa çıkmak için mükemmeldir. Onların birçok farklı familyası ve türü vardır ve bugünün makalesinde size akvaryumunuzu temiz tutmak için en etkili olanlardan bahsedeceğiz.

Dipte beslenen balıklar nelerdir?

Dipte beslenenler, adlarını akvaryumun dibinden ve duvarlarından yosun ve diğer organik maddeleri yemelerinden alır. Biyolojide bu balıklara (ve diğer hayvanlara ve bitkilere) benthos denir .

Suyunuzu iyi durumda tutmak için iyi bir filtreleme sisteminin yerini tutmazlar, ancak kesinlikle akvaryumunuzu temiz tutmaya katkıda bulunabilirler.

Ancak, bu balıkların yalnızca algler ve organik maddelerle yaşayamayacağını belirtmek önemlidir. Onları da doğru bir şekilde beslemeniz gerekiyor.

Ancak tüm bunları aklınızda tuttuğunuz sürece, akvaryumunuza harika bir katkı sağlayabilirler. Aşağıda, almayı düşünmek isteyebileceğiniz dört tür bulunmaktadır.

1. Huzurlu Cory Yayın Balığı

Cory yayın balığı, en popüler dipten beslenenlerden biridir. Sakin ve sosyal tatlı su balıklarıdır, bu nedenle küçük bir grup oluşturmak için birkaçına ihtiyacınız olacak. Bu balıkların en az 65 ila 75 litre su içeren bir akvaryuma ihtiyacı vardır.

170’den fazla farklı Corydoras türü vardır ve genellikle 3,5 ila 6,5 cm uzunluğunda olmak üzere çok küçüktürler. Ağızlarının etrafındaki altı “bıyık” nedeniyle küçük yayın balığına benziyorlar.

Bu dost canlısı balıkların pulları yoktur. Bunun yerine, vücutlarının üzerinde kemikli plakalar bulunur. Ömürleri, dayanıklılıkları ve görünümleri nedeniyle akvaryumlar için çok popülerdirler.

En popüler alt besleyicilerden biri olan bir cory yayın balığı.

2. Hipostomus Plecostomus, pleco veya suckermouth yayın balığı

Plecos veya suckermouth yayın balığı Siluriformes takımına aittir. Genellikle akvaryumları temiz tutmak için kullanılırlar, ancak bu riskli olabilir. Yetişkinler 30cm uzunluğunda olurlar ve hatta 60 cm’ye bile ulaşabilirler! Bu nedenle, küçük veya orta boy bir tankınız varsa, daha küçük bir tür seçmek isteyebilirsiniz.

Bu balıklar, başlarının altı ve basık karınları dışında kemikli pullarla kaplıdır. Ağızları vantuz şeklindedir ve aşağıyı gösterir, bu da onlara oldukça benzersiz bir görünüm verir.

Bu türün numune başına en az 250 litre suya ihtiyacı vardır, ancak iyi haber şu ki, diğer balık türleriyle de iyi geçinirler. Diğer yandan, çok bölgecidirler ve aynı türün diğer üyeleriyle iyi geçinmezler.

Bir akvaryumda beslenen bir pleco.

3. Ancistrus, kıllı yayın balığı

Ancistrus, vücutlarında belirgin desenlere sahip küçük dipten beslenenlerdir. Yukarıdaki plecolara benzerler, ancak 10 cmden fazla büyümezler, bu nedenle daha küçük akvaryumlar için daha uygundurlar.

Diğer benzer türler gibi, aynı zamanda, vantuz benzeri bir ağza sahip düzleştirilmiş bir gövdeye sahiptirler, bu da akvaryumun yüzeylerinde büyüyen alglerle beslenmelerine olanak tanır.

Normalde gri veya siyahtırlar, ancak albino, altın, kırmızı ve benekli çeşitleri de alabilirsiniz. Dişilerin bıyıkları olmadığı için erkek ve dişileri ayırt etmek de kolaydır.

Bir albino kıllı yayın balığı.

4. Otocinclus affinis veya cüce emen yayın balığı

İlk başta kulağa öyle gelmese de, bu balıklar bu listedeki diğerlerinden çok farklı. Normalde yaklaşık 5 cm uzunluğundadırlar ve ince bir gövdeye sahiptirler, arkada yuvarlak, düzleştirilmiş bir göbek ve kafa ile. Ayrıca kayaları veya bitkileri beslemek için vantuz gibi bir ağızları vardır.

Ancak kulağa ne kadar garip gelse de bu balıklar yüzemezler. Bunun yerine dip boyunca zıplarlar ve alt tabakaya ağızlarıyla yapışırlar. Bu, nehir akıntısı tarafından sürüklenmemek için doğal ortamlarında kullandıkları stratejidir.

Bu balıklar koyu sarı/altın renginde, siyah çizgili ve beyaz göbekli olabilir. Çoğunlukla otçullardır, yeşil ve kahverengi algler, küçük bitkiler ve üzerlerinde yaşayan mikroorganizmalarla beslenirler.

Cüce emen yayın balığı gececildir, gündüzleri gizlenir ve geceleri beslenmek için dışarı çıkar. Ancak diğer benzer türler gibi oldukça sosyal balıklardır.

Popüler dip besleyicilerden biri olan bir cüce emen yayın balığı.

Bunlar, akvaryumlar için en popüler dipte beslenen balıklardan sadece birkaçıdır. Ancak akvaryumunuzu kendi başlarına temiz tutamayacaklarını unutmayın. Bunu yapmak için iyi bir filtre sistemine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, sadece algler üzerinde yaşayamazlar. Onları da beslemeniz ve onlara doğru yemeği vermeniz gerekecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pecesdeacuario.net
  • Verdecora. Tipos de peces limpiadores de acuario.
  • tuaquario.es
  • depeces.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.