3 Muhteşem Uçan Balık Türü

Uçan balıklar, oldukça sıra dışı karakteristikleri sayesinde doğanın ne kadar inanılmaz olduğunun bir örneği.
3 Muhteşem Uçan Balık Türü

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2020

Uçan balık gezegen üzerindeki her okyanus ve denizde yaşar ve birçok türü var. Sanki bir kuş gibi sudan çıkışları gerçekten görmeye değer bir manzara. Peki bunu nasıl beceriyorlar? Uçabilmek için kusursuz bir şekilde adapte olmuş bir vücutları ve kanatları var.

3 uçan balık türü

En yaygın uçan balık türleri tropik çift kanatlı uçan balık (exocoeutus volitans), keskinçeneli uçan balık (fodiator acutus) ve uçar kırlangıç balığı (dactyloperus volitans). Hadi bu 3 zararsız balık türüne ve benzersiz karakterlerine biraz daha derinden bakalım!

Tropik çift kanatlı uçan balık

Bu en yaygın ve gezegende sayı olarak fazlaca bulunan türlerden biridir. Bu balıkları sudan fırlarken görmek çok da zor değil. Sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmelisiniz.

çift kanatlı uçan balık

Onları en kolay şekilde bulabileceğiniz yerler Küba’nın kıyıları, Nikaragua, Venezuela, Kosta Rika, Florida, vb. gibi yerlerdir. Yani başka bir deyişle ılık suları olan tropik yerler. Su seviyesinin 20 metre altına inmeleri pek sık görünen bir durum değildir.

Uzun ve hidrodinamik vücutları, aşırı hızlı yüzücüler olmalarını sağlar. Ama aynı zamanda oldukça etkileyici bir özellikleri daha var. Orkinos, kılıç balığı ve diğer deniz yırtıcıları gibi balıklardan kaçmak için su yüzeyinin üzerine atlayabilirler.

2.5 santimetreye kadar uzayabilirler ve bu da onları dış tehlikelere karşı korunmasız hale getirir. Bu sebepten dolayı birçoğu kıyı şeritlerinin geniş kumsal bölgelerinde yaşar ve yemek aradıkları zaman da açık denize giderler.

Bu balıklar hakkında özel olan şeylerden biri de devasa kanatlarının uzun süre suyun üzerinde, havada kalmalarını sağlaması. Vücutlarının alt kısmı gökyüzünün rengi ile karışması için genellikle açık mavi olur. Üst kısımları biraz daha koyudur ki avcılar üstten onları göremesin.

Keskinçeneli uçan balık

Bu uçan kuş türünün uzun ve geniş kanatları vardır. Bu kanatlar hem suda hem de suyun dışında aşırı hızlı bir şekilde yol katetmelerini sağlar. Tropik çift kanatlı uçan balık gibi bu tür de su yüzeyine yakın kalmayı tercih eder. 15 metre derinliğin altına nadiren iner.

Batı Afrika kıyılarında oldukça yaygın bir şekilde bulunurlar. Aynı zamanda ABD’den Şili’ye bütün Amerika’nın batı kıyılarında da gözükürler. Kıyıya oldukça yakın durmaya ve yemek aradıkları için açık denizlerdeki kum yataklarında uzun yolculuklar yapmaya yatkınlardır.

Asla 20 santimetreden daha uzun olmazlar ve 15 santimetre olmaya yatkınlar. Küçük boyutları ve ağırlıkları, göğüslerinden çıkan kanatları sayesinde su dışında uzun mesafeler katetmelerini mümkün kılar. Bu kanatlar aynı zamanda avcılardan kaçmak için de çok yardımcı olur ve zaten bu sebepten dolayı kıyıya yakın yüzerler.

Uçan balığı avlamaya çalışan kılıç balığı

Çoğu uçan balık türü gibi çoğunlukla planktonlarla beslenirler. Bu küçük yaratıkları aramak için aşırı uzun yollar katederler ve bu konfor alanlarından uzağa çıkmak anlamına gelir. Bu durum genellikle kılıç balığı gibi avcıların saldırısına uğramalarına sebep olur.

Uçar kırlangıç balığı

Bu uçan balık türü önceki ikisinden daha büyüktür ve en uzunları 25 santimetreye ulaşabilir. Sıra dışı özelliklerinden birisi ise kanatlarında kemik olmamasıdır. Kanatları hala sert olsa da bu durum biraz daha güçsüz olmalarına sebep olur.

Bir uçar kırlangıç balığı

Bu üç tür içerisinde Akdeniz’de görebileceğiniz tek tür budur. Aynı zamanda ılık suyun daha fazla plankton ve küçük kabuklu anlamına geldiği, dünya üzerindeki tropik altı sularda da bulunurlar.

Aynı tropik iki kanatlı uçan balık gibi kamufle olma konusunda bir uzmandır ve vücudunun her parçasının spesifik bir amacı vardır. Koyu sırtı deniz yüzeyinde fark edilmemesini sağlar ve platin mavisi karnı havadayken avcıların onu görmemesine yardım eder.

Bu üç tür de doğanın nasıl türlerin hayatta kalmasına yardım ettiğinin muhteşem birer örneğidir. Bu hayvanların suyun üzerinde uçuşunu görmek gerçekten her doğa sever için inanılmaz bir görüntü.

İlginizi çekebilir ...
Köpek Balıkları Gerçekten Hasta Olmaz Mı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Balıkları Gerçekten Hasta Olmaz Mı?

Köpek balıkları insanları çok etkiler ve bunun birçok sebebi vardır. Ama bu hayvanlarla ilgili, insanların inandığı her iddia doğru değildir.  • Hablemos de peces. Peces voladores: conoce sus características y mucho más.

  • hablemosdepeces.com/peces-voladores/
  • Fish Base. Pez volador de Sharpchin.

  • fishbase.se/summary/Fodiator-acutus
  • National Geographic. El pez volador. Febrero de 2011.

  • nationalgeographic.es/animales/pez-volador