Hayvanlar Alemindeki En İyi Yüzücüler

Hayatlarının çoğunu suda geçiren bazı hayvanlar var, bazıları ise suya doğuyor. İşte en iyi yüzücülerden bazıları.
Hayvanlar Alemindeki En İyi Yüzücüler

Son Güncelleme: 27 Ağustos, 2019

Balık, hayvanlar alemindeki tek iyi yüzücü değildir. Bazıları diğerlerinden daha iyi olsa da, harika yüzücüler olan hayvanlar vardır.

Bütün hayvanların ortak, sucul bir ataları vardır. Aradaki fark ise, bazılarının karada yaşamaya, bazılarının da suda yaşamaya donanımlı olmalarıdır. Bugün, hayvanlar alemindeki en iyi yüzücülere odaklanacağız.

Hayvan Alemindeki En İyi Yüzücüler

1. Yunuslar, şampiyonların şampiyonu

Yunus gibi memeli deniz hayvanlarının vücut şekli (bu makalenin en üstündeki fotoğraf), harika yüzücüler olmalarını sağlar. Balıklarınkine benzer hidrodinamik bir gövdeleri vardır. Vücudunun şekli, tüysüz oluşu, kısa boynu ve ayak yerine yüzgeçlerinin olması, suda hızla hareket etmesine yardımcı olur.

Ciğerleri ayrıca çok fazla oksijen tutabilir, bu da çok sık nefes almak için yüzeye çıkmaları gerekmediği anlamına gelir. Bunun üzerine, sudaki daha soğuk sıcaklıklara dayanmalarına yardımcı olan kalın bir vücut yağ tabakası (balina yağı) gibi ısı düzenleyici mekanizmalara sahiptirler.

Yunuslar en hızlı yüzücülerdir. Birçok profesyonel sporcu daha hızlı yüzmek için yunusların hareketlerini taklit etmeye çalışır. Temel hareketleri, kuyruklarını tekmeye benzer şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirmeleridir. Ancak bir yunusun kuyruğundaki kuvvet, herhangi bir Olimpiyat yüzücüsünün kuvvetinin yaklaşık beş katıdır.

2. Foklar, morslar ve deniz aslanları

Yunusların aksine, bu hayvanlar biraz daha hantal olsalar da karada da yaşayabilirler. Ön ve arka yüzgeçleri vardır ve onları soğuktan korumak için kalın bir yağ tabakasına sahiplerdir.

fok en iyi yüzücü

Deniz aslanları saatte 40 km kadar hızlı yüzebilirler ki bu onları hayvalar aleminin en iyi yüzücülerinden biri yapar.

3. Kutup ayıları

Bunu tahmin etmiyor olabilirsiniz, ama kutup ayıları da hayvanlar aleminin en iyi yüzücülerindendir. Mola vermeden yüzlerce kilometre yüzebilirler. Maalesef, buzulların erimesi nedeniyle bunu daha fazla yapmak zorundalar. Yiyecek veya üzerinde duracakları bir buz parçası bulabilmek için uzun mesafeler kat etmek zorundalar.

en iyi yüzücü kutup ayısı

4. Penguenler

Penguenler uçamayan kuşların en ünlüsüdür, ancak yüzme yetenekleri uçamamalarını telafi eder. “Kanatları” sudaki hızlarının anahtarıdır. Kanatlarında tüy yoktur (daha çok yüzgeç gibidir). Fakat kanatlarında havayı hapseden ve su içinde kaymalarına yardımcı olan küçük kabarcıkları serbest bırakan mikro filamentlere sahiplerdir.

penguenler

5. Suaygırılar

Suaygırılar, hayatlarının çoğunu suda geçirirler. Günde yaklaşık 16 saat su altında kalıyorlar ve nefeslerini yaklaşık beş dakika tutabiliyorlar. Gözleri ve burun delikleri, su altındayken suyun üstünde kalır ve bu yüzden uzun süre yüzebilirler.

gölde yüzen su aygırı

6. Filler

Büyüklüklerinden dolayı tahmin etmemiş olabilirsiniz, ancak filler aslında suyu sever ve mükemmel yüzücülerdir. Temel güçlü noktaları, dayanıklılıklarıdır. Bir fil hortumunu şnorkel olarak kullanarak 50 km kadar yüzebilir.

yavru fil

7. Jaguarlar

Kedilerin sudan nefret ettikleri söylenir, ancak bu jaguarlar için kesinlikle  geçerli değildir. Onlar Kıta Amerikası’ndaki en büyük kedilerdir ve büyük su kütlelerinin yakınında yaşarlar.

en iyi yüzücüler jaguarlar

Ayrıca onlar sadece iyi yüzücüler değildir, aynı zamanda balık avlamada da harikadırlar. Bu, suya girmelerinin ana sebeplerinden biridir.

8. Kunduzlar, nehir ekosisteminin mimarları

Kunduzların suyla önemli bir ilişkisi vardır. Barajlarını göllerin ve nehirlerin kenarlarına inşa ediyorlar ve aslında bu yapılarla bulundukları yaşam alanlarını değiştiriyorlar.

en iyi yüzücüler kunduzlar

Bu kemirgen su dışında nispeten hantaldır, fakat su içinde oldukça çeviktir. Kesinlikle hayvanlar alemindeki en iyi yüzücülerden biridir.
Arka bacakları büyük, düz ayaklara sahiptir, kuyrukları dümen gibi hareket eder.

Saatte yaklaşık 10 km hızla yüzebilir ve su altında bir anda yaklaşık 15 dakika kalabilirler. Şeffaf göz kapaklarına sahiptirler, bu da su altındayken mükemmel şekilde görebilecekleri anlamına geliyor.

Bu sadece küçük bir listedir, ancak gördüğünüz gibi, içinde suda beslenen, üreyen veya suyla etkileşime giren çok sayıda hayvan var. Bu asırlık etki, suyla da bu kadar güçlü bir ilişkimizin olmasının nedeni olabilir.

Ancak, yazımızı tamamlamadan önce, bu yüzücü hayvanların çoğunun neslinin tükenme riski altında olduğunu, çünkü yaşam alanlarının tahrip edildiğini belirtmeliyiz. Dünyamızın bir parçası olarak kalmalarını istiyorsak onları korumak zorundayız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aquae Fundación. Mamíferos adaptados a la vida marina
  • National Geographic. ¿Por qué los delfines son tan veloces?
  • Glenn Hodges. National Geographic. Escape Velocity
  • National Geographic. Hipopótamos.
  • Nicholas Pilfold et al. Migratory response of polar bears to sea ice loss: to swim or not to swim. Ecography. 2016
  • National Geographic. Castor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.