Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa: Ünlü Yaprak Kurbağası

Uzun burunlu boynuzlu kurbağa göze çarpmayan görünüşü sayesinde çok çarpıcı bir tür olarak karşımıza çıkar. Yassı bedeni, sivri kafası ve gözlerinin üstündeki çıkıntılar ona yaprağa benzer bir şekil kazandırır.
Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa: Ünlü Yaprak Kurbağası
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzun burunlu boynuzlu kurbağa (Megophrys nasuta) Megophryide ailesinin Anura türüne ait bir amfibi canlıdır. Bodur bir kurbağa ve bir örtülü kamuflaj ustasıdır. En karakteristik özelliği renk ve şekil bakımından ölü yaprakları taklit edebilmesidir.

Ayrıca sırtlarında boyuna iki çizgi bulunur ve bu çizgiler daha iyi kamufle olarak yaprağa benzemelerine yardımcı olur. Bu tür Malezya boynuzlu kurbağası ya da Malezya yaprak kurbağası olarak da tanınır.

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağayı Bu Kadar Özel Kılan Şey Nedir?

Uzun burunlu boynuzlu kurbağa çevreye mükemmel bir şekilde uyum sağlayabilir. Bundan ötürü, bu amfibi canlılar gri, kahverengi, kızıl ya da yanlamasına koyulaşan bir sırta sahiptirler. Örtülü renkleri onların orman zemininde neredeyse görünmez olmasını sağlar.

En önemlisi de kamuflaj yetenekleri renklerle sınırlı kalmaz. Ölü yaprakların doku ve şekillerini de taklit ederler. Yumuşak ciltleri ağaçların diplerindeki ölü yapraklara benzeyecek şekilde hareket eder.

Ayrıca gözlerinin ve burun bölgesinin üstünde çıkıntılar olan büyük ve köşeli bir kafaları vardır. Gözlerinin üstünden kulak zarlarına ve omuzlarından yalnızca tabanı perdeli olan ayak parmaklarına doğru ciltleri katlanır. Kaburgaları taklit ederek katlanmaları yaprağa daha da çok benzemelerine yardımcı olur.

Yaprağa benzer görünümleri sayesinde uzun burunlu boynuzlu kurbağalar hareket etmedikleri sürece ormanda göze çarpamazlar.

Kamufle olmuş uzun burunlu boynuzlu kurbağa

İyi Kamuflaj İçin En Uygun Yer

Uzun burunlu boynuzlu kurbağalar ferah, sürekli nemli ve görece soğuk bölgeleri tercih ederler. Bu koşulları sağlayan bölge de Güneydoğu Asya ormanlarıdır. Gelişimi için gereken optimal sıcaklık 22 ile 24 derece arasındadır.

Dolayısıyla bu kurbağalar yağmur ormanlarında özellikle de küçük dere kenarlarında görülebilir. Bulundukları yükseklik deniz seviyesinde 1000 metreye kadar çıkabilir.

Coğrafi Dağılımları

Bu kurbağaların Himalaya eteklerinde ve hatta Hint-Avustralya takımadalarında karada ve sulak alanlarda bulunduklarını biliyoruz. Bundan ötürü, uzun burunlu boynuzlu kurbağalara Tayland’ın ve Malezya’nın güneyinde, Singapur’da, Tioman Adası’nda, Bintan’da, Natuna Adaları’nda, Sumatra’da ve Borneo’da rastlanabilir.

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağaların Ortak Özellikleri

Bu tür, kılık değiştiren diğer türler gibi saklanarak yaşar. Hareketsiz kalmak stratejilerinin bir parçasıdır ve bu yüzden yapraklar olan zeminde hiçbir şeyden haberi olmayan avlarının geçmesini beklerler. Söz konusu böcekler yaklaştıklarında aniden saldırırlar.

Gizlenmeye önem veren yapılarının yanı sıra, çağrılarından da söz edebiliriz. Tek nota yumuşak bir çınlama yayarlar. Fakat biraz bile tedirgin olduklarında sessizliklerini korurlar.

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa Azılı Bir Avcıdır

Hareketsiz kalmaları bulundukları bölgede oldukça işlerine yarayan bir stratejidir. Orman zemininde hiçbir şeyden haberi olmayan pek çok canlıyı kolaylıkla avlarlar.

Genellikle yengeç ve akreplerle beslenirler fakat diğer eklembacaklıları, kemirgenleri, kertenkele ve diğer kurbağa türlerini de yiyebilirler. Kısacası, ağızlarına sığdırabilecekleri her şeyin üstüne atlarlar.

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağalar Nasıl Ürerler?

Bu kurbağaların doğal ortamlarında nasıl ürediklerine dair çok az bilgi vardır fakat insan eliyle üretimleri yaygındır. Yumurtlayarak çoğalan bu türün dişileri yumurtalarını kütük ya da kayaların altlarına bırakırlar. Tamamı ya da bir kısmı batan yumurtalar bulundukları suda yıkanırlar.

Larvaların uzun ve huni gibi bir ağızları vardır. Ağızlarıyla yüzeye tutunurlar ve vücutları da diklemesine bir şekilde suya sarkar. Bu sayede suyun yüzeyindeki mikroorganizmalarla beslenirler.

Korunma Durumu

Uluslararası Doğa Koruma Derneği’ne göre bu kurbağaların soyları henüz tükenmemektedir. Fakat yaşam alanlarının tahribatı ya da egzotik hayvan ticareti nüfuslarının azalmasına neden olabilir.

Gece yaprakların arasında duran yaprak kurbağası

İlginç biçimlere sahip bazı hayvanlar bizi gerçekten de şaşırtabiliyorlar. Fakat bu hayvanların davranışlarını incelediğimizde daha da enteresan olgularla karşılaşabiliyoruz. Uzun burunlu boynuzlu kurbağa da bu gibi canlılardan biri.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.